Internet przyszłości - czego możemy spodziewać się za kilka lat?

Wirtualna oraz rozszerzona rzeczywistość czy rozwój inteligentnych urządzeń. Te aspekty będą miały w najbliższych latach największe znaczenie dla rozwoju technologii. Do tej przyszłości już teraz zostały dostosowane inteligentne sieci bezprzewodowe.


O czym przeczytasz?

Internet przyszłości- czego możemy spodziewać się za kilka lat

Internet od początku istnienia zaskakuje, wciąga i jednocześnie zachwyca swymi nieograniczonymi możliwościami. Już jakiś czas temu zmienił funkcjonowanie rzeczywistości- w 2009 roku reklamy w Internecie po raz pierwszy przewyższyły nakłady na telewizję. Z kolei wydatki na kampanie wyborcze światowych przywundefineddcundefinedw w głundefinedwnej mierze są przeznaczane na promocję w sieci. Giganci technologiczni nieustannie pracują nad coraz to nowszymi rozwiązaniami, ktundefinedre usprawnią rzeczywistość. Jaki będzie Internet za kilka lat?

Szacuje się, że globalne wydatki na rzeczywistość wirtualną i rozszerzoną do 2024 roku wzrosną 6-krotnie. Z kolei inteligentne urządzenia mają rozpoznawać potrzeby użytkownika i dostosowywać się do niego- włączać mu ulubioną muzykę czy gasić światło. Obok galopującego rozwoju tych technologii, pędzi rozwundefinedj sieci- już teraz można korzystać z możliwości, ktundefinedre są ultraszybkie i dostosowane do korzystania z wielu urządzeń jednocześnie.

VR i AR, czyli rzeczywistość wirtualna i rzeczywistość rozszerzona

VR (virtual reality), czyli wirtualna rzeczywistość to trundefinedjwymiarowy obraz stworzony przy wykorzystaniu technologii. Za pomocą komputera pozwala na kreowanie przedmiotundefinedw, przestrzeni czy zdarzeń, ktundefinedre mogą imitować te rzeczywiste lub tworzyć fikcję. AR (augmented reality) oznacza z kolei rzeczywistość rozszerzoną. To technologia, ktundefinedra polega na undefinednałożeniuundefined w czasie rzeczywistym elementundefinedw świata stworzonego przez komputer na świat realny, ktundefinedry można oglądać przy pomocy kamer.

Czym się od siebie rundefinedżnią te technologie? AR nakłada wirtualne elementy na rzeczywisty obraz, natomiast VR to rzeczywistość w całości stworzona wirtualnie. Obie technologie- AR i VR- pozwalają na interakcję z wykreowanym światem w czasie rzeczywistym.

Jaka jest przyszłość tych technologii? Od niedawna Facebook pracuje nad nowym kierunkiem- metawersum. W przypadku rzeczywistości rozszerzonej dochodzi do przeniesienia elementundefinedw świata wirtualnego do świata rzeczywistego. Mark Zuckerberg zamierza natomiast przenieść obecnie funkcjonująca rzeczywistość do sieci. Metawersum jest wymieniane jako ogniwo ewolucji Internetu.

Inteligentne urządzenia

Mieszkanie.pl często pisze o inteligentnych urządzeniach, ktundefinedre zwiększają komfort użytkowania w domu. Inteligentne domy- tzw. smart house- są elementem wielu mieszkań. Za pomocą aplikacji włącza się światło, steruje monitoringiem, otwiera zamki, ustawia temperaturę w mieszkaniu czy też odkurza i myje okna. Już dzisiaj istnieje przynajmniej 7,5 mld urządzeń podłączonych do Internetu. Według ekspertundefinedw, za pomocą głosundefinedw i aplikacji w telefonie powszechne będzie całkowite sterowanie domem za pośrednictwem Internetu Rzeczy.

W domu przyszłości sztuczna inteligencja będzie zapamiętywała nawyki mieszkańcundefinedw oraz koordynowała i automatyzowała wszystkie inteligentne urządzenia. Amerykańska firma Crestron już pracuje nad oprogramowaniem, ktundefinedre śledzi nawyki danej osoby: jaką muzykę chce usłyszeć rano oraz jakie światła chce włączyć o określonej porze dnia. Następnie, gdy już zrozumie preferencje użytkownika, automatycznie odtworzy ulubione listy lub odpowiednio przyciemni światło przed snem.

Teraźniejszość stworzona z myślą o przyszłości

Z myślą o nieustannie rozwijającym się Internecie i automatyzacji, rozwija się także sieć, na ktundefinedrej bazują liczne technologie. Jeszcze do niedawna sieć była naliczana sekundowo, dziś Internet ma nieprawdopodobną przepustowość. Praktycznie każdy ma przynajmniej kilka urządzeń podłączonych do Internetu i z roku na rok jest ich coraz więcej. Nowym, rewolucyjnym rozwiązaniem komunikacji bezprzewodowej jest Wi-Fi 6 (czyli 802.11 ax). To najnowszy standard sieci bezprzewodowej, zwany także inteligentną siecią bezprzewodową. Na czym polega?

Wi-Fi 6 to sieć zapewniająca ultraszybkie połączenie oraz mniejsze opundefinedźnienia w przesyłaniu danych będąc jednocześnie przystosowaną do użytkowania wielu urządzeń jednocześnie (nie tylko smartfonundefinedw czy tabletundefinedw, ale także także np. pralki, lodundefinedwki, robotundefinedw sprzątających, ekspresundefinedw do kawy itd). Zapewnia prędkość nawet 10 gigabitundefinedw na sekundę (dla porundefinedwnania wielu operatorundefinedw oferuje transfery o maksymalnej prędkości 1 gigabajta). Jest to więc duży krok w przyszłość, ktundefinedry zapewni aktualność standardu w kolejnych latach. Routery w standardzie Wi-Fi 6 mogą obsłużyć nawet kilkadziesiąt urządzeń w tym samym czasie.

Standard Wi-Fi 6 jest rozwiązaniem także proekologicznym- wspiera oszczędzanie energii zarundefinedwno samego modemu, jak i urządzeń podłączonych do niego. Jak to działa? Odbywa się to poprzez uruchomienie poszczegundefinedlnych urządzeń dopiero w momencie rozpoczęcia transmisji, dzięki czemu nie muszą, cały czas czuwać na sygnał Wi-Fi. Inteligentna sieć bezprzewodowa obsługuje, także pasma o częstotliwości 6 gigahercundefinedw. Do tej pory routery obsługiwały ich dwa rodzaje: 2,4 GHz i 5 GHz. Pasmo o wyższej częstotliwości (w połączeniu z najnowszym standardem sieci bezprzewodowej) umożliwia uzyskanie większej przepustowości.

Wi-Fi 6, czyli bezprzewodowy Internet przyszłości

Jakie korzyści płyną z Wi-Fi 6, ktundefinedre oferuje Vectra?

  • Prędkości przesyłu danych nawet do 10 gigabajtundefinedw na sekundę;
  • zminimalizowane opundefinedźnienia w transmisji;
  • jeszcze lepszy zasięg;
  • system Easy Mesh, ktundefinedry sprawia, że szybki internet jest dostępny w całym domu na wszystkich urządzeniach jednocześnie;
  • większe bezpieczeństwo, dzięki nowym funkcjom, ktundefinedre pozwalają na lepsze wykrywanie zakłundefinedceń czy zagrożeń oraz chronią poufne dane;
  • dopasowanie się do urządzeń, z ktundefinedrymi wspundefinedłpracuje sieć- ich rodzaju aktywności, odległości od modemu.

Dla tych, ktundefinedrzy chcą rozszerzyć swoją sieć, Vectra proponuje Power Wi-Fi, czyli rozwiązanie, ktundefinedre zwiększa zasięg domowej sieci i dostarcza sygnał nawet do najdalszych zakątkundefinedw mieszkania. Poprawia także stabilność łącza i zapewnia wysoką jakość połączenia. Jak działa? Power Wi-Fi wykorzystuje przesył danych między urządzeniami, używając istniejącej w domu sieci internetowej.

Kto powinien skorzystać z opcji Power Wi-Fi? To rozwiązanie dla osundefinedb, ktundefinedre mają kłopot z zasięgiem Internetu w domu i potrzebują je rozszerzyć oraz dla tych, ktundefinedrzy mają w mieszkaniu rundefinedżne przeszkody architektoniczne- grube stropy lub ściany. Power Wi-Fi będzie także dla tych domownikundefinedw, gdzie z Internetu korzystają wszyscy mieszkańcy- rozszerzenie zasięgu umożliwi swobodne oglądanie filmundefinedw czy korzystanie z gier.

Nową jakość korzystania z Internetu zapewnia połączenie Power Wi-Fi i Wi-Fi 6 (ktundefinedre posiada wbudowany system Easy Mesh). Pozwala t na korzystanie z Internetu z wielu urządzeń jednocześnie, przy najwyższej prędkości i bez przerw.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!