Łazienka dziś i przed wiekami

Pomieszczenie przeszło prawdziwą rewolucję. O tym, co obecnie stanowi standard, kiedyś nikt nawet nie marzył.


O czym przeczytasz?

Prywatna łazienka ze spłukiwaną toaletą, wanną, prysznicem czy umywalką to dziś standard, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie życia. A jak było setki lat temu?

Otóż, w XVI wieku domowa wanna była luksusem, co więcej, rzadko kąpano się w niej samemu. XIX wiek był z kolei czasem, w którym zawartość nocników i wiader wylewano na ulicę, prosto z okna albo balkonu. Aż do 1880 r. nie istniał również papier toaletowy, a higiena osobista nie była zbyt popularną koncepcją. 

Brytyjska firma QS Supplies, oferująca wyposażenie łazienek, zdecydowała się odbyć podróż do przeszłości, by pokazać, jak radykalnie w ciągu wieków zmieniał się wygląd łazienek. Efekt? Zobaczcie sami.

Lata 1520-1620: balia tylko dla bogatych

W XVI wieku domowa balia była luksusem, zarezerwowanym dla zamożnych. Kąpiący się podgrzewali wodę w kotle, zawieszonym nad paleniskiem. Wolnostojąca drewniana wanna stała blisko ognia, aby łatwiej docierało do niej ciepło. 

Toaleta w tym czasie była dziurą w zakamarku pomieszczenia (na zdjęciu po prawej stronie). Do mycia rąk używano dzbanka albo tzw. lawaterza a więc naczynia, przypominającego kościelną kropielnicę. Lawaterz był przeważnie wykonany z mosiądu i wisiał na haczyku nad kominkiem.

W tamtym czasie chętnie kąpano się też w publicznych łaźniach.

Łazienka 1520-1620

Fot. qssupplies.co.uk

Lata 1620-1720: kąpiele w tej samej wodzie

W XVII wieku kąpiel w publicznych łaźniach nie była już popularna. Wiele krajów europejskich zmagało się w tamtym okresie z plagą dżumy, dlatego próbowano ograniczać do minimum wszelkie bliskie kontakty.

Zamiast tego, członkowie rodziny myli się w domowych wannach, jeden po drugim, w tej samej wodzie. 

Przy umywalce trzymano zazwyczaj nocnik.

W XVII i XVII wieku zaczęto powoli zwracać uwagę na kolor i styl wykonania przedmiotów użytkowych. W zamożnych domach umywalka i dzbanek były do siebie dopasowane. Różnież nocnik mógł stanowić część zestawu.

Łazienka 1620-1720

Fot. qssupplies.co.uk

Lata 1720-1820: światełko w tunelu

W tym czasie powszechnie wykorzystywano w łazienkach tzw. siedzisko, czyli kresło z otworem (na zdjęciu po prawej stronie), pod którym znajdował się porcelanowy lub miedziany garnek. W ten sposób załatwiano potrzeby fizjologiczne.

Pojawiła się jednak szansa na zmiany. W 1758 r. szkocki zegarmistrz Alexander Cummings opatentował swój przełomowy wynalazek - kolanko, umieszczane pod muszlą klozetową, dzięki któremu nie odczuwamy przykrego zapachu, wydobywającego się z toalety. 

Większość nowoczesnych toalet ze spłukiwaniem nadal korzysta z tego rozwiązania.

Łazienka 1720-1820

Fot. qssupplies.co.uk

Lata 1820-1920: czas przełomu

W XIX w. w projektowaniu łazienek doszło do prawdziwej rewolucji, co dotyczyło większości krajów europejskich. W Wielkiej Brytanii wzrost populacji spowodował, że w niektórych miastach na 100 osób przypadała jedna toaleta, a nieczystości wylewano na ulice i do rzek. W odpowiedzi na to zjawisko, rząd uchwalił specjalne przepisy, mające na celu poprawę higieny. Zaczęto masowo "podłączać" domy do systemu kanalizacji i wodociągów.

Dzięki toaletom ze spłuczką i nowoczesnym wannom łazienka zaczęła jawić się jako wydzielona przestrzeń do higieny osobistej. W 1880 r. opatentowano papier toaletowy i 

Co ciekawe, do końca XVIII wieku szkło lustrzane było drogie w produkcji i tylko nieliczni mieli je w domach. Lustra uchodziły za symbol wysokiego statusu społecznego.

Łazienka 1820-1920

Fot. qssupplies.co.uk

Lata 1920-2020: masowa produkcja dodatków i przedmiotów użytkowych

XX wiek był czasem, w którym zaczęto przywiazywać dużą wagę do wystroju wnętrz. Projektanci i producenci wymyślali niezliczone dodatki, które początkowo kosztowały krocie, ale bez wątpienia nadawały domowym łazienkom stylu i użyteczności. W tym czasie pojawiły się m.in. uchwyty na ręczniki, mydelniczki, maty pod prysznic i zasłony.

W latach 50. XX wieku wszechobecne stały się także ceramiczne płytki łazienkowe. Miały tak wysoką jakość, że wiele z nich istnieje do dziś. Przez pewien czas za alternatywę dla płytek uznawano plastik.

Łazienka 1920-2020

Fot. qssupplies.co.uk

Rok 2021: nowoczesność, która może za sto lat rozczarowywać

Obecnie przy projektowaniu łazienek używa się m.in. technologii 3D, a materiały, których nie było jeszcze nawet na przełomie XX i XXI wieku umożliwiają tworzenie innowacyjnych przedmiotów i mebli. Przyjrzyjmy się naszym łazienkom i spróbujmy wskazać elementy, o których najprawdopodobniej nawet nie śniło się naszym przodkom. 

Swoją drogą, ciekawe co o dzisiejszych wnętrzach powiedzą kiedyś przyszłe pokolenia...

Łazienka w 2021 r.

Fot. qssupplies.co.uk

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement