Dokumenty paszportowe. Jak wygląda obecna procedura, a jakie zmiany szykuje rząd?

Każdy obywatel polski ma prawo do paszportu, który potwierdza jego tożsamość oraz uprawnia do przekraczania granic. Rząd chce na nowo uregulować obowiązujący od lat sposób realizacji spraw paszportowych. Jak to będzie wyglądać?


O czym przeczytasz?

Dokumenty paszportowe undefined podstawowe informacje

Mianem undefineddokumentu paszportowegoundefined określa się paszport, paszport tymczasowy, paszport dyplomatyczny oraz paszport służbowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Z uwagi na obszerność materiału, w niniejszym artykule poruszone zostaną kwestie związane z paszportem zwykłym.

Dokument paszportowy uprawnia do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadcza obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej, w zakresie danych, jakie ten dokument zawiera.

Dokument paszportowy w okresie swojej ważności stanowi własność Rzeczypospolitej Polskiej.

Sporządzenie dokumentu paszportowego

Zgodnie z definicją legalną zawartą w art. 2 pkt. 4 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych, przez sporządzenie dokumentu paszportowego należy przez to rozumieć przeniesienie danych osobowych i biometrycznych osoby ubiegającej się o wydanie dokumentu paszportowego do książeczki paszportowej w postaci graficznej i elektronicznej.

Dane zamieszczane w dokumencie paszportowym

W dokumencie paszportowym zamieszcza się następujące dane:

  1. nazwisko;
  2. imię (imiona);
  3. datę i miejsce urodzenia;
  4. obywatelstwo;
  5. płeć;
  6. wizerunek twarzy i podpis posiadacza;
  7. datę wydania i datę upływu ważności dokumentu paszportowego;
  8. serię i numer dokumentu paszportowego;
  9. numer PESEL;
  10. nazwę organu wydającego;
  11. dane biometryczne.

W stosunku do podpisu posiadacza, ustawodawca zdecydował, że nie jest on zamieszczany w paszporcie wydawanym małoletnim, ktundefinedrzy nie ukończyli 13 roku życia, a także osobom, ktundefinedre ze względu na swoją niepełnosprawność nie mogą złożyć podpisu samodzielnie.

Obrazu linii papilarnych nie zamieszcza się w paszporcie wydawanym osobie, ktundefinedra nie ukończyła 12 lat oraz osobom, od ktundefinedrych pobranie odciskundefinedw palcundefinedw jest niemożliwe.

Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego undefined kwestie wstępne

Dokument paszportowy wydaje się na wniosek osoby pełnoletniej złożony na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym podpisem własnoręcznym, po przedłożeniu wymaganych dokumentundefinedw, pobraniu danych biometrycznych i uiszczeniu należnej opłaty.

Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego składa się osobiście, z wyjątkiem następujących przypadkundefinedw:

  1. wniosek o wydanie dokumentu paszportowego osobie małoletniej składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jeden z rodzicundefinedw lub ustanowionych przez sąd opiekunundefinedw;
  2. wniosek o wydanie dokumentu paszportowego osobie ubezwłasnowolnionej całkowicie pozostającej pod władzą rodzicielską składają rodzice, a niepozostającej pod władzą rodzicielską składa opiekun ustanowiony przez sąd.

Przy składaniu wniosku o wydanie dokumentu paszportowego osobom małoletnim, jest wymagana obecność osoby małoletniej, ktundefinedra ukończyła 5 lat, oraz osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie.

Drugi paszport

Generalną zasadą jest zasada wyłączności paszportu, a zatem obywatel może posiadać tylko jeden dokument paszportowy danego typu.

Wyjątkowo możliwe jest wydanie tej samej osobie drugiego paszportu. Wyjątek ten może być uzasadniony względami ochrony życia i zdrowia tej osoby, poważnymi trudnościami w prowadzeniu przez nią działalności humanitarnej, a także względami bezpieczeństwa państwa.

Ponadto obejmuje on sytuacje, w ktundefinedrych posiadanie w paszporcie wiz lub stempli potwierdzających przekraczanie granicy lub pobyt na terytorium innego państwa, uniemożliwia lub znacznie utrudnia wjazd na terytorium innego państwa.

Okres ważności drugiego paszportu wynosi dwa lata od dnia jego wydania.

W tym miejscu dowiesz się jak wygląda proces nabywania polskiego obywatelstwa.

Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego undefined elementy

Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego musi zawierać następujące elementy:

  1. numer PESEL;
  2. nazwisko;
  3. nazwisko rodowe oraz inne nazwiska, jeżeli były zmieniane;
  4. imię (imiona);
  5. imiona rodzicundefinedw i nazwisko rodowe matki;
  6. datę i miejsce urodzenia;
  7. płeć;
  8. co do zasady podpis osoby, dla ktundefinedrej ma być wydany dokument paszportowy;
  9. imię, nazwisko, rodzaj, serie i numery dokumentundefinedw tożsamości, podpisy rodzicundefinedw lub ustanowionych przez sąd opiekunundefinedw albo jednego z rodzicundefinedw lub ustanowionych przez sąd opiekunundefinedw wyrażających zgodę na wydanie dokumentu paszportowego osobie małoletniej oraz datę ich złożenia;
  10. opcjonalnie numer telefonu lub adres poczty elektronicznej;
  11. pouczenie o odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdziwych danych lub zatajenie danych;
  12. miejscowość, datę i podpis osoby składającej wniosek;
  13. datę i podpis osoby odbierającej dokument paszportowy;
  14. adnotacje urzędowe.

Wniosek o wydanie paszportu składany do wojewody i ministra właściwego do spraw wewnętrznych, oprundefinedcz danych wskazanych powyżej musi zawierać także adres do korespondencji, datę i podpis osoby odbierającej anulowany, posiadany dotychczas, dokument paszportowy.

Wniosek o wydanie paszportu składany do konsula musi zawierać także adres do korespondencji za granicą, datę i podpis osoby odbierającej anulowany, posiadany dotychczas, dokument paszportowy.

Pobieranie danych biometrycznych

Pobranie danych biometrycznych obejmuje przede wszystkim pobranie odciskundefinedw palcundefinedw. Odbywa się ono w trakcie procedury przyjmowania wniosku o wydanie paszportu, przy użyciu elektronicznego urządzenia przeznaczonego do pobierania odciskundefinedw palcundefinedw.

Pobierane są odciski palcundefinedw wskazujących obu dłoni, a jeżeli linie papilarne tych palcundefinedw są nieczytelne lub brak jest jednego z palcundefinedw undefined odciski pobiera się kolejno z pary palcundefinedw środkowych, serdecznych lub pary kciukundefinedw.

Jeżeli osoba nie posiada jednej dłoni lub nie posiada pary odpowiadających sobie palcundefinedw, wundefinedwczas pobiera się odcisk palca wskazującego jednej dłoni, a jeżeli jest to niemożliwe undefined odpowiednio palca środkowego, serdecznego lub kciuka. Informację o tym, z ktundefinedrych palcundefinedw pobrano odciski lub o braku możliwości ich pobrania organ paszportowy odnotowuje we wniosku o wydanie paszportu.

Opłaty za paszport

Paszport wydawany jest odpłatnie, a opłaty za wydanie dokumentundefinedw paszportowych stanowią dochundefinedd budżetu państwa.

Opłaty za paszport określa rozporządzenie Rady Ministrundefinedw z dnia 9 lutego 2010 r. w sprawie opłat za wydanie dokumentu paszportowego oraz ich zwrotu.

Zgodnie z regulacjami zawartymi w powyższym akcie:

  1. za wydanie paszportu pobiera się opłatę w wysokości 140 zł;
  2. za wydanie drugiego paszportu pobiera się opłatę w wysokości 280 zł;
  3. za wydanie paszportu osobom małoletnim, ktundefinedre w dniu złożenia wniosku nie ukończyły 13. roku życia, pobiera się opłatę w wysokości 60 zł.

Osoby zwolnione z podatku lub z ulgą

Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych, nie pobiera się opłaty za wydanie paszportu od:

  1. osundefinedb, ktundefinedre w dniu złożenia wniosku o wydanie paszportu mają ukończone 70 lat;
  2. osundefinedb przebywających w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystających z pomocy społecznej w formie zasiłkundefinedw stałych - jeżeli wyjazd za granicę następuje w celu długotrwałego leczenia lub w związku z koniecznością poddania się operacji;
  3. osundefinedb, ktundefinedre złożyły wniosek o wymianę paszportu z powodu jego wady technicznej;
  4. żołnierzy wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami państwa, z wyjątkiem żołnierzy zawodowych.

W art. 8 ust. 1 ww. ustawy sformułowano natomiast katalog osundefinedb, ktundefinedrym przysługuje ulga w opłacie za wydanie paszportu.

Ulga ta przysługuje:

  1. emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym w rozumieniu przepisundefinedw ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osundefinedb niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 426), a także wspundefinedłmałżonkom tych osundefinedb, pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu undefined 50% opłaty;
  2. osobom przebywającym w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystającym z pomocy społecznej w formie zasiłkundefinedw stałych 50% opłaty;
  3. kombatantom i innym osobom, do ktundefinedrych stosuje się przepisy ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektundefinedrych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2018 r. poz. 276 oraz z 2019 r. poz. 752 i 2020) undefined 50% opłaty;
  4. osobom małoletnim do czasu podjęcia ustawowo określonego obowiązku szkolnego, uczniom i studentom undefined 50% opłaty;
  5. członkom rodzin wielodzietnych w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1390 i 1907) posiadającym ważną Kartę Dużej Rodziny:
    • dzieciom undefined 75% opłaty,
    • rodzicom oraz małżonkom rodzicundefinedw undefined 50% opłaty.

Obniżenie i podwyższenie opłaty za paszport

Obecnie obowiązujące przepisy przewidują, że opłata za wydanie paszportu ulega obniżeniu, gdy wymiana paszportu następuje z powodu zmiany lub konieczności sprostowania danych dotyczących imienia, nazwiska, daty i miejsca urodzenia, płci lub numeru PESEL, bądź z powodu zmiany wyglądu posiadacza, mogącej utrudnić ustalenie jego tożsamości, bądź braku miejsca na umieszczanie w paszporcie wiz lub stempli poświadczających przekraczanie granicy.

W takim przypadku opłata jest ustalana przez odjęcie od opłaty obowiązujące w dniu złożenia wniosku:

  1. 1/10 opłaty za każdy pełny rok pozostający do upływu ważności paszportu undefined w przypadku paszportu ważnego przez okres 10 lat;
  2. 1/5 opłaty za każdy pełny rok pozostający do upływu ważności paszportu undefined w przypadku paszportu ważnego przez okres 5 lat.

Ponadto przepisy przewidują także specjalną wysokość opłaty w wypadku, gdy paszport został utracony lub zniszczony z przyczyn zawinionych przez jego posiadacza. W takim przypadku opłatę za paszport podwyższa się o 200% opłaty obowiązującej w dniu złożenia wniosku o nowy paszport. Przepisundefinedw tych nie stosuje się do osundefinedb zwolnionych z opłaty za wydanie paszportu (z wyjątkiem osundefinedb, ktundefinedre złożyły wniosek o wymianę paszportu z powodu jego wady technicznej).

Odbiundefinedr paszportu

Odbiundefinedr paszportu następuje osobiście, ze względu na zawarte w nim dane biometryczne. Od wymogu osobistego stawiennictwa odstępuje się w przypadku małoletniego lub osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie. W takim przypadku odbioru może dokonać jeden z rodzicundefinedw lub opiekun ustanowiony przez sąd.

Przy odbiorze paszportu przedkłada się dotychczas posiadany dokument paszportowy, ktundefinedry zostaje anulowany przez przedziurkowanie całości książeczki paszportowej (z wyłączeniem stron zawierających ważne wizy) oraz przecięcie trzeciej okładki paszportu od połowy dowolnej krawędzi do środka okładki. Anulowany paszport zwraca się wnioskodawcy.

Osoba odbierająca dokument potwierdza jego odbiundefinedr poprzez wpisanie daty i złożenie własnoręcznego podpisu na wniosku o wydanie paszportu.

Okres ważności dokumentu paszportowego

Paszport jest ważny przez okres 10 lat od daty jego wydania. Przy czym paszport wydany małoletniemu, ktundefinedry nie ukończył 13 lat, jest ważny 5 lat od daty jego wydania.

Prawo wjazdu do Polski na podstawie wygasłego dokumentu paszportowego

Utrata ważności dokumentu paszportowego nie pozbawia jego posiadacza prawa wjazdu na podstawie tego dokumentu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Planowane zmiany w przepisach o dokumentach paszportowych

Wskazane powyżej zasady dotyczące dokumentundefinedw paszportowych obowiązują obecnie. Trzeba jednak przygotować się na możliwość ich ewentualnej zmiany. Rząd przyjął bowiem projekt zmiany ustawy o dokumentach paszportowych, przedłożony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Przedstawione w projekcie rozwiązania zakładają m.in. powstanie Rejestru Dokumentundefinedw Paszportowych (RDP), ktundefinedry będzie funkcjonował w ramach Systemu Rejestrundefinedw Państwowych. Jak wskazują twundefinedrcy projektu - potrzeba włączenia RDP do systemu wynika z faktu, że dokumenty paszportowe są jednym z dwundefinedch kluczowych rodzajundefinedw dokumentundefinedw (obok dowodundefinedw osobistych), potwierdzających tożsamość i obywatelstwo ich posiadaczy oraz uprawniających do przekraczania granic państw.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!