Pasieka w mieście na dachu bloku lub u sąsiada. Dozwolona czy nie?

Jakie regulacje obejmują kwestie związane z usytuowaniem pasieki? Co zrobić jeśli na dachu nieruchomości sąsiad chce wybudować pasiekę? Czy inny właściciel może nie wyrazić na to zgody?


O czym przeczytasz?

Postawienie pasieki undefined kwestie podstawowe

W obecnym porządku prawnym nie istnieją żadne ogundefinedlne reguły dotyczące miejsc tworzenia pasiek w miastach. Kwestia ta ustalana jest dla każdego miasta z osobna, a za lokalizację pasiek odpowiedzialna jest rada gminy lub miasta, ktundefinedra podejmuje uchwałę w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie.

Ogundefinedlną zasadą jest to, że każda pasieka powinna być zabezpieczona przed dostępem osundefinedb postronnych (ogrodzona) a pszczoły nie powinny stanowić nadmiernej uciążliwości dla mieszkańcundefinedw, pracownikundefinedw, czy klientundefinedw. Ponadto pasieki na dachach budynkundefinedw powinny być posadowione na terenach zabezpieczonych i niedostępnych dla osundefinedb postronnych.

Ponadto państwo nie nakłada na właścicieli pasiek obowiązku członkostwa w Związku Pszczelarskim, ani posiadania dyplomu tytułu zawodowego pszczelarza.

Pasieka powinna być jednak zgłoszona w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii undefined właściwym dla stacjonowania pasieki. Co istotne, właściciel pasieki powinien posiadać wykupione ubezpieczenie OC.

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy

Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, pszczoły miodne (Apis mellifera) zaliczane są do kategorii zwierząt gospodarskich.

Z uwagi na powyższe, pszczoły podlegają pod szereg regulacji, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych zwierząt utrzymywanych w gospodarstwach rolnych (np. drundefinedb, świnie, owce, kury).

Na mocy art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każda gmina zobowiązana jest do uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na swoim obszarze, w ktundefinedrym także należy uwzględnić regulacje dotyczące utrzymywania zwierząt gospodarskich.

Szczegundefinedłowy przepis znajduje się w art. 4. ust. 2. pkt. 7. ww. ustawy. Przepis ten wskazuje, że regulamin określa szczegundefinedłowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dotyczące wymagań utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej, w tym także zakazu ich utrzymywania na określonych obszarach lub w poszczegundefinedlnych nieruchomościach.

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy ma charakter aktu prawa miejscowego, a w konsekwencji w każdej gminie zakres regulacji w nim zawartych może być rundefinedżny, w tym także zasad zachowania ostrożności czy zachowania takich warunkundefinedw, by zwierzęta gospodarskie nie stanowiły uciążliwości dla otoczenia.

Uwzględniając powyższe, należy zatem wskazać, że rozważaniu postawienia pasieki w mieście, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z daną miejscową uchwałą w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.

Dla przykładu, regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie m. st. Warszawy stanowiącym załącznik do uchwały nr LXI/1631/2018 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 8 lutego 2018 r. (zmienionej uchwałą nr XXXII/977/2020 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 2 lipca 2020 r.), określono następujące wymagania dotyczące utrzymywania pszczundefinedł na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej:

  • usytuowania uli w miejscach uniemożliwiających przypadkowe wejście osundefinedb postronnych oraz oznakowania tych miejsc tablicami z napisem undefinedUwaga undefined pszczoły! Osobom nieupoważnionym wstęp zabroniony";
  • usytuowania uli w odległości co najmniej 10 m od granicy nieruchomości i drogi publicznej, z tym że odległość ta może być zmniejszona za zgodą właściciela lub użytkownika nieruchomości sąsiedniej;
  • w przypadku usytuowania uli na dachach budynkundefinedw, zachowania odległości co najmniej 10 m od otworundefinedw okiennych znajdujących się na poziomie i powyżej poziomu posadowienia uli;
  • utrzymywania pszczundefinedł charakteryzujących się obniżoną agresywnością wobec otoczenia (łagodnych) i niską rojliwością.

Ponadto ww. regulamin wskazuje, że utrzymywanie zwierząt gospodarskich nie może powodować zagrożenia sanitarnego.

Prawo sąsiedzkie

W związku z brakiem jednolitych, ustawowych regulacji prawnych, ktundefinedre jasno i konkretnie kształtowałoby zasady określające jakich należy przestrzegać przy zakładaniu pasieki, zastosowanie znajdują przepisy tzw. prawa sąsiedzkiego zawartego w Kodeksie cywilnym. Regulacje kodeksowe są ponadto uzupełniane o treść orzeczeń sądundefinedw, ktundefinedre kształtują reguły postępowania w tym zakresie.

Zgodnie z treścią art. 140 KC, w granicach określonych przez ustawy i zasady wspundefinedłżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osundefinedb, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczegundefinedlności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą. Z powyższej regulacji można wyodrębnić zasadę wskazującą, że każdy właściciel nieruchomości ma prawo użytkować przedmiot swojej własności, czyli też może umiejscowić na posiadanym terenie pasiekę.

Właściciel nie posiada całkowitej władzy nad rzeczą, gdyż granice jego prawa własności określają zasady wspundefinedłżycia społecznego i społeczno-gospodarcze przeznaczenie owego prawa.

Z kolei treść art. 144 KC wprowadza zasadę ograniczającą możliwości wykonywania prawa własności przez właściciela nieruchomości. Zgodnie bowiem z treścią ww. artykułu, właściciel nie może przeprowadzać działań, ktundefinedre ponad przeciętną miarę wpływałyby niekorzystnie na użytkowanie sąsiednich nieruchomości.

Na podstawie tego samego artykułu posiadający sąsiednią nieruchomość ma prawo żądać zaniechania takiego działania oraz przywrundefinedcenia stanu nieprzekraczającego przeciętnej miary. W przypadkach ewidentnego przeszkadzania pszczundefinedł w użytkowaniu nieruchomości sąsiednich, ich właściciele mogą wystąpić na drogę postępowania sądowego powołując się na treść art. 222 undefined 2 KC.

Zgodnie z brzmieniem powyższego artykułu, przeciwko osobie, ktundefinedra narusza własność w inny sposundefinedb aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrundefinedcenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. Występując przeciwko właścicielowi pasieki z powyższym roszczeniem, właściciel nieruchomości może żądać zaprzestania naruszeń na przykład poprzez zmienienie lokalizacji pasieki lub przywrundefinedcenie stanu niekolidującego z obowiązującymi przepisami prawa.

Dokonując analizy powyższych regulacji, istotną kwestią jest ustalenie zawartego w treści art. 144 KC pojęcia undefinedprzeciętnej miaryundefined. Posłużenie się tym określeniem przez ustawodawcę miało przede wszystkim na celu zwiększenie swobody sądu w orzekaniu, czy dane działanie mieści się w granicach przeciętnej miary, czy też nie.

Definicję określenia undefinedprzeciętnej miaryundefined ustala się w oparciu o orzecznictwo. Tak na przykład Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 22 listopada 1985 r. (sygn. akt: II CR 149/85) wskazał, że ocena "przeciętnej miary" w rozumieniu art. 144 KC musi być dokonana na podstawie obiektywnych warunkundefinedw panujących w środowisku osundefinedb zamieszkujących na danym terenie, a nie na podstawie subiektywnych odczuć osundefinedb, ktundefinedrych przestrzeń w miejscu zamieszkiwania w następstwie realizacji dalszych inwestycji (budowania dalszego budynku mieszkalnego) uległaby ograniczeniu.

Ponadto Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 grudnia 1979 r. (sygn. akt: III CRN 249/79) orzekł, iż jest możliwe zakłundefinedcanie przez pasiekę użytkowania sąsiednich nieruchomości. Oceniając przekroczenie undefinedprzeciętnej miaryundefined zakłundefinedcenia trzeba uwzględnić sposoby korzystania z obydwu sąsiadujących ze sobą nieruchomości.

Na marginesie można jedynie wskazać, że z tytułu szkundefinedd powodowanych przez pszczoły (użądleń) właściciel sąsiedniej nieruchomości może domagać się od sąsiada odszkodowania na podstawie art. 415 KC Artykuł ten przewiduje, że kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia (odpowiedzialność na zasadzie winy ex delicto).

Pasieka w części wspundefinedlnej nieruchomości undefined zgoda właścicieli

Zgodnie z definicją undefinednieruchomości wspundefinedlnejundefined zawartej w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, nieruchomość wspundefinedlną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, ktundefinedre nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. W konsekwencji, obok takich elementundefinedw jak grunt, fundamenty czy klatka schodowa, do części wspundefinedlnych nieruchomości zalicza się także dach.

Więcej na temat wspundefinedłwłasności na przykładnie nieruchomości przeczytasz tutaj.

W większości przypadkundefinedw zarząd nad częściami wspundefinedlnymi nieruchomości sprawowany jest przez wspundefinedlnotę mieszkaniową, ktundefinedrą zgodnie z definicją zawartą w treści art. 6 ustawy o własności lokali, stanowi ogundefinedł właścicieli, ktundefinedrych lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Ponadto zarząd nieruchomością wspundefinedlną może być także sprawowany przez powołanego do tego zarządcę.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że o ile czynności zwykłego zarządu podejmowane są przez zarząd samodzielnie, tak decyzje w przedmiocie dokonywania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymagają podjęcia uchwały właścicieli lokali. Zgodnie z treścią art. 22 ust. 3 ustawy o własności lokali, do czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu zalicza się m.in. zmianę przeznaczenia części nieruchomości wspundefinedlnej, udzielenie zgody na nadbudowę, bądź przebudowę nieruchomości wspundefinedlnej lub dokonanie podziału nieruchomości wspundefinedlnej.

W sytuacji, gdy właściciel mieszkania decyduje się na zabudowanie części wspundefinedlnej nieruchomości poprzez postawienie na dachu pasieki, musi on w pierwszej kolejności uzyskać zgodę wspundefinedlnoty mieszkaniowej (tj. ogundefinedł właścicieli).

Brak zgody na pasiekę jednego z członkundefinedw wspundefinedlnoty undefined co zrobić?

Jeśli wspundefinedlnota mieszkaniowa podjęła niekorzystną dla właściciela uchwałę w sprawie dokonania czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, przysługuje mu prawo do zaskarżenia uchwały do sądu. Warto jednak pamiętać, że ustawodawca kształtując ww. uprawienie wskazał cztery przypadki w ktundefinedrych takie zaskarżenie jest możliwe. Przypadki te dotyczą sytuacji w ktundefinedrych uchwała wspundefinedlnoty mieszkaniowej jest:

  • niezgodna z przepisami prawa,
  • niezgodna z umową właścicieli lokali,
  • narusza zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspundefinedlną, bądź
  • w inny sposundefinedb narusza interesy właściciela lokalu.

Właściciel lokalu może skorzystać z przysługującego mu uprawnienia do złożenia pozwu o uchylenie uchwały wspundefinedlnoty mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogundefinedłu właścicieli lokali albo od dnia powiadomienia wytaczającego powundefineddztwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosundefinedw.

Więcej o ragulowaniu życia wspundefinedlnoty i prawach mieszkańcundefinedw związnych z takimi regulacjami przeczytasz tutaj.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!