Allegro warte (prawie) 100 mld zł. Posiadacze akcji spółki liczą zyski

Allegro było pierwszą spółką na giełdzie, której kapitalizacja – czyli wartość giełdowa – wyniosła 100 mld zł. I choć potem akcje nieco potaniały, ich posiadacze mają powody do zadowolenia


O czym przeczytasz?

Akcje Allegro coraz droższe

Allegro, które zadebiutowało na warszawskiej giełdzie całkiem niedawno, bo 12 października, szybko pnie się do góry.

Poziom 100 mld zł zdobyty (choć na krótko)

Podczas dzisiejszych notowań Allegro stało się pierwszą spółką na warszawskiej giełdzie, której kapitalizacja – czyli wycena giełdowa – przekroczyła 100 mld zł. Takiego poziomu nie udało się osiągnąć dotąd żadnej z największych polskich firm.

W pewnym momencie akcje Allegro kosztowały 98,78 zł. Przy takiej cenie akcji wartość całej spółki wyniosła 101 mld zł.

Potem jednak akcje zaczęły tanieć i wycena obsunęła się poniżej poziomu 100 mld zł. Ostatecznie handel zakończył się przy kursie akcji na poziomie 94,33 zł, co daje wycenę 96,5 mld zł. Ale biorąc pod uwagę tempo, w jakim drożeją akcje tej platformy handlu internetowego, jest spora szansa na to, że wkrótce poziom 100 mld zł znowu zostanie pobity.

Ponad 100 proc. zysku

Dla posiadaczy akcji Allegro te 12 sesji, na których spółka była notowana, to istny karnawał zysków. Przypomnijmy, w ofercie publicznej można było kupić jedną akcję firmy za 43 zł. Jeśli ktoś wtedy kupił papiery i sprzedałby je w szczytowym momencie notowań spółki, zarobiłby prawie 130 proc. To niezły wynik jak na nieco ponad dwa tygodnie.

Ale na akcje w czasie oferty publicznej był tak duży popyt, że zainteresowani dostali praktycznie tylko 10 proc. papierów, które chcieli kupić. Część musiała więc dokupić walory później.

Przypomnijmy, że na debiucie – a więc na początku pierwszego dnia notowań Allegro – cena akcji wynosiła 65 zł. Gdyby ktoś kupił wtedy walory Allegro, to przy wycenie 98,78 zł zarobiłby prawie 52 proc.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat