Co to jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i czy można go zmienić?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego decyduje o tym, czy na danym terenie można budować a także, co można tam zbudować. Taki plan przyjmowany jest decyzją rady gminy. Na szczęście jest możliwość dokonania zmiany w planie miejscowym.


O czym przeczytasz?

Plan miejscowy uchwala gminaPlan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego (czyli obowiązującego na terenie, ktundefinedry podlega pod dany samorząd), uchwalany przez radę gminy (lub miasta, w przypadku większych ośrodkundefinedw), ktundefinedry wskazuje kierunki rozwoju danej miejscowości lub obszaru, określa zasady dbania o ład przestrzenny i decyduje o zasadach ochrony zabytkundefinedw, przyrody itd.

Plan decyduje o zabudowie

Z punktu widzenia osoby, ktundefinedra jest zainteresowana zakupem nieruchomości, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego najważniejsze jest, że zawiera on wytyczne, wskazujące, gdzie można budować, co można budować i jak.

To on określa, jakie tereny samorząd przeznacza choćby pod zakłady przemysłowe czy undefined szerzej undefined biznes, a jakie grunty zostają wytypowane pod budynki mieszkalne. Określa także typ budynkundefinedw undefined jednorodzinne lub wielorodzinne undefined oraz, w niektundefinedrych przypadkach, stawia dodatkowe warunki.

Prawo nakłada obowiązek uchwalenia takiego na przez wszystkie samorządy w kraju, jednakże obecnie takie dokumenty obejmują około 1/3 kraju. Przed zakupem gruntu warto więc sprawdzić, czy w miejscowości, w ktundefinedrej chcemy nabyć ziemię, jest taki plan i co przewiduje dla obszaru, na ktundefinedrym leży interesująca nas działka. Bo choć plan zagospodarowania przestrzennego można zmienić, to jednak nie jest to łatwe i prundefinedba dokonania takiej rewizji nie daje gwarancji sukcesu.

Niełatwo jest stworzyć plan zagospodarowania przestrzennego

To dlatego, że cała procedura uchwalania planu jest skomplikowana. Zaczyna się od uchwały rady gminy, że samorząd przystępuje do tworzenia planu zagospodarowania przestrzennego. W uchwale wskazuje się obszar, dla ktundefinedrego plan ma powstać. Następnym krokiem są ogłoszenia, w ktundefinedrych samorząd informuje o rozpoczęciu prac nad planem i zachęca do składania wnioskundefinedw w tej sprawie. Kiedy termin składania wnioskundefinedw upływa, powstaje projekt planu, a potem zaczynają się procedury administracyjne, związane z oceną projektu przez instytucje zewnętrzne. Chodzi o oszacowanie wpływu planu na środowisko, na rozwundefinedj miasta, stworzenie prognoz, związane z jego przyjęciem itd. Wszystkie te analizy wpływają na kształt projektu.

Po zakończeniu tego etapu następuje wyłożenie projektu planu do wglądu dla zainteresowanych. W tym czasie rundefinedwnież można składać uwagi, odbywają się także wysłuchania publiczne, związane z projektem. Wreszcie następuje etap, gdy rada gminy czy miasta uchwala dokument.

Przy każdej zmianie planu ta sama procedura

Niestety, obecnie przy każdej zmianie planu należy tę procedurę powtarzać. Tyle że inicjuje ją nie decyzja samorządu, ale wniosek zainteresowanej strony undefined osoby fizycznej, przedsiębiorcy czy organizacji, na ktundefinedry musi odpowiedzieć samorząd, podejmując stosowną uchwałę. Nierzadko zdarza się, że samorząd odrzuca wniosek, aby nie przechodzić całej procedury administracyjnej i nie ponosić związanych z nią kosztundefinedw na nowo. Dlatego czasem warto odczekać, aż ewentualnych zastrzeżeń zbierze się więcej ewentualnie sprawdzić, czy samorząd sam nie ma w planach takiej zmiany. Wtedy szanse na akceptację wniosku są większe.

We wniosku powinny się znaleźć dane wnioskodawcy, informacje o nieruchomości, ktundefinedrej zmiana ma dotyczyć, wraz z wyrysem i wypisem z rejestru gruntundefinedw czy księgi wieczystej, oraz informacja o zakresie zmian, jakich chce wnioskujący.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!