Bunkier z czasów Zimnej Wojny idzie pod młotek

Wnętrza budynku robią wrażenie. Licytacja rozpocznie się lada moment.

stary bunkier idzie pod młotek

fot. dailystar.co.uk

Już niebawem ruszy aukcja internetowa, podczas której będzie można wylicytować bunkier podziemny z czasów Zimnej Wojny - podaje Daily Star. Pokryty winoroślą, ceglany budynek znajduje się w walijskim mieście Cardiff. Jego szacowana wartość to 40 tys. funtów.

Nieruchomość powstała w 1956 r. i była bazą Korpusu Obrony Cywilnej, który stacjonował tu do 1968 r. W późniejszych latach służyła m.in. jako dyspozytornia i magazyn. Ostatecznie zamknięto ją w 1991 r.

12 lat później do budynku dostał się badacz i historyk Nick Catford, który wykonał pamiątkowe zdjęcia jego wnętrz. Jak potem pisał na portalu subbrit.org.uk, w bunkrze znajdowały się m.in. magazyn, wypełniony sprzętem, w większości pochodzącym z okresu II Wojny Światowej. Było tam też wiele blaszanych hełmów, noszy, masek przeciwgazowych, pojemników na śmieci, wiader i stołów. Od tamtego czasu część dokumentów i przedmiotów, które widział Nick Catford przekazano archiwum Glamorgan w Cardiff. 

stary bunkier - wnętrza

fot. dailystar.co.uk

W 2013 r. pojawiły się informacje, że lokalna organizacja Llandaff Society chciałaby przekształcić budynek w muzeum Zimnej Wojny, jednak m.in. ze względu na szkody, wyrządzone przez wandali, nie było to możliwe.

Dom aukcyjny Seel & Co, który odpowiada za sprzedaż bunkra podaje, że nieruchomość ma około 186 mkw. i może pełnić różne funkcje, pod warunkiem, że uzyska wymagane pozwolenia. Licytacja rozpocznie się 2-go lutego o godzinie 9. na stronie internetowej aukcjonera.

Więcej przeczytasz tutaj: Abandoned underground Cold War bunker built to survive nuclear disaster on sale for £40k - Daily Star

Artykuły, które mogą Cię zainteresować