Epidemia utrudniła inwestowanie w nieruchomości biurowe. Ale w Azji wierzą w powrót pracowników do biur

W ubiegłym roku przez pandemię wiele osób zaczęło pracować w domu. I teraz inwestorzy, skoncentrowani na inwestycjach w biura, nie są pewni, czy pracownicy wrócą do biur. Inaczej patrzą na Azję


O czym przeczytasz?

Tokio

Epidemia zmieniła reguły gry na rynku nieruchomości. Ludzie na całym świecie zaczęli poszukiwać domów, aby mieć miejsce do pracy zdalnej. W efekcie biura opustoszały.

Inwestycje w Tokio wzrosły

I pytanie, jakie stawiają sobie teraz inwestorzy, brzmi – czy pracownicy do tych biur wrócą? O tym, że w różnych miejscach na świecie sytuacja pod względem powrotu do biur może być odmienna świadczą dane o transakcjach na rynku nieruchomości biurowych. Jak informuje serwis bnnbloomberg.ca, o ile w tym roku inwestycje w nieruchomości komercyjne w Nowym Jorku czy w Paryżu mocno spadły, to w Tokio ich wartość wyraźnie wzrosła.

Inwestorzy wydają się więc wierzyć, że w Azji pracownicy szybko wrócą do biur.

- Nie sądzimy, aby praca z domu stała się długoterminowym trendem w całej Azji, a już zwłaszcza w Japoni – powiedział Sonny Kalsi, dyrektor generalny firmy BentallGreenOak. – To jeden z powodów, dla którego jesteśmy nastawieni pozytywni do inwestowania w biura w Japonii bardziej niż na jakimkolwiek innym rynku.

10 mld dolarów inwestycji

BentallGreenOak w ciągu najbliższych kilku lat zamierza zainwestować w Japonii 10 mld dolarów, z czego 7 mld zostanie przeznaczonych właśnie na inwestycje w nieruchomości biurowe.

Za tą inwestycją stoi nie tylko przekonanie, że japońskie firmy będą chciały mieć pracowników na miejscu, ale także warunki mieszkaniowe w japońskich miastach. Tamtejsze lokalne mieszkalne są mniejsze od amerykańskich i po prostu trudniej jest w nich urządzić miejsce do pracy zdalnej. Najlepszym dowodem jest fakt, że kiedy w kwietniu w Japonii ogłoszono stan nadzwyczajny i pracownicy pozostali w domach, aż 55 proc. z wykonujących pracę zdalną robiło to przy stole zwykle używanym do posiłków – informuje serwis bnnbloomberg.ca.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować