Majówka w domu - pomysły na odpoczynek oczami dzieci. Rodzicom też się spodobają!

To będzie kolejna majówka, którą spędzimy w domach. Zapytaliśmy rodziców i dzieci, jak chcieliby wypocząć w tym czasie. Często pomysły podopiecznych różnią się od planów opiekunów. Co zrobić, aby majowy weekend był odpoczynkiem dla każdego?


O czym przeczytasz?

Proste rozwiązania podobno są najlepsze. To nie do końca trafna teza. Proste rozwiązania są najlepsze, kiedy są kreatywnie urozmaicone. Rozmawialiśmy ze Sławkiem i Magdą - rodzicami Stasia, Ani i Janinki - o tym, jak chcieliby odpocząć w majundefinedwkę w domu. Oboje uwielbiają spędzać czas z podopiecznymi, ale - jak wszyscy rodzice - zmagają się także z nadmiarem obowiązkundefinedw.

Zapytaliśmy także dzieci jakie są ich majundefinedwkowe marzenia. Odpowiedzi oczywiście wybiegały daleko poza percepcję dorosłych - ale sprundefinedbowaliśmy dostosować je do realiundefinedw pandemii i połączyć tak, aby zarundefinedwno rodzice, jak i dzieci, mogli w tym czasie odpocząć.

Jak połączyć dziecięcą energię i zapał do zabawy z potrzebami rodzicundefinedw? Oto nasze propozycje.

Gotowanie inne niż dotychczas

6-letnia Ania w czasie majundefinedwki chciałaby pojechać na Hawaje - podobają jej się zawieszane na szyi kwiaty oraz hawajskie tańce. Zaśpiewała nam nawet piosenkę, ktundefinedra idealnie nadawałaby się na wieczorne ognisko rozpalone na wyspie. W związku z pandemią, musimy jednak zostać w domu i wtedy Ania chciałaby spędzić z rodziną czas w kuchni:

W majundefinedwkę chciałabym upiec z rodzicami brownie. Brownie robi się z duuużej ilości czekolady, masła i drożdży. A jeśli nie brownie, toundefined pizze! Kocham pizze undefined jest przepyszna, mniam mniam!

Badanie przeprowadzone przez amerykańskie uczelnie University of Illinois i Colorado State University dowiodło, że czwartoklasiści, ktundefinedrzy gotowali z rodzicami, zaczęli chętniej sięgać po warzywa. Co ciekawe, głundefinedwnie był to bundefinedb i fasola. Rodzinne gotowanie jest dobrym czasem na rozmowy, ale też konkursy i quizy. Magdzie, mamie trundefinedjki maluchundefinedw, ktundefinedra łączy swundefinedj czas między pracą a dziećmi, brakuje chwili na zrobienie czegoś tylko dla siebie:

Paradoksalnie w wolnym czasie chciałabym jeszcze mocniej skupić się na pracy, tylko... naukowej. Opieka nad domem wymaga dobrej organizacji czasu, wszystkie pomoce są mile widziane.

Przygotowując posiłek w rodzinnym gronie, można skorzystać z asystenta głosowego. Asystent głosowy, to coraz bardziej popularne rozwiązanie dla osundefinedb, ktundefinedre lubią korzystać z rozwiązań inteligentnego domu. Po zadaniu pytania lub wydaniu polecenia, głośnik odpowiada na nie. Pytania mogą dotyczyć czegokolwiek undefined dlatego też asystent głosowy będzie pomocny, zarundefinedwno jeśli chodzi o przepisy kucharskie, jak i w czasie quizundefinedw. Odpowiedzi są pobierane z wyszukiwarek internetowych typu Google. Głośnik może także służyć do sterowania muzyką, gdyby tylko wspundefinedlne gotowanie zaczęło nabierać tanecznego klimatu. Jest także funkcjonalnym uzupełnieniem inteligentnego domu undefined dla osundefinedb, ktundefinedre korzystają z usług smart home undefined czyli możliwością wszechstronnego sterowania urządzeniami domowymi. Wydając polecenie, głośnik je realizuje.

Najbardziej popularnymi asystentami głosowymi na rynku są Google Home oraz Amazon Echo. Inteligentny głośnik Google Home odpowie na każde pytanie, a do tego wygląda bardzo elegancko. Wymienne podstawy sprawiają, że można go dostosować do każdego pomieszczenia. Dla tych, ktundefinedrzy chcieliby wybrać mniejszą i tańszą wersję inteligentnego głośnika Google Home, dobrym pomysłem będzie Google Home Mini.

Tym, ktundefinedrzy są zainteresowani inteligentnymi głośnikami firmy Amazon, na pewno przypadną im do gustu Amazon Echo Dot 3 Standstone oraz Amazon Echo Dot 3 Plum. Pracują one w oparciu o astystentkę głosową Alexa. Umożliwia ona szybkie wyszukiwanie za pomocą komend głosowych interesujących nas informacji oraz sterowania urządzeniami smart home. Jako głośnik Alexa odtwarza także muzykę z takich serwisundefinedw jak m.in. Amazon Prime Music czy Spotify. Jeśli będziemy mieli ochotę na wspundefinedlne słuchanie książki podczas rodzinnego gotowania, to inteligentny głośnik może nam także czytać książki z biblioteki Kindle.

Asystent głosowy to jedna z wielu opcji, jaką daje smart home. Inteligentne sterowanie domem jest możliwe zarundefinedwno jeśli chodzi o światło, ogrzewanie, monitorowanie mieszkania czy też inne akcesoria znajdujące się w naszych czterech kątach. Oferta Komputronika umożliwia urządzenie właściwie całego domu w stylu smart.

Co zrobić, by odpoczynek z dziećmi stał się naprawdę odpoczynkiem?

Gotowanie z dziećmi to kreatywny sposundefinedb na wspundefinedlną majundefinedwkę, ale teżundefined zapowiedź dużego bałaganu. Sławek - tata Stasia, Ani i Janinki - mundefinedwi:

Nasze dzieci to wulkan energii. Wspundefinedlne gotowanie z nimi to ogrom zabawy, ale też nie lada wyzwanie. W kuchni jest dużo urządzeń, z ktundefinedrych podopieczni mogą korzystać jedynie pod okiem rodzicundefinedw. Przede wszystkim ważne by czas, ktundefinedry spędzamy razem był bezpieczny i komfortowy.

Inteligentne czujniki dymu i zalania, to jedne z rozwiązań, ktundefinedre zwiększają bezpieczeństwo w domu i pozwalają uniknąć niespodziewanych wydatkundefinedw. Gdy czujniki wykryją dym w powietrzu lub nadmiar wody na podłodze undefined rozlegnie się alarm oraz właściciel otrzyma informację na aplikację w telefonie. Czujniki mają także funkcję możliwości automatycznego zaprogramowania na odcięcie dopływu wody. Na rynku jest dostępny szeroki wachlarz inteligentnych czujnikundefinedw z takich firm jak Fibaro (czujnik dymu FIBARO FGSD-002 czy też czujnik zalania FIBARO FGBHFS-101), Netatmo czy Somfy.

Oldskulowe przyjęcie z matchą i szlachetną kroplą rosy

8-letni Staś, podobnie jak jego siostra Ania, majundefinedwkę chciałby spędzić na innym kontynencie:

W majundefinedwkę najbardziej chciałbym zwiedzić Tokio, ktundefinedre leży w Japonii.

Ze względu na pandemię i na to, że lot do Tokio jest zwyczajnie dużym wydatkiem, postanowiliśmy zaproponować dla całej rodziny japoński wieczundefinedr w domowym gronie. Podstawą takiego wieczoru jest ustawienie na środku pokoju niskiej ławy i rozrzucenie wokundefinedł niej poduszek.

Japonia kojarzy się oczywiście także z origami, ktundefinedre każdy domownik może samodzielnie przygotować czy też z lampionami. Dużą atrakcją dla rodzicundefinedw, może być przygotowanie wschodnich herbat, według przepisu.

Najpopularniejsza jest oczywiście matcha. Aby ją przygotować, należy wsypać 1 łyżeczkę mieszanki matchy do wody o temperaturze 80 stopni. Jeśli po zagotowaniu wody podniesiemy pokrywkę, to uzyska ona taką temperaturę po 6-ciu minutach. Prawie gotową matchę należy wymieszać przy pomocy elektrycznego spieniacza do mleka. Na koniec dolać ok. 150 ml wody.

Inną herbatą, ktundefinedra także ma nietypowy smak jest Gyokuro, co w polskim tłumaczeniu znaczy undefinedszlachetna kropla rosyundefined - to jakościowo najwyższy gatunek herbaty japońskiej. Mieszankę Gyokuro należy zalać wodą o temperaturze 70-80 stopni i przykryć napar na 2 minuty, a na koniec odcedzić.

Magda, żona Sławka, mundefinedwi:

Jeszcze do niedawna byliśmy przyzwyczajeni do traktowania posiłkundefinedw bardzo praktycznie. Teraz to się zmienia. Zwracamy uwagę na to, co jemy i co pijemy. Dawniej herbatę zalewało się jedynie wrzącą wodą. Teraz chcemy czegoś więcej - interesuje nas w jakiej temperaturze powinna być parzona i jakie ma właściwości.

Idealny do parzenia kaw i herbat jest czajnik Xiaomi, ktundefinedry pozwala na samodzielne ustawienie temperatury i utrzymanie jej tak długo, jak tego potrzebujemy. Daje to pewność, że przygotowywany przez nas napar zostanie zalany odpowiednio ciepłą wodą. Tak naprawdę każdy napundefinedj - zarundefinedwno kawa, jak i herbata, powinny być parzone w odpowiedniej temperaturze, gdyż ma to bardzo duże znaczenie dla smaku i aromatu. Czajnik Xiaomi dlatego jest doskonały także na co dzień, gdyż pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Można go obsługiwać także przez aplikację w telefonie, do tego ma podwundefinedjne ścianki dla lepszej izolacji cieplnej i jest bardzo designerski.

Dobra zabawa nie musi kończyć się żmudnym sprzątaniem

Sławek chwali najstarszego syna za dokładne sprzątanie, choć przyznaje, że przydałaby się pomoc:

Staś zawsze bardzo dokładnie sprząta! Ale przyznam, że gdy ma się trundefinedjkę dzieci utrzymanie porządku jest niezmiernie trudne! Przydałoby się urządzenie, ktundefinedre cały czas by sprzątało!

Robot sprzątający, to jedno z ulubionych inteligentnych rozwiązań dzisiejszego społeczeństwa. Wystarczy go zaprogramować w jakie dni i o ktundefinedrej godzinie ma to robić i dzięki temu mamy zapewnioną zawsze czystą podłogę. Jak działa i jak go wybrać? Roboty sprzątające o urządzenia, ktundefinedre po włączeniu same przemieszczają się po mieszkaniu i czyszczą zabrudzenia. Wgrane oprogramowanie powoduje, że orientują się w przestrzeni, planują drogę po ktundefinedrej się poruszają oraz omijają przedmioty, ktundefinedre stoją na przeszkodzie.

Wybierając robot sprzątający, należy sugerować się pojemnością akumulatora oraz pojemnika na odpadki, a także mocą silnika i czujnikiem ruchu. Koszt takiego wynosi od 699 zł - jeden z najtańszych robotundefinedw to Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Essential. Posiada wysoką moc ssania i posiada także funkcję mopa. Dla tych, ktundefinedrzy chcieliby rozejrzeć się za robotem sprzątającym z wyższej pundefinedłki, polecemy Roborock S6 Max V. Bardzo cicho chodzi, posiada wysoką moc ssania, dzięki czemu sprząta dokładnie i szybko. Wykorzystuje także podwundefinedjną kamerę i LiDAR, dzięki czemu doskonale radzi sobie z omijaniem przeszkundefinedd.

Pilates w gronie rodzinnym - historia założyciela zachęci do ćwiczeń każdego

Janinka, ktundefinedra ma 2 lata, dopiero uczy się mundefinedwić, dlatego gdy zapytaliśmy ją, jak chciałaby spędzić majundefinedwkę, odpowiedziała wesołe undefineddu di daundefined. Domyślamy się, że może chodzić o spędzenie czasu aktywnie, dlatego na wiosenną majundefinedwkę w domowym gronie proponujemy rodzinny pilates.

To system ćwiczeń fizycznych opracowany na początku XX wieku przez Niemca Josefa Humbertusa Pilatesa. Jako chłopiec był bardzo chorowitym dzieckiem undefined cierpiał na astmę i krzywicę. Nie poddał się jednak i opracował własny system gimnastyki. Ćwiczenia te, okazały się tak skuteczne, że w wieku 14 lat został modelem rysunkundefinedw anatomicznych. Z czasem założył własny zakład gimnastyki, gdzie rozwijał opracowane metody ćwiczeń i uczył swoich następcundefinedw.

Dziś bardzo popularne ćwiczenia Pilatesa są dostępne wszędzie - w Internecie można znaleźć wiele lekcji doskonalących rozwundefinedj fizyczny. Osoby, ktundefinedre ćwiczą pilates, już po miesiącu chwalą go za szybki efekt, smukłą i proporcjonalną sylwetkę oraz pozytywny wpływ na jakość snu i koncentrację. Magda - mama maluchundefinedw - przyznaje, że brakuje jej sportu:

Bardzo lubię sport i brakuje mi ruchu, ale często jak już mam chwilę na odpoczynek, to zwyczajnie brakuje mi na niego siły. Do tego nie jest łatwo zająć się jakimikolwiek ćwiczeniami z dziećmi, ktundefinedre szybko się im nie znudzą.

Pilates jest skuteczny, pomimo że po wykonaniu ćwiczeń, nie odczuwa się dużego zmęczenia. Jest dobry dla całej rodziny także dlatego, że wzmacnia kluczowe mięśnie odpowiedzialne za prawidłową postawę: mięśnie brzucha, pośladkowe i grzbietu oraz rozluźnia spięte plecy.

Wspundefinedlny majundefinedwkowy czas w jednym kolorze

Aby zachęcić dzieci do ćwiczeń, można je urozmaicić zabawą np. organizując dzień jednego koloru. Wszystko co nas otacza należy przystroić jednym kolorem lub nadać odpowiedni klimat, zapalając świece ewentualnie tworząc kolorowe aranżacje świetlne. Można je wykonać dzięki specjalnym żarundefinedwkom (ma je w swojej ofercie np. Philips), ktundefinedre dysponują nawet 16 milionami barw. Inteligentne żarundefinedwki to doskonałe rozwiązanie także gdy chcemy wspundefinedlnie spędzać czas z filmem czy grą, z ktundefinedrym żarundefinedwki synchronizują światło. Będzie ono dynamicznie reagować, zmieniać kolor oraz natężenie zgodnie z wyświetlanym obrazem. Żarundefinedwki Philips posiadają także 50 000 odcieni światła białego i mogą być sterowane głosem lub przez aplikację smart home.

Inteligentne oświetlenie jest jednym z popularniejszych rozwiązań smart home. Polega ono na bezprzewodowym kontrolowaniu systemu lamp z poziomu aplikacji na urządzeniu moblinym undefined smartfonie czy tablecie. Inteligentne oświetlenie, to nie tylko żarundefinedwki i gniazdka. Inteligentne są także światła led czy nawet lampy (ta rundefinedżowa lampa biurkowa jest wyjątkowo designerska: Philips Hue Iris Rose). Dla tych, ktundefinedrzy potrzebują specjalisty do zamontowania światła lub jakiejkolwiek innej pomocy związanej z technologią smart home, firma Komputronik oferuje usługi serwisowe z dojazdem do domu.

Ekskluzywny seans kulturalny lub filmowy

Oglądanie filmundefinedw, to niewątpliwie bardzo odprężająca forma spędzania wolnego czasu. Dlatego, aby było miłym wspomnieniem majundefinedwkowym, warto przygotować się do takiego seansu i nieco go urozmaicić. Jako że tęsknimy za kinem, proponujemy przygotowanie ekskluzywnej sali kinowej w domu. Co zrobić, aby seans filmowy robił wrażenie?

Dla tych, ktundefinedrzy tęsknią za wysoką kulturą, zachęcamy także do skorzystania z oferty online, ktundefinedrą przygotowują tearty, opery czy też muzea. W czasie pandemii, gdy wszystko działa zdalnie, miejsca kultury w sposundefinedb szczegundefinedlny swoją ofertę kierują do dzieci i całej rodziny, mając świadomość, że w gronie najbliższych spędzamy obecnie praktycznie cały czas.

Staś mundefinedwi:

Po wspundefinedlnym gotowaniu najchętniej bym odpoczął! Nie, nie poszedłbym spać. Pobawiłbym się z Anią i Janinką albo pooglądał telewizję!

Proponujemy zatem, aby rodzinny seans kulturalny lub filmowy był zarundefinedwno wspundefinedlnym odpoczynkiem, doskonałą zabawą, jak i możliwością wspundefinedlnej rozmowy.

1. Seans tematyczny - koniecznie ustalcie o jakiej tematyce to będą filmy. Może azjatyckie albo skandynawskie? Albo o psach lub koniach? Przygotowując się do wspundefinedlnego wieczoru, każdy może napisać także na kartce, jaka tematyka fimundefinedw (albo forma sztuki) najbardziej by go interesowała. Następnie wylosujecie jedną z nich i na niej oprzecie swundefinedj majundefinedwkowy wieczundefinedr

2. Wrażenia wizualne jak w kinie - dzisiejsze technologie pozwalają na doskonałej jakości dźwięk i obraz także w domu. Sławek mundefinedwi:

Lubię nowoczesne rozwiązania technologiczne i dobrej jakości sprzęty. Organizując wieczundefinedr filmowy z rodziną, chciałbym oglądać filmy na ekranie o wysokiej rozdzielczości, odpowiednio przyciemnionym światłem oraz dźwiękiem, ktundefinedry będzie rozsnosił się po całym mieszkaniu. To właśnie dbałość o takie detale - doskonały dźwięk i obraz - sprawiają, że tak nam się podoba w kinie.

Przede wszystkim polecamy inteligentne oświetlenie Philips Hue Play doskonałe dla graczy, jak i miłośnikundefinedw domowego kina. Do tego zarundefinedwno np. telewizor TCL 55C715 QLED i TOSHIBA 65UA4B63DG Android gwarantują rozdzielczość 4K, jak i możliwość oglądania filmundefinedw w wysokiej jakości trybie kinowym czy też trybie dla graczy. Oba telewizory są wyposażone w funkcję Smart, dzięki ktundefinedrej można korzystać z Netflixa, Youtube, przeglądarek internetowych czy też asystenta głosowego. TCL jest wyposażony między innymi w technologię Quantum Dot, ktundefinedra zapewnia w pełni realistyczne odzwierciedlenie kolorundefinedw. Z kolei technologia TRU Picture firmy Toshiba zapewnia płynne, bardziej szczegundefinedłowe obrazy podwyższone do najwyższej rozdzielczości.

Należy pamiętać, że wybundefinedr sprzętu AGD powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta oraz możliwości, jakie posiada w domu. Warto wszelkie wątpliwości skonsultować ze specjalistą. Komputronik oferuje umundefinedwienie się na wideorozmowę z doradcą rundefinedwnież przez Booksy. Dzięki aplikacji można także umundefinedwić się na odbiundefinedr zamundefinedwienia w sklepie, by nie czekać w kolejce i bezpiecznie dokonać zakupu.

3. Rozmowa o emocjach, czyli analiza sztuki/filmu - po każdym filmie albo po obejrznej sztuce, dajcie sobie 15 min rozmowy na ten temat. Ważne, aby rozmawiać o emocjach, jako dorośli mamy problem, żeby je zrozumieć i o nich mundefinedwić, a co dopiero dzieci. Jakie uczucia pozostawił w was ten film/sztuka? Co was w nim najbardziej rozbawiło/rozśmieszyło/zasmuciło?

4. Popcorn w wielu smakach - solony popcorn już dawno odszedł do lamusa. Przygotujcie popcorn o smaku malinowym, karmelowym, z sosem tabasco czy rozmarynu z parmezanem.

Gotowanie, parzenie herbat czy też dzień jednego koloru, to tylko kilka propozycji na majundefinedwkowy czas dla rodziny. Najważniejsze, aby spędzić go tak, jak się lubi. A jeśli znajdziemy chwilę, żeby nieco urozmaicić domowy odpoczynek, to na pewno będzie miłym wspomnieniem na długo. Grunt, aby był to czas radosny i bezpieczny, a przede wszystkim spędzony wspundefinedlnie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!