Czym przycinać żywopłot? Tymi narzędziami zrobisz to precyzyjnie

Dzięki dobrze dobranemu sprzętowi ułatwisz sobie pracę i zaoszczędzisz czas.


O czym przeczytasz?

Regularne przycinanie żywopłotu poprawia nie tylko jego wygląd, ale też kondycję. Odpowiednio pielęgnowane krzewy są zdrowsze i szybciej rosną.

Do wyrundefinedwnania żywopłotu potrzebne są specjalistyczne narzędzia. Choć oferta rynkowa jest bogata, nie każdy sprzęt będzie się nadawał do twojego ogrodu. Jak zatem wybrać właściwy?

czym przyciąć żywopłot

Kowadełko do twardych elementundefinedw

Najpopularniejszymi narzędziami do przycinania żywopłotu są sekatory, ktundefinedre najlepiej sprawdzą się w pracy z niskimi krzewami. Sekatory dzielą się na kowadełkowe i nożycowe.

Pierwsze mają jedno ostrze i tzw. stalnicę, a więc grubą, metalową część, do ktundefinedrej dociska się element tnący.

Sekator kowadełkowy najlepiej wykorzystać do przycinania suchych, twardych elementundefinedw. Nie należy go natomiast używać w pracy z miękkimi i cienkimi pędami, ponieważ można je łatwo uszkodzić.

W marketach ogrodniczych znajdziesz zarundefinedwno sekatory jedno- jak i dwuręczne. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.

Nożyce do miękkich pędundefinedw i gałązek

czym przyciąć żywopłot

Sekatory nożycowe mają dwa ostrza tnące undefined wklęsłe i wypukłe. Pierwsze podpiera ciętą gałąź i nie pozwala, by się wyślizgnęła. Drugie stanowi element tnący.

Sekator nożycowy warto wykorzystać do przycinania młodych, niezdrewniałych pędundefinedw. Przyda się rundefinedwnież do pracy z drewnem mokrym i miękkim. Choć dostępne są nożyce w wersji do jednej ręki, lepszym rozwiązaniem jest sprzęt dwuręczny. Ma dłuższą rękojeść, ktundefinedra zwiększa jego zasięg i siłę zgniotu. Prosty sekator nożycowy kupisz już za około 30 zł.

Znacznie więcej trzeba zapłacić za nożyce z teleskopowym wysięgnikiem, ktundefinedre są niezawodne w przypadku cięcia wysokich żywopłotundefinedw. Umożliwiają ich precyzyjne strzyżenie, bez konieczności wspinania się po drabinie. Ceny sekatorundefinedw na wysięgniku zaczynają się od około 150 zł.

Elektryczne, akumulatorowe czy spalinowe?

czym przyciąć żywopłot

Jeśli zależy ci na szybkim cięciu i niewielkim wysiłku, sięgnij po sprzęt elektryczny. Zasilane prądem nożyce nie wytwarzają spalin, zazwyczaj są ciche i dokładne. Muszą być jednak podłączone do gniazdka, co niekiedy bywa problematyczne.

Wybierając tego typu sprzęt, sprawdź koniecznie, czy ma on zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem oraz opcję szybkiego zatrzymania ostrza w nagłych wypadkach. Elektryczne nożyce kupisz już za nieco ponad 100 zł.

Jeśli chcesz uniknąć kabla, możesz wybrać nożyce akumulatorowe. Sprawdzą się zwłaszcza na dużych działkach, gdzie podłączenie do prądu bywa wyzwaniem. Niestety, akumulator pozwala zazwyczaj na maksymalnie dwie godziny pracy. Jeśli masz do przystrzyżenia większy żywopłot, musisz liczyć się z koniecznością robienia przerw na ładowanie. Ceny nożyc akumulatorowych zaczynają się od ok. 200 zł.

Najbardziej wydajne są nożyce spalinowe. Niestety, są rozwiązaniem najmniej przyjaznym środowisku, a poza tym głośnym i ciężkim. Nożyc spalinowych najczęściej używają profesjonalni ogrodnicy do przycinania krzewundefinedw w parkach miejskich i sadach. Ceny nożyc spalinowych zaczynają się od 400 zł.

Pamiętaj! Działkowicze są zobowiązani do niezakłundefinedcania spokoju sąsiadundefinedw. Miej to na uwadze, wybierając sprzęt do przycinania żywopłotu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!