Ustawa „Lokal za grunt”. O co w niej chodzi? Czy to wzór na optymalną synergię?

Opublikowana niedawno ustawa wejdzie w życie w kwietniu 2021. Daje pewną nadzieję na większy dostęp do mieszkań oferowanych przez gminy. Wprowadza całkiem logiczny mechanizm, który ma "odpalić".


O czym przeczytasz?

Nie ma lekko

Kto nie starał się o mieszkanie z gminy nigdy nie zrozumie, że nawet jeśli nabędziemy prawo do takiego lokalu w praktyce nie mamy szans, aby otrzymać lokal undefinedod rękiundefined. Przede wszystkim jest to spowodowane znacznie wyższym zapotrzebowaniem na mieszkania, w stosunku do tego co gmina może zaoferować. Bywa tak, że potencjalni lokatorzy miesiącami czekają na listach w celu otrzymania wymarzonego undefinedMundefined.

W zasadzie z tym czy jest ono wymarzone, rundefinedwnież można by polemizować, ponieważ niejednokrotnie, mieszkania oferowane przez gminę pozostawiają wiele do życzenia. Jednakże, w niedalekiej przyszłości, sytuacja może się zmienić. A to wszystko zasługa ustawy z dnia 16 grudnia 2020 r. o rozliczaniu ceny lokali lub budynkundefinedw w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, ktundefinedra została opublikowana 2 lutego 2021 r. a jej przepisy mają wejść w życie 1 kwietnia 2021 r.

Czy okaże się złotym środkiem? Tego pewnie dowiemy się za jakiś czas, a tymczasem kilka słundefinedw o co w ogundefinedle w tym wszystkim chodzi i komu ma to służyć.

Ustawa lokal za grunt

W chwili obecnej potencjalni najemcy mieszkań gminnych (komunalnych, społecznych) mimo, że nabyli uprawnienie do lokalu, miesiącami czekają na dach nad głową, albowiem gmina nie jest w stanie spełnić zapotrzebowania generowanego przez ludność. Mimo, że samorządy posiadają nieruchomości, na ktundefinedrych mogłyby powstać nowe osiedla, to brak funduszy w gminnych kasach, powoduje, że takie inwestycje nie powstają. Prywatni inwestorzy z kolei, mimo, że posiadają środki na inwestycje są zablokowania przez biurokrację czy zwyczajnie bark gruntu pod zabudowę.

Rozwiązaniem ma być ustawa, nazwana potocznie lokal z grunt. Jest to akt prawny, w ktundefinedrym uregulowano kwestie rozliczania ceny lokali lub budynkundefinedw w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości. Inaczej mundefinedwiąc, jej przepisy zakładają w uproszczeniu, że gmina za oddanie gruntu pod budowę mieszkań ma otrzymać w zamian od inwestora część lokali.

W ocenie projektodawcundefinedw nowe przepisy mają na celu wsparcie gmin w powiększaniu własnego zasobu mieszkaniowego m.in. mieszkań komunalnych, czynszowych i społecznych.

W tym miejscu przeczytasz więcej na temat tego, czym jest i komu przysługuje mieszkanie komunalne.

Zgodnie z opublikowaną ustawą gmina będzie mogła wykorzystać pozyskane w wyniku rozliczenia ceny nieruchomości lokale czy budynki na realizację jej zadań z zakresu polityki mieszkaniowej, kulturalnej, edukacyjnej czy opieki zdrowotnej. Natomiast, inwestor będzie mundefinedgł wybudować nowy budynek mieszkalny na działce pozyskanej od gminy lub wyremontować budynek już istniejący.

Potencjalne modele wspundefinedłpracy

Ustawa zakłada, że Inwestor (nabywca nieruchomości od gminy) budowałby budynek (ewentualnie remontował lub przebudowywał budynek istniejący) i przekazywałby część mieszkań samorządowi gminnemu. Natomiast gmina mogłaby te mieszkania zachować w swoim zasobie (jako mieszkania komunalne) lub wnieść je do spundefinedłek gminnych (np. towarzystw budownictwa społecznego/społecznych inicjatyw mieszkaniowych) lub państwowych.

Dzięki temu, gmina bez samodzielnego prowadzenia skomplikowanego i czasochłonnego procesu inwestycyjnego, uzyskiwałaby zasundefinedb mieszkaniowy, ktundefinedry mogłaby przeznaczyć na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych wspundefinedlnoty lokalnej. Natomiast Inwestor nabywałby grunt, na ktundefinedrym mogłaby powstać inwestycja.

Tak więc, gmina posiadająca grunt pod zabudowę będzie mogła zaoferować go prywatnemu inwestorowi za darmo, w zamian deweloper będzie musiał przekazać pewną liczbę gotowych mieszkań jako lokale komunalne, czynszowe i społeczne.

Ponadto gminy, ktundefinedre będą inwestować w ten sposundefinedb, mogą liczyć na specjalne granty np. na drogę, żłobek, przedszkole w wysokości 10 proc. tego przedsięwzięcia infrastrukturalnego. A te z kolei można łączyć z innymi dofinansowaniami.

Poza podstawowym modelem wspundefinedłpracy ustawa dopuszcza rundefinedwnież inne formy inwestowania, np. uzyskiwanie przez gminy mieszkań położonych w innych lokalizacjach lub powierzchni niemieszkalnych (np. pod działalność edukacyjną, zdrowotną, kulturalną itp.).

Kto w praktyce będzie decydował o zbyciu grunt przez gminę na rzecz inwestora?

Zgodnie z ustawą o zbyciu nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości rozstrzygać ma rada gminy. Zbycie nieruchomości z gminnego zasobu nieruchomości z rozliczeniem undefinedlokal za gruntundefined następuje przez jej sprzedaż w drodze przetargu.

Ustawa określa treść uchwały rady gminy, w tym wymundefinedg wskazania liczby i powierzchni lokali lub budynkundefinedw jakie mają zostać przekazane gminie w rozliczeniu ceny nieruchomości, ich parametrundefinedw, minimalnego standardu, lokalizacji oraz ceny 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu lub budynku.

W przypadku lokalu lub budynku wpisanego do rejestru zabytkundefinedw lub znajdującego się na obszarze wpisanym do rejestru zabytkundefinedw albo znajdującego się na obszarze rewitalizacji "łączna cena lokali lub budynkundefinedw nie może być wyższa niż 90 proc. wartości nieruchomości.

Ponadto, zgodnie z nowym prawem, nieruchomości oferowane przez gminę będą musiały być objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego albo będzie musiała być wydana dla takiej nieruchomości decyzja o warunkach zabudowy. Rozwiązanie ma na celu przyspieszenie inwestycji oraz zmniejszenie niepewności potencjalnych inwestorundefinedw, co do możliwości zagospodarowania danej nieruchomości.

Warto także podkreślić, najemcy mieszkań uzyskanych przez gminę w rozliczeniu "lokal za grunt" będą mieć możliwość ubiegania się o dopłaty do czynszu w ramach programu "Mieszkanie na Start", ktundefinedry jest realizowany od 1 stycznia 2019 r. Dopłaty mają na celu polepszenie warunkundefinedw mieszkaniowych osundefinedb średniozamożnych.

Co zyska inwestor po wejściu ustawy?

Niewątpliwe opisana ustawa, będzie zachętą dla inwestorundefinedw, ktundefinedrzy zyskają szerszy dostęp do nieruchomości o potencjale inwestycyjnym, często atrakcyjnie zlokalizowanych i dobrze skomunikowanych.

Ponadto, zyskają możliwość odroczenia ostatecznego rozliczenia ceny nieruchomości do czasu zakończenia inwestycji oraz z oczywistych względundefinedw, zostaną przyspieszone procedury związane z rozpoczęciem procesu inwestycyjno-budowlanego, np. dzięki możliwości nabycia nieruchomości objętej już decyzją o warunkach zabudowy

Co zyska samorząd po wejściu ustawy?

Przede wszystkim, zdecydowanie największym atutem będzie zwiększenie zasobu służącego realizacji zadań gminy, bez konieczności bezpośredniego zaangażowania się w realizację procesu inwestycyjno-budowlanego, w tym niekiedy od razu po zbyciu gruntu.

Ponadto, gmina zyska szerokie możliwości wykorzystania instrumentu do realizacji zadań gminy (np. w celu zwiększenia oferty lokalowej, realizacji działań rewitalizacyjnych, poprawy dostępu osiedli mieszkalnych do infrastruktury technicznej i społecznej, zwiększenia zakresu lub poprawy jakości usług świadczonych na rzecz mieszkańcundefinedw) oraz możliwość zagospodarowania działek niewykorzystywanych do realizacji zadań (a generujących koszty związane z utrzymaniem nieruchomości) przy jednoczesnym zwiększeniu zasobu lokalowego gminy i uzyskaniu istotnych społecznie efektundefinedw niematerialnych (np. poprawy jakości życia mieszkańcundefinedw gminy).

Oczywiście w chwili obecnej trudno jednoznacznie stwierdzić, czy ustawa undefinedlokal za gruntundefined koniec końcundefinedw okaże się korzystna i w jakiś sposundefinedb wspomoże samorządy. Na taką diagnozę trzeba będzie trochę poczekać, niemniej, pomysł stwarza pewien potencjał i szanse zarundefinedwno dla samorządundefinedw jak i samych inwestorundefinedw.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!