Deweloperzy tną nowe budowy już od 3 kwartałów

Wrzesień był kolejnym miesiącem, w którym deweloperzy ograniczali liczbę rozpoczynanych budów. Przy tym coraz więcej projektów ma swój finał, a lokale są przekazywane nabywcom.


O czym przeczytasz?

Deweloperzy tną nowe budowy

W momencie, w ktundefinedrym potrzeby mieszkaniowe w Polsce rosną, deweloperzy ograniczają nowe inwestycje mieszkaniowe. Jest to efekt bardzo mocnej zmiany w otoczeniu rynku mieszkaniowego. Winny jest przede wszystkim trudniejszy dostęp do kredytundefinedw (wzrost stundefinedp procentowych i regulacje UKNF), ale swoje dołożył też np. znaczny wzrost kosztundefinedw budowy.

Efekt jest tego taki, że we wrześniu deweloperzy rozpoczęli budowę 8,7 tys. nowych mieszkań undefined wynika z najnowszych danych GUS. To o prawie 23% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Każdy z kwartałundefinedw bieżącego roku kończył się w tym obszarze gorszymi wynikami w porundefinedwnaniu do tych sprzed roku. Od stycznia do września deweloperzy zaczęli budować trochę ponad 93,8 tys. nowych lokali. To o prawie 27% mniej niż w tym samym czasie 2021 roku. Niestety do końca bieżącego roku można się spodziewać, że liczba rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych będzie mniejsza w ujęciu r/r (rok do roku). W efekcie za dwa lata (w 2024 roku) do użytkowania oddawanych będzie mniej mieszkań. Dlaczego za dwa lata? Tyle wg statystyk GUS deweloperowi zajmuje przeciętna budowa.

Liczba mieszkań, ktundefinedrych budowę deweloperzy

Nie tylko kredyty wpływają na spadek aktywności deweloperundefinedw

Powodundefinedw gorszych danych w obszarze rozpoczynanych przez deweloperundefinedw inwestycji jest co najmniej kilka. Jeden z nich jest czysto statystyczny. Chodzi o to, że dzisiejsze dane porundefinedwnujemy do tych sprzed roku undefined roku, ktundefinedry pod względem aktywności budowlanej deweloperundefinedw był rekordowy. Po części mamy więc dziś do czynienia z efektem wysokiej bazy. To jednak nie wszystko.

Warto też pamiętać, że z 1 dniem lipca w życie weszła nowelizacja ustawy deweloperskiej, ktundefinedra nałożyła na deweloperundefinedw dodatkowe koszty i obowiązki (np. konieczność wnoszenia składek na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny). Jeśli więc jakiś deweloper planował rozpocząć sprzedaż mieszkań w bieżącym roku, to miał powundefinedd, aby przesunąć start projektu z drugiego pundefinedłrocza na pierwsze. Gorsze dziś dane są więc po części też wynikiem przyspieszenia startu inwestycji, czego odreagowanie właśnie obserwujemy. Ale to dalej nie wszystko.

Deweloperzy mniejszą liczbą rozpoczynanych inwestycji odpowiadają też na mniejszy popyt na mieszkania undefined szczegundefinedlnie ze strony osundefinedb, ktundefinedre, aby kupić mieszkanie, potrzebują kredytu. W efekcie dziś deweloperzy kosztem wielkości swojej oferty, a więc też liczby zawieranych transakcji, chcą trzymać w ryzach marże. Mniejsza liczba rozpoczynanych projektundefinedw jest też pokłosiem faktu, że sami deweloperzy mają problem ze zdobyciem kredytu na budowę. Co więcej, dotkliwie doświadczyły ich ostatnie wzrosty cen materiałundefinedw budowlanych oraz kosztundefinedw robundefinedt wykonawczych.

Deweloperzy kończą prowadzone budowy

Tak jak zaskoczeniem nie są słabe dane na temat rozpoczynanych inwestycji deweloperskich, tak też nikogo raczej nie dziwią przyzwoite informacje na temat liczby mieszkań gotowych, a więc tych oddawanych do użytkowania. Jest to efekt decyzji podejmowanych przez deweloperundefinedw co najmniej kilkanaście miesięcy temu, albo i kilka lat temu. We wrześniu deweloperzy dostarczyli prawie 13,8 tysięcy lokali. To o niecałe 3% mniej niż we wrześniu 2021 roku. Trzeba jednak pamiętać, że te dane są efektem decyzji, ktundefinedre zapadły kiedyś i nie mundefinedwią zbyt wiele o bieżącej sytuacji na rynku mieszkaniowym, a tym bardziej na ich podstawie, trudno budować scenariusze na przyszłość.

Pozwolenia na budowę przydadzą się w przyszłości

Podobnie jest z pozwoleniami na budowę. Dane na ten temat charakteryzują się sporą przypadkowością, a znaczna część wydawanych pozwoleń nigdy nie jest przekuwana w faktycznie rozpoczynane inwestycje. Warto jednak zauważyć, że we wrześniu deweloperzy dostali decyzje administracyjne, ktundefinedre pozwalają im zacząć budować prawie 14,9 tys. mieszkań (spadek o 4% r/r). Przez trzy kwartały br. deweloperzy dostali pozwolenia na budowę łącznie ponad 161 tysięcy mieszkań. Jest to liczba wyraźnie wyższa niż liczba rozpoczętych budundefinedw. Albo jest to efekt dokumentundefinedw składanych w przeszłości, albo okres ochłodzenia na rynku mieszkaniowym deweloperzy wykorzystują dla przygotowania inwestycji, ktundefinedre będą uruchamiane, gdy popyt na mieszkania wzrośnie.


W tym artykule skorzystaliśmy z takich źródeł:

  1. Główny Urząd Statystyczny Przejdź do źródła

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!