Łazienka dziś i przed wiekami

Pomieszczenie przeszło prawdziwą rewolucję. O tym, co obecnie stanowi standard, kiedyś nikt nawet nie marzył.


O czym przeczytasz?

Prywatna łazienka ze spłukiwaną toaletą, wanną, prysznicem czy umywalką to dziś standard, bez ktundefinedrego wielu z nas nie wyobraża sobie życia. A jak było setki lat temu?

Otundefinedż, w XVI wieku domowa wanna była luksusem, co więcej, rzadko kąpano się w niej samemu. XIX wiek był z kolei czasem, w ktundefinedrym zawartość nocnikundefinedw i wiader wylewano na ulicę, prosto z okna albo balkonu. Aż do 1880 r. nie istniał rundefinedwnież papier toaletowy, a higiena osobista nie była zbyt popularną koncepcją.

Brytyjska firma QS Supplies, oferująca wyposażenie łazienek, zdecydowała się odbyć podrundefinedż do przeszłości, by pokazać, jak radykalnie w ciągu wiekundefinedw zmieniał się wygląd łazienek. Efekt? Zobaczcie sami.

Lata 1520-1620: balia tylko dla bogatych

W XVI wieku domowa balia była luksusem, zarezerwowanym dla zamożnych. Kąpiący się podgrzewali wodę w kotle, zawieszonym nad paleniskiem. Wolnostojąca drewniana wanna stała blisko ognia, aby łatwiej docierało do niej ciepło.

Toaleta w tym czasie była dziurą w zakamarku pomieszczenia (na zdjęciu po prawej stronie). Do mycia rąk używano dzbanka albo tzw. lawaterza a więc naczynia, przypominającego kościelną kropielnicę. Lawaterz był przeważnie wykonany z mosiądu i wisiał na haczyku nad kominkiem.

W tamtym czasie chętnie kąpano się też w publicznych łaźniach.

Łazienka 1520-1620

Fot. qssupplies.co.uk

Lata 1620-1720: kąpiele w tej samej wodzie

W XVII wieku kąpiel w publicznych łaźniach nie była już popularna. Wiele krajundefinedw europejskich zmagało się w tamtym okresie z plagą dżumy, dlatego prundefinedbowano ograniczać do minimum wszelkie bliskie kontakty.

Zamiast tego, członkowie rodziny myli się w domowych wannach, jeden po drugim, w tej samej wodzie.

Przy umywalce trzymano zazwyczaj nocnik.

W XVII i XVII wieku zaczęto powoli zwracać uwagę na kolor i styl wykonania przedmiotundefinedw użytkowych. W zamożnych domach umywalka i dzbanek były do siebie dopasowane. Rundefinedżnież nocnik mundefinedgł stanowić część zestawu.

Łazienka 1620-1720

Fot. qssupplies.co.uk

Lata 1720-1820: światełko w tunelu

W tym czasie powszechnie wykorzystywano w łazienkach tzw. siedzisko, czyli kresło z otworem (na zdjęciu po prawej stronie), pod ktundefinedrym znajdował się porcelanowy lub miedziany garnek. W ten sposundefinedb załatwiano potrzeby fizjologiczne.

Pojawiła się jednak szansa na zmiany. W 1758 r. szkocki zegarmistrz Alexander Cummings opatentował swundefinedj przełomowy wynalazek - kolanko, umieszczane pod muszlą klozetową, dzięki ktundefinedremu nie odczuwamy przykrego zapachu, wydobywającego się z toalety.

Większość nowoczesnych toalet ze spłukiwaniem nadal korzysta z tego rozwiązania.

Łazienka 1720-1820

Fot. qssupplies.co.uk

Lata 1820-1920: czas przełomu

W XIX w. w projektowaniu łazienek doszło do prawdziwej rewolucji, co dotyczyło większości krajundefinedw europejskich. W Wielkiej Brytanii wzrost populacji spowodował, że w niektundefinedrych miastach na 100 osundefinedb przypadała jedna toaleta, a nieczystości wylewano na ulice i do rzek. W odpowiedzi na to zjawisko, rząd uchwalił specjalne przepisy, mające na celu poprawę higieny. Zaczęto masowo "podłączać" domy do systemu kanalizacji i wodociągundefinedw.

Dzięki toaletom ze spłuczką i nowoczesnym wannom łazienka zaczęła jawić się jako wydzielona przestrzeń do higieny osobistej. W 1880 r. opatentowano papier toaletowy i

Co ciekawe, do końca XVIII wieku szkło lustrzane było drogie w produkcji i tylko nieliczni mieli je w domach. Lustra uchodziły za symbol wysokiego statusu społecznego.

Łazienka 1820-1920

Fot. qssupplies.co.uk

Lata 1920-2020: masowa produkcja dodatkundefinedw i przedmiotundefinedw użytkowych

XX wiek był czasem, w ktundefinedrym zaczęto przywiazywać dużą wagę do wystroju wnętrz. Projektanci i producenci wymyślali niezliczone dodatki, ktundefinedre początkowo kosztowały krocie, ale bez wątpienia nadawały domowym łazienkom stylu i użyteczności. W tym czasie pojawiły się m.in. uchwyty na ręczniki, mydelniczki, maty pod prysznic i zasłony.

W latach 50. XX wieku wszechobecne stały się także ceramiczne płytki łazienkowe. Miały tak wysoką jakość, że wiele z nich istnieje do dziś. Przez pewien czas za alternatywę dla płytek uznawano plastik.

Łazienka 1920-2020

Fot. qssupplies.co.uk

Rok 2021: nowoczesność, ktundefinedra może za sto lat rozczarowywać

Obecnie przy projektowaniu łazienek używa się m.in. technologii 3D, a materiały, ktundefinedrych nie było jeszcze nawet na przełomie XX i XXI wieku umożliwiają tworzenie innowacyjnych przedmiotundefinedw i mebli. Przyjrzyjmy się naszym łazienkom i sprundefinedbujmy wskazać elementy, o ktundefinedrych najprawdopodobniej nawet nie śniło się naszym przodkom.

Swoją drogą, ciekawe co o dzisiejszych wnętrzach powiedzą kiedyś przyszłe pokolenia...

Łazienka w 2021 r.

Fot. qssupplies.co.uk

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!