Zastanawiasz się, czy w domu o powierzchni do 35 mkw. można wygodnie mieszkać? Zajrzyj do tych chatek.

Powierzchnia domów, które prezentujemy zaczyna się od 18 mkw. Widzisz w którymś z nich miejsce dla siebie?


O czym przeczytasz?

W Polsce, domek rekreacyjny do 35 mkw. można postawić bez pozwolenia. Jeśli rozważasz taką inwestycję, ale nie masz jeszcze konkretnego pomysłu, zajrzyj do środka najciekawszych mini-chatek, powstałych za granicą. W myśl zasady - inspiracji nigdy za wiele. 

Mini-chatka w zachodniej Norwegii na... 21 osób

W przypadku tego domku, uwagę zwraca nie tylko projekt budynku, ale i jego niezwykłe położenie - w górach, tuż przy jeziorze. Budynek znajduje się w pobliżu fiordu Åkrafjorden, w zachodniej części Norwegii. Można do niego dotrzeć wyłącznie pieszo albo konno. Chatka ma 35 mkw. i służy jako schronisko górskie - może w niej przenocować aż 21 osób! Aby oszczędzić miejsce, projektanci postanowili inspirować się pradawnymi zwyczajami, kiedy to palenisko znajdowało się w środku izby. Tak powstał otwarty kominek z kamienia ze stalowym okapem. Łóżka zaś ustawiono wzdłuż ścian. Służą nie tylko do spania, ale też do wieczornych posiadówek. Tuż przy wejściu znajduje się natomiast część ze sprzętem do gotowania i przechowywania.  

Domek w Norwegii Domek w Norwegii

Fot. Snohetta.com

Koreańkie domki z drewna kultywują ekotrendy

Te niezwykłe chatki znajdują sie w koreańskim mieście Pjongczang, które było gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 r. Budynki mają niecałe 20 mkw. i powstały w ramach projektu „Slow Town”, który miał na celu stworzenie wioski maleńkich nieruchomości, zbudowanych z drewnianych modułów.

Chatki zostały zaprojektowane przez dwie pracownie architektoniczne: The Plus Partners i DNC Architects. Co ciekawe, prowincja Gangwon, w której leży Pjongczang, jest jednym z niewielu czystych rejonów, jakie pozostały jeszcze w Korei Południowej, dlatego tak ważne jest tu podejście do ekologii. 

Domek w Korei Południowej Domek w Korei Południowej Domek w Korei Południowej

Fot. archello.com

18-metrowy domek, któremu rosyjskie mrozy niestraszne 

Ta chatka ma zaledwie 18 mkw. i znajduje się w Rosji, nieopodal Moskwy. Stoi na wzgórzu w pobliżu rzeki i jest nazywana „Statkiem”. W domku znajduje się wszystko, co niezbędne do wygodnego życia. W przedpokoju są dwie duże szafy wnękowe. W łazience - wanna z kabiną prysznicową, umywalką i muszlą klozetową. Domek ma także drugą kondygnację, którą można wykorzystać jako miejsce do spania. 

Chatkę wyposażono także w telewizor na obrotowym uchwycie, dzięki któremu ekran widać zarówno z sypialni, jak i z jadalni. Dodatkowym atutem domku jest kominek, który przyda się zwłaszcza zimą - w tej części Rosji temperatura dochodzi nawet do – 35 stopni Celsjusza.

Domek w Rosji

Domek w Rosji

Domek w Rosji

Fot. architectureartdesigns.com

Skandynawska prostota na 24 metrach

Ten uroczy domek ma 24 mkw. i znajduje się w małej jutlandzkiej wiosce w Danii. W środku są dwa pomieszczenia - salon z aneksem kuchennym oraz łazienka.
Choć budynek ma mikroskopijny metraż, jego przeszklona ściana sprawia, że pomieszczenie wydaje się dość przestronne. Wnętrza zaprojektowano w stylu typowym dla Skandynawii, a więc postawiono na p
rosty design, białe ściany, jasne drewno i jasnoniebieskie akcenty. Pomysłodawcą był architekt Simon Steffensen.

Domek skandynawski Domek skandynawski Domek skandynawski

Fot. smallhousebliss.com

Tu mieszkaja: blogerka i kotka

W tym 20-metrowym domku na kółkach, w holenderskim mieście Alkmaar urzędują Marjolein i jej kotka - Hella. Marjolein sama zaprojektowała chatkę, a prace nad nią trwały od lutego 2015 r. do maja 2016 r. Właścicielka domku prowadzi bloga „Marjolein in het klein”, który można przetłumaczyć jako „Marjolein w miniaturze”. 

Dom bloggerki Domek

Fot. marjoleininhetklein.com

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat