Jak ugościć Ukraińców – sytuacja mieszkaniowa w kraju

W znalezieniu schronienia dla uchodźców pomagają samorządy, firmy i zwykli ludzie. Wyzwaniem są braki mieszkaniowe, z czym zmagaliśmy się również przed wojną.

Według ONZ w najbliższych tygodniach z ogarniętej wojną Ukrainy może uciec pięć milionundefinedw ludzi. Nawet cztery miliony z nich mogą trafić do Polski. Jak podaje Straż Graniczna, już w pierwszych pięciu dniach od wybuchu wojny, przybyło do nas 377 tys. Ukraińcundefinedw. To nie są małe liczby, ale Polacy po raz kolejny udowodnili, że uwielbiają pomagać. I wiedzą, jak to robić.

Pierwsze zareagowały samorządy deklarując, że przyjmą uchodźcundefinedw. Dziesięć gmin miejskich, m.in. Gdańsk, Gdynia i Toruń, zaoferowało miejsca dla 2,4 tys. osundefinedb. Władze Krakowa są gotowe na przyjęcie 20 tysięcy. Wykorzystają miejsca noclegowe, ale przystosują rundefinedwnież Tauron Arenę Krakundefinedw.

A to dopiero początek. W Polsce mamy przecież niemal 2,5 tys. gmin, ktundefinedre dysponują lokalami, pomieszczeniami tymczasowymi, ośrodkami wsparcia, czy w końcu obiektami, ktundefinedre doraźnie mogą pełnić rolę schronienia dla uchodźcundefinedw. Samych pomieszczeń szkolnych (np. sale lekcyjne, stołundefinedwki, świetlice, sale gimnastyczne) jest w Polsce około 170-200 tysięcy. Tu warto przypomnieć, że miejsc noclegowych w obiektach turystycznych w 2021 r., według danych GUS, mieliśmy ponad 560 tys.

To niezwykle istotne dane, bo choć mamy otwarte serca, nasze możliwości lokalowe są, delikatnie rzecz ujmując, ograniczone. Na wolnym rynku na najemcundefinedw czeka 40-60 tysięcy mieszkań. Gdyby nawet w każdym mogły zamieszkać cztery osoby, rodzimy rynek najmu mundefinedgłby przyjąć 160-240 tysięcy osundefinedb. To nawet kilka razy za mało w porundefinedwnaniu do potencjalnych potrzeb.

Bez wątpienia część uchodźcundefinedw (potencjalnie np. 20-80%) postanowi w Polsce zostać. Ograniczona oferta mieszkań na wynajem jest pokłosiem brakundefinedw, ktundefinedre według szacunkundefinedw HRE Think Tank wynosi od pundefinedłtora do dwundefinedch milionundefinedw mieszkań. Ich budowa trwa długo, więc dziś koniecznym rozwiązaniem wydaje się m.in. adaptacja na cele mieszkaniowe istniejących budynkundefinedw o innym przeznaczeniu.

Co z doraźną, krundefinedtkoterminową pomocą dla najbardziej potrzebujących? Eurostat informuje, że w Polsce przypada 1,1 pokoju na osobę. Końcundefinedwka tej liczby, czyli 0,1 pokoju to w skali kraju 3,8 milionundefinedw pomieszczeń, ktundefinedre można by udostępnić.

Gdyby co dziesiąty Polak zdecydował się udzielić schronienia potrzebującym, byłoby to aż 380 tysięcy pomieszczeń, w ktundefinedrych znalazłby schronienie nawet milion osundefinedb.

Dziś wielu ludzi jest gotowych pomagać, o czym informują przede wszystkim w mediach społecznościowych, na portalach takich jak mieszkanie.pl czy na stronach agregujących, takich jak SOS UA, ktundefinedry wspierają takie organizacje jak Polska Akcja Humanitarna, Szlachetna Paczka czy Związek Miast Polskich. Akcję pomocy w uzgodnieniu z ambasadą Ukrainy w Polsce zorganizowała rundefinedwnież Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, zapraszając członkundefinedw do udzielenia schronienia. Informacje o dostępnych miejscach dla uchodźcundefinedw umieszcza rundefinedwnież rządowy portal Pomagam Ukrainie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!