Londyńczycy wynoszą się z miasta. Rekordowe zakupy domów poza stolicą

Trend, polegający na ucieczce z wielkich miast podczas pandemii, nie ominął też Londynu. Mieszkańcy brytyjskiej stolicy na potęgę kupują nieruchomości poza Londynem


O czym przeczytasz?

Ulica w Londynie

Londyńczycy kupili rekordowo dużą liczbę nieruchomości poza stolicą. To – podobnie jak w przypadku innych dużych miast – efekt pandemii.

Dziesiątki tysięcy transakcji

W 2020 roku Londyńczycy kupili prawie 74 tys. nieruchomości poza miastem – wynika z szacunków firmy Hamptons, na które powołuje się serwis propertywire.com. To najwięcej od 4 lat.

iNie ma wątpliwości, że ten rekord to efekt epidemii. W I połowie 2020 roku, a więc w okresie, gdy nasilenie epidemii na Wyspach Brytyjskich nie było jeszcze tak mocne, liczba mieszkań kupionych przez Londyńczyków poza stolicą, wyniosła niespełna 24,5 tys. W II połowie, gdy okazało się, że epidemia nie ustąpi, liczba zakupów nieruchomości poza stolicą wzrosła do prawie 49,5 tys.

I więcej, i dalej

W poprzednich latach także wielu Londyńczyków decydowało się na wyprowadzkę poza miasto, jednak zwykle szukali stosunkowo bliskich stolicy lokalizacji, najlepiej z dobrym połączeniem. Tymczasem w okresie epidemii wielu z kupujących decydowało się na wyjazd w dalsze niż zwykle strony.

- Osoby, które w tym roku wyprowadzały się ze stolicy, decydowały się na przenosiny w miejsca odleglejsze przeciętnie o 10 mil niż w roku 2019. Wszystko przez to, że w tym roku wielkość mieszkania miała większe znaczenie niż dobre połączenie ze stolicą – mówi Aneisha Baveridge, szefowa działu analiz w firmie Hamptons, cytowana przez propertywire.com.

Ten trend jeszcze potrwa

Nowy rok nie zmieni skłonności Londyńczyków do ucieczki z miasta. Zdaniem Baveridge, mieszkańcy stolicy Wielkiej Brytanii również w I połowie 2021 będą chętnie kupować mieszkania w innych miejscowościach. Dopiero w II połowie roku można oczekiwać, że fala uciekinierów opadnie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome