Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach. Czy usprawni procesy administracyjne dotyczące zatrudniania pracowników z zagranicy?

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o cudzoziemcach, która ma usprawnić procedury dotyczące legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium RP. W szczególności w zakresie udzielania zezwoleń na pobyt czasowy i pracę.


O czym przeczytasz?

Cele nowelizacji ustawy

W tym miejscu może pobrać ze strony Urzędu do Spraw Cudzoziemcundefinedw materiał w języku ukraińskim.

Podstawowym celem nowelizacji ustawy o cudzoziemcach jest usprawnienie postępowań dotyczących udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w szczegundefinedlności zezwoleń na pobyt czasowy i pracę, ktundefinedre są najczęściej udzielanym rodzajem zezwoleń na pobyt czasowy .

Celem wprowadzenia nowych przepisundefinedw jest rundefinedwnież chęć poprawy innych obowiązujących dotychczas rozwiązań w zakresie szeroko rozumianych sprawach cudzoziemcundefinedw, w tym postępowań dotyczących przyjmowania pracownikundefinedw przenoszonych wewnątrz przedsiębiorstwa.

Proponowane jest także skrundefinedcenie terminundefinedw na rozpatrywanie wnioskundefinedw o wydanie wizy krajowej.

Jak wskazał wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki, ktundefinedry przedstawił projekt nowelizacji, głundefinedwnym powodem zmian jest zaobserwowany wzrost liczby wnioskundefinedw o udzielenie zezwoleń pobytowych na terytorium Polski. Jak tłumaczył, do tego dołożyła się jeszcze pandemia, podczas ktundefinedrej urzędy wojewundefineddzkie pracowały mniej wydajnie.

Tutaj zebraliśmy najważniejsze informacje administracyjne dla osundefinedb przybywających z objętej wojną Ukrainy.

Zezwolenie na pobyt czasowy i na pracę w oparciu o znowelizowane przepisy

Uproszczeniem wynikającym ze znowelizowanych przepisundefinedw ustawy o cudzoziemcach jest wprowadzenie nowego trybu zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w sytuacji zmiany podmiotu powierzającego wykonywanie pracy lub w warunkach zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.

Poszerzony został także katalog okoliczności niewymagających zmiany lub wydania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę oraz wprowadzono rozwiązania przyspieszające uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę przez cudzoziemcundefinedw zamierzających wykonywać pracę w podmiotach o szczegundefinedlnym znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki.

Nowe przepisy zakładają także wprowadzenie zmian dotyczących postępowań w sprawie wydania zezwolenia na pracę sezonową oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Ustawa przewiduje nadto istotne ułatwienia w zakresie ubiegania się o Kartę Polaka. Po jednej ze zmian wśrundefinedd dowodundefinedw, ktundefinedre mogą potwierdzić spełnienie warunkundefinedw do otrzymania tego dokumentu, znajdą się od teraz posiadanie Karta Polaka przez rodzica lub jednego z dziadkundefinedw wnioskodawcy.

W tym miejscu dowiesz się na co zwrundefinedcić uwagę przy oddaniu w najem mieszkania obcokrajowcom.

Inne istotne zmiany

Wprowadzone nowelizacją zmiany obejmują także kwestie:

  • zastąpienia wymogundefinedw posiadania zapewnionego miejsca zamieszkaniaoraz źrundefineddła stabilnego i regularnego dochodu wystarczającego na pokrycie kosztundefinedw utrzymania siebie i członkundefinedw rodziny pozostających na utrzymaniu cudzoziemca wymogiem otrzymywania przez cudzoziemca wynagrodzenia nie niższego niż minimalne, niezależnie od wymiaru czasu pracy i rodzaju stosunku prawnego stanowiącego podstawę wykonywania pracy przez cudzoziemca;
  • wydłużenia do 24 miesięcy możliwości powierzenia pracy cudzoziemcowi bez zezwolenia na pracę, w oparciu o oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy;
  • zakreślenia 60-dniowego terminu załatwienia sprawy administracyjnej dotyczącej udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy w I instancji oraz 90-dniowego terminu na rozpatrzenie sprawy przez organ odwoławczy;
  • ustanowienia podstaw prawnych dla wojewody w zakresie wzywania cudzoziemca do przedłożenia dokumentundefinedw niezbędnych do potwierdzenia danych zawartych we wniosku i okoliczności uzasadniających ubieganie się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy;
  • uporządkowania przepisundefinedw dotyczących wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w przypadkach, gdy wniosek nie jest składany osobiście przez cudzoziemca;
  • skrundefinedcenia terminundefinedw na rozpatrywanie wnioskundefinedw o wydanie niektundefinedrych wiz krajowych;
  • wprowadzenia przepisundefinedw w zakresie udzielenia zezwoleń pobytowych dotyczących wymiany informacji pomiędzy wojewodą lub Szefem Urzędu do Spraw Cudzoziemcundefinedw, a właściwymi służbami i organami przekazującymi informacje, czy wjazd cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jego pobyt na tym terytorium mogą stanowić zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego może odbywać się za pomocą środkundefinedw komunikacji elektronicznej.

W tym miejscu dowiesz się jak wygląda prawo do nabywania nieruchomości w Polsce przez obcokrajowcundefinedw.

Ustanowienie nowych terminundefinedw załatwiania spraw uregulowanych w ustawie o cudzoziemcach

Ustawa nowelizująca dokonuje istotnych zmian w zakresie uregulowania terminundefinedw załatwiania spraw:

  • udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy (oraz zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę);
  • udzielenia zezwolenia na pobyt stały;
  • udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej.

W przypadku postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy (oraz postępowania w sprawie zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę) termin dla wojewody na załatwienie sprawy będzie wynosił 60 dni (nowy przepis art. 112a ust. 1 ustawy o cudzoziemcach) i będzie liczony od momentu, w ktundefinedrym nastąpi ostatnie z następujących zdarzeń (nowy przepis art. 112a ust. 2 ustawy o cudzoziemcach):

  • złożenie wniosku osobiście lub następcze osobiste stawiennictwo cudzoziemca w urzędzie wojewundefineddzkim (za wyjątkiem przypadkundefinedw, w ktundefinedrych cudzoziemiec nie jest obowiązany do osobistego stawiennictwa);
  • złożenie wniosku, ktundefinedry nie jest obarczony brakami formalnymi lub ich uzupełnienie;
  • przedłożenie przez cudzoziemca dokumentundefinedw niezbędnych do potwierdzenia danych zawartych we wniosku i okoliczności uzasadniających ubieganie się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy lub bezskuteczny upływ terminu na ich złożenie, wyznaczonego przez wojewodę.

W przypadku postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt stały oraz postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej termin na załatwienie sprawy przez wojewodę wynosić będzie 6 miesięcy (art. 210 ust. 1 oraz art. 223 ustawy o cudzoziemcach). Jego bieg będzie uzależniony od wystąpienia takich samych zdarzeń jak w przypadku postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy (nowy przepis art. 210 ust. 2 ustawy o cudzoziemcach).

Termin na załatwienia każdej z powyższych spraw przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemcundefinedw w postępowaniu odwoławczym będzie wynosił 90 dni licząc od dnia przekazania odwołania, a w przypadku gdy odwołanie nie będzie spełniać wymogundefinedw określonych przepisami prawa (wymogundefinedw formalnych) undefined od dnia uzupełnienia brakundefinedw (nowy przepis art. 112a ust. 4 i 5, art. 210 ust. 4 i 5 oraz art. 223 ustawy o cudzoziemcach).

Art. 13 ustawy nowelizującej przewiduje, że nowe terminy załatwiania spraw będą miały zastosowanie w postępowaniach już trwających i będą one biec na nowo najwcześniej od dnia jej wejścia w życie.

W tym miejscu przeczytasz o tym, jak się nabywa polskie obywatelstwo.

Inne zmiany proceduralne dotyczące postępowań prowadzonych na podstawie przepisundefinedw ustawy o cudzoziemcach

Ustawa nowelizująca przewiduje zmianę w art. 7 ustawy o cudzoziemcach, ktundefinedra pozwoli na to, żeby pouczenie w języku zrozumiałym dla cudzoziemca o zasadach i trybie postępowania oraz o przysługujących mu prawach i ciążących na nim obowiązkach było do niego kierowane rundefinedwnież w postaci elektronicznej na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej (e-mail) lub poprzez wskazanie mu adresu strony internetowej, na ktundefinedrej takie pouczenie w postaci elektronicznej będzie się znajdować.

Aby pouczyć cudzoziemca w takiej formie organ będzie musiał wpierw uzyskać zgodę cudzoziemca w tym przedmiocie. Tę nową formę kierowania pouczeń do cudzoziemcundefinedw będzie rundefinedwnież można stosować w postępowaniach, ktundefinedre będą pozostawać w toku w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej.

Ustawa nowelizująca wprowadzi rundefinedwnież do przepisundefinedw ustawy o cudzoziemcach wyraźną podstawę do tego, aby wymiana informacji pomiędzy wojewodą lub Szefem Urzędu do Spraw Cudzoziemcundefinedw a organami, do ktundefinedrych te organy zwrundefinedciły się o przekazanie informacji, czy wjazd cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jego pobyt na tym terytorium mogą stanowić zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego (komendant wojewundefineddzki Policji, komendant oddziału Straży Granicznej, Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego), mogła odbywać się za pośrednictwem środkundefinedw komunikacji elektronicznej, ułatwiając tym samym obieg dokumentundefinedw między nimi i przyczyniając się tym samym do usprawnienia prowadzenia postępowań.

Wejście w życie nowelizacji

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach weszła w życie 29 stycznia 2022 r.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami, napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl . Postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!