Ile kosztuje remont łazienki?

Podobno urządzenie mieszkania kosztuje średnio tysiąc złotych na metr. Nieco inaczej jest w przypadku remontu, a już tym bardziej remontu łazienki. Skucie starych płytek czy naprawa ewentualnych uszkodzeń na ścianach i podłodze, to dodatkowe koszty.

Nowoczesna łazienka po remoncie

JOANNA: Zastanawiam się nad remontem łazienki. Ma 5 metrów kwadratowych i potrzebuje gruntownej renowacji. Ile kosztuje remont łazienki? Ile zapłacę za skucie płytek, a ile za roboty wykończeniowe? Co brać pod uwagę planując koszty remontu łazienki?

 

MICHAŁ: Koszt remontu łazienki będzie zależny od miejsca, w którym mieszkasz. Różnica, którą trzeba zapłacić ekipie remontowej w województwie mazowieckim i w małopolsce, będzie wyższa od województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. Załóżmy zatem, że planujemy koszt remontu Twojej łazienki w dużym mieście, gdzie ceny są wyższe.

Musisz wiedzieć, że szacunkowo około 60-70% kosztów remontu łazienki to prace remontowo-wykończeniowe. Jedynie 30-40% to cena za urządzenia sanitarne i nowe akcesoria. Pamiętaj jednak, że te proporcje zależą od ciebie. Prawdopodobnie nawet najlepsza ekipa remontowa nie przebije ceny najwyższej klasy wanny wolnostojącej.

Zacznijmy po kolei. Przede wszystkim pamiętaj, aby najpierw usunąć wszystkie urządzenia sanitarne. Następnie zamów ekipę remontowo-wykończeniową. Koszt skucia płytek i glazury w przypadku 5-metrowej łazienki to łączny koszt około 300-400 zł. Demontaż urządzeń sanitarnych (wanny, umywalki, kabiny prysznicowej) to około 100 zł za sztukę.

Demontaż: ok. 600-700 zł (w przypadku łazienki o wielkości 5 m kw.)

Wyrównanie i przygotowanie ścian oraz podłogi, może być wliczone w cenę skuwania, ale nie musi. Za naprawę ewentualnych uszkodzeń zapłacisz około 50 zł. Wygładzenie ścian: 150 zł, a wyrównanie podłogi ok. 125 zł.

Prace przygotowawcze: ok. 325 zł (w przypadku łazienki o wielkości 5 m kw.)

Jeśli zależy ci na zmniejszeniu kosztu remontu łazienki, warto zastanowić się, na jaką wysokość chcesz

położyć glazurę oraz jakiego będzie ona rodzaju. Układanie klasycznych płytek z fugami wyniesie cię około 300-400 zł. Układanie płytek bez fug, małoformatowych lub mozaiki będzie kosztować więcej – około 700-800 zł. Malowanie ścian i sufitu (zakładając, że malujesz pół metra każdej ze ścian, a resztę wyłożysz glazurą) to cena około 100 zł. Za układanie większych paneli podłogowych zapłacisz 300-400 zł, za układanie posadzki z kwadratowych płytek o małych wymiarach 450–550 zł.

Wykończenie: ok. 850 zł – 1450 zł (w przypadku łazienki o wielkości 5 m kw.)

Dużą część kosztów remontu łazienki mogą pochłonąć lub nie – w zależności od tego, w jakim stanie jest łazienka – prace związane z instalacją. To konieczność zakupu takich elementów jak: rury do ciepłej i zimnej wody, wodomierzy, zaworów, syfonów i innych akcesoriów. Koszt robocizny i kupna tych elementów, będzie zależny od tego, ile zdecydujesz się wymienić. Kompletna wymiana podejścia wodno-kanalizacyjnego wraz zakupem potrzebnych materiałów wyniesie cię około 600 zł za jeden punkt.

Instalacje (licząc doprowadzenie i odprowadzenie wody w 4 miejscach: umywalce, prysznicu lub wannie, pralce i toalecie): ok. 2 400 zł.

Ostatnim etapem prac ekipy remontowo-wykończeniowej będzie montaż. Oto szacunkowe koszty: montaż wanny wynosi 170-230 zł; kabiny prysznicowej 270-340 zł; wc – 120 zł.

Montaż: ok. 560–690 zł

To, ile zdecydujesz się wydać na urządzenia sanitarne, zadecyduje o tym jaki będzie koszt łazienki, którą chcesz wyremontować. Za wannę (1 000 zł), prysznic (700 zł), wc (400 zł), umywalkę (300 zł) oraz baterię czy obudowę do wanny z niskiej lub średniej półki cenowej zapłacisz około 3 000 - 5 000 zł. Za szafkę pod umywalkę (500 zł), lustro (150 zł), półkę (50 zł), dywanik łazienkowy (50 zł) i inne akcesoria, łącznie około 800-1000 zł. Za pralkę z niższej lub średniej półki zapłacisz 1 500 – 2 500 zł.

Urządzenia sanitarne i akcesoria (z niskiej lub średniej półki cenowej): 4 800 – 7 000 zł

Ile kosztuje remont łazienki? W przypadku twojej łazienki o wymiarach 5 m kwadratowych będzie to cena przekroju 10 035 zł – 14 065 zł. Zatem koszt remontu łazienki wyniesie cię około 12 tys zł.

Wzór umowy na wykonanie usług remontowych wraz z wyjaśnieniem znajdziesz tutaj, a umowy o wykonanie projektu wnętrza tutaj.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement