Rodakom marzy się kawałek ziemi

Polacy wciąż interesują się zakupem działek rekreacyjnych. Cel takiej inwestycji zależy jednak od wieku i płci.


O czym przeczytasz?

Polacy nie zapomnieli o lockdownieLockdown, wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa, zmęczył Polaków, zwłaszcza tych mieszkających w dużych miastach. Zaczęli szukać kontaktu z naturą, a jednocześnie takich sposobów spędzania czasu na świeżym powietrzu, które będą bezpieczne. Z najnowszego badania sieci Castorama wynika, że prawie 70 proc. Polaków – mimo zakończenia kwarantanny społecznej - nadal interesuje się zakupem działki. Co ciekawe, dotyczy to aż 44 proc. proc. badanych w wieku 18-29 lat. To pewna nowość, gdyż jeszcze do niedawna z działek rekreacyjnych korzystali przede wszystkim emeryci, którym służyły one głównie jako miejsce do odpoczynku i uprawy ogródka.  

Działki na relaks i pod uprawę  

Ankietowani zostali również zapytani o pożądaną lokalizację. W tym przypadku zaskoczeń nie było - największą popularnością cieszą się działki na wodą – jeziorem albo morzem. Są marzeniem 58 proc. badanych, co jednak ciekawe - 20-latkowie myślą głównie o pojezierzu, a kobiety o pasie nadmorskim.  

Castorama zapytała Polaków także o to, jak oceniają spędzanie czasu na działce. Za atrakcyjne uznało je 95 proc. ankietowanych rodzin z dziećmi. W przypadku osób bez potomstwa odsetek był niższy o 13 pkt. proc.  

Co ciekawe, cel pobytu na własnym skrawku ziemi zależy od płci. Kobiety traktują go głównie jako miejsce odpoczynku psychicznego i miłego spędzania czasu, z kolei mężczyźni jako azyl, ale też miejsce do grillowania. 

Warto zwrócić uwagę, że wiek rodaków decyduje o tym, w jaki sposób wykorzystują oni działki, np. dla 35 proc. 20- i 30-latków są one miejscem do grillowania oraz spotkań w gronie najbliższych. 

Starsi ankietowani bardziej doceniają kontakt z naturą. 40-latkom działka daje wytchnienie od zgiełku i miejskiego życia. Osoby po czterdziestce znacznie częściej uważają ją natomiast za miejsce do uprawy własnych owoców albo warzyw.  

- Tygodnie izolacji domowej uświadomiły nam, jakim problemem jest zamknięcie w czterech ścianach. Okazało się, że niezależnie od sytuacji każdy z nas potrzebuje kontaktu z naturą. Wiele osób znalazło taki azyl w przydomowych ogródkach albo na działkach rekreacyjnych, które podczas ostatnich trudnych miesięcy okazały się wspaniałym miejscem do bezpiecznego wypoczynku i przeżywały swój renesans. Wyniki badania wskazują jednoznacznie, że działki stały się atrakcyjne dla wszystkich grup wiekowych. Dzięki nim możemy realizować potrzebę kontaktu z naturą, odpoczynku w gronie najbliższych, spędzania czasu ze znajomymi – tłumaczy Beniamin Schön, dyrektor ds. klienta i digitalu w Castorama Polska. 

Domek zwiększy atrakcyjność 

Koniec sezonu letniego i niższe temperatury z pewnością zmniejszą zainteresowanie działkami, ale spadek nie musi być znaczący. Na własnym kawałku ziemi można bowiem postawić całoroczny domek, który sprawdzi się jako azyl zarówno zimą, jak i latem.  

Co ważne, budynki do 35 mkw. nie wymagają pozwolenia na budowę, co znacznie ułatwia podjęcie decyzji o zabudowaniu w ten sposób działki.  

Na rynku działa coraz więcej producentów gotowych domków, np. takie obiekty – pod nazwą smALLinclusive – produkuje firma Diamond Module. 

Cały proces – od zamówienia domu, do jego postawienia w miejscu docelowym nie przekracza 30 dni. 

- W obecnej sytuacji domy poza miastem stają się pewnego rodzaju azylem, zaworem bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę dostępność internetu bezprzewodowego mogą również służyć jako zdalne biuro z pięknym widokiem z okna, w ciszy i spokoju, bez tłumów ludzi wokół - mówi Krzysztof Żebrowski, wiceprezes Diamond Module. 

Domy powstają w standardzie „pod klucz”, a więc są gotowe do użytkowania. 

Ci, którzy zastanawiają się nad własną działką, mogą ruszać na polowania. Nie powinni jednak zapominać, że w terminie zimowym, trudniej ocenić czy teren jest podmokły. Poza tym, same poszukiwania są trudniejsze - nie tylko ze względu na niską temperaturę, ale i krótszy dzień.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat