Banki nie chcą wakacji kredytowych dla każdego. Bezwarunkowa pomoc może utrudnić obniżenie inflacji

Wczoraj opublikowano opinię Narodowego Banku Polskiego na temat wsparcia dla kredytobiorców. Banki obawiają się, że jeśli z wakacji kredytowych skorzystaliby wszyscy, sektor bankowy musiałby przeznaczyć na ten cel nawet 20 mld zł.


O czym przeczytasz?

NBP ocenia wakacje kredytowe

Narodowy Bank Polski pozytywnie ocenia dążenia rządu do wprowadzenia rozwiązań, ktundefinedre pomogłyby kredytobiorcom pokonać przejściowe trudności w regulowaniu zobowiązań wynikających z kredytundefinedw na cele mieszkaniowe.

Taką opinię wydał bank centralny na temat rządowego projektu obejmującego m.in. wakacje kredytowe. NBP zgłosił jednak przy tym sporo uwag. Zdaniem bankowych ekspertundefinedw pomoc dla wszystkich mogłaby zagrozić nie tylko stabilności sektora bankowego, ale i utrudnić walkę z inflacją.

undefinedWprowadzenie bezwarunkowych wakacji kredytowych mogłoby także utrudniać dążenie do trwałego obniżenia inflacjiundefined undefined czytamy w stanowisku NBP.

undefinedRundefinedżnice w skali problemuundefined

Jednocześnie przedstawiciele banku centralnego podkreślili, że występują rundefinedżnice w skali problemu, m.in. w zależności od roku zaciągnięcia kredytu. undefinedDostępne dane wskazują, że obciążenia skutkujące trudnościami w obsłudze kredytundefinedw w największym stopniu mogą dotyczyć kredytobiorcundefinedw, ktundefinedrzy zaciągali średnio największe wartościowo kredyty w okresie najniższych historycznie stundefinedp procentowych, tj. w latach 2020-2021undefined undefined czytamy w komunikacie.

Nie wszyscy potrzebują wsparcia

Wątpliwości bankundefinedw budzi także fakt, że proponowana pomoc nie jest skierowana wyłącznie do tych, ktundefinedrzy doświadczają faktycznych problemundefinedw ze spłatą kredytu. Ekspertundefinedw niepokoi rundefinedwnież brak warunku uzależniającego możliwości skorzystania z wakacji kredytowych od sytuacji finansowej czy zawodowej kredytobiorcy.

W tzw. ustawowych wakacjach kredytowych, wprowadzonych w związku z pandemią, stosowano takie wymogi. Obecnie jedynym warunkiem jest, aby nieruchomość była przeznaczona na własne potrzeby kredytobiorcy.

Dziś projektem ma zająć się sejmowa komisja finansundefinedw publicznych.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!