Niezwykłe apartamenty w starych dworcach kolejowych

Tu tradycja i nowoczesność spotykają się pod jednym dachem. Zobacz ciekawe przykłady z Polski i zagranicy.


O czym przeczytasz?

Railway House, Holandia

Stary dworzec kolejowy, znany jako Railway House znajduje się w holenderskim mieście Santpoort-Noord. Pochodzący z 1867 r. budynek został przekształcony w niezwykły dom, który łączy w sobie tradycję z nowoczesnością. Projektant - Jeroen van Zwetselaar zachował klimat wiekowego wnętrza i połączył go ze współczesnym minimalizmem i elementami natury.

Do starego budynku z czerwonej cegły dobudowano część ze szkła, która "przybliża" do przyrody. W widocznym za szybą ogrodzie można dostrzec bujną roślinność i muszle.

Stylowa jadalnia została połączona z kuchnią, natomiast w piwnicy zaaranżowano część sypialną z łazienką.

W domu znajdują się także: jacuzzi, kominek i kuchnia na świeżym powietrzu.

Uwagę zwraca również industrialny i wyjątkowy design, wyróżniający się ciekawymi połączeniami - perskim dywan położono na twardym, nieobrobionym betonie, a deska surfingowa stoi tuż przy stole jadalnym. W pomieszczeniach znajdziesz również bogatą kolekcję sztuki, która nadaje przestrzeni wyjątkowego i niepowtarzalnego klimatu.

Dworzec w Holandii

Dworzec w Holandii

Dworzec w Holandii

Dworzec w Holandii

Fot. ArchDaily

Stacja Halt, Wielka Brytania

Dworzec kolejowy Halt w brytyjskiej wiosce Brampford Speke był częścią linii Exe Valley, zbudowanej przez dużego przewoźnika kolejowego - firmę Great Western Railway (GWR) i uruchomionej w 1885 roku.

W 1923 r. stacja stała się przystankiem bezzałogowym, a w latach 60. XX wieku została przekształcona w dom. Obecnie jest to wolnostojąca posiadłość z kasą biletową w jednej z trzech sypialni, starym wagonem w ogrodzie, drewnianą chatą i stawem. Druga sypialnia, z centralnie położonym kominkiem znajduje się w dawnej poczekalni. 

W domu zachowało się wiele oryginalnych elementów dworcowych z dwiema salami recepcyjnymi i piękną salą ogrodową. Przy budynku znajduje się również oryginalny peron z drewnianymi, zadaszonymi siedzeniami. Station Halt oferuje ponadto 2,5 ha zielonych terenów i ogrodów.

Posiadłość została wystawiona na sprzedaż za 550 tys. funtów. 

dworzec w Wielkiej Brytanii

wagon

dworzec w Wielkiej Brytanii

wnętrza dworca

wnętrza dworca

Fot. Mirror Online

Apartamenty Carskie, Białowieża

Niezwykłą podróż w przeszłość, z koleją w tle możesz odbyć także w Polsce. Ciekawą propozycją są Apartamenty Carskie w Białowieży, powstałe w odrestaurowanej wieży ciśnień dawnej stacji kolejowej. Drewniany dworzec wybudowano specjalnie dla cara Mikołaja II, który przyjeżdżał do Białowieży na polowania i wypoczynek.

Hotel oferuje 22 miejsca noclegowe. Dla gości przygotowano dwa apartamenty, pokój przy bani oraz cztery saloniki carskie, a więc sypialne wagony kolejowe w różnych kolorach.

Goście mogą skorzystać również z noclegu w Domu Dróżnika, w którym znajdują się dwa czteroosobowe apartamenty ze wspólną kuchnią.

Wnętrza pokoi zdobią stylowe meble, lampy, obrazy i fotografie z czasów carskich.

Na miejscu można zrelaksować się również w tzw. bani, a więc tradycyjnej rosyjskiej saunie.

Ceny apartamentów zaczynają się od 400 zł za dobę.

Apartamenty Carskie

Apartamenty Carskie

Apartamenty Carskie

Apartamenty Carskie

Fot. booking.com

 

Old Railway Station, Wielka Brytania

Pensjonat B&B Old Railway Station to odrestaurowany, stary dworzec, położony w angielskim mieście Petworth. W budynku znajdują się dwa pokoje gościnne, a osiem pozostałych mieści się w odnowionych wagonach kolejowych. 

dworzec w Wielkiej Brytaniidworzec w Wielkiej Brytanii

dworzec w Wielkiej Brytanii

Fot. booking.com

Rezydencja Stary Dworzec, Złocieniec

W mieście Złocieniec w woj. zachodniopomorskim znajduje się Rezydencja Stary Dworzec - miejsce, w którym można poczuć atmosferę przełomu ubiegłych stuleci.

Kiedyś działała tu stacja kolejowa, jedna z trzech, wybudowanych na trasie Złocieniec - Połczyn Zdrój na początku XX w.

W powstałej w jej miejscu rezydencji znajdują się cztery pokoje gościnne (Wiedeński, Praski, Wenecki i Paryski), których nazwy nawiązują do przystanków słynnego Orient Expressu.

Na oryginalnej rampie kolejowej powstało przestronne miejsce do biesiadowania i zabaw. 

Ceny zaczynają się od 70 zł od osoby za dobę.

Rezydencja Stary Dworzec

sypialnia

Fot. Rezydencja Stary Dworzec

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement