Sprzedajesz dom? Tych dokumentów będziesz potrzebować

Jeśli nie lubisz formalności, sprzedaż domu może ci się wydać skomplikowaną operacją logistyczną. Nie będzie, o ile wiesz, jakie dokumenty zgromadzić zawczasu i jak bez komplikacji je otrzymać.


O czym przeczytasz?

Dokumenty do sprzedaży domu

Dom sprzedaje się inaczej niż mieszkanie

Proces sprzedaży przebiega w odrębny sposundefinedb dla nieruchomości gruntowej, lokalowej i budowlanej. Chociaż pewne punkty są wspundefinedlne undefined jak na przykład wizyta u notariusza undefined dokumenty potrzebne do podpisania umowy przeniesienia własności znacząco się rundefinedżnią przy poszczegundefinedlnych rodzajach nieruchomości. W tym artykule skupimy się na dokumentach potrzebnych do sprzedaży domu.

Sprzedajesz mieszkanie? Dowiedz się, jak krok po kroku przejść przez proces sprzedaży mieszkania. Poznaj sprawdzone sposoby na sprzedaż mieszkania w atrakcyjnej cenie.

Niezbędne dokumenty do sprzedaży domu i skąd je wziąć

Zacznijmy od podstawowego dokumentu, jakim jest akt notarialny poświadczający prawo własności do danej nieruchomości. Najczęściej będzie to umowa kupna-sprzedaży, ale może to być rundefinedwnież np. akt darowizny. Zazwyczaj z tym dokumentem nie ma większych problemundefinedw i większość osundefinedb ma taki akt w domu. Po dodatkowe odpisy możemy się udać do kancelarii notarialnej, w ktundefinedrej akt został sporządzony.

Warto upewnić się, że posiadamy pełne prawo do nieruchomości lub dzielimy je z kimś, kto rundefinedwnież chce sprzedać nieruchomość. Jeżeli wspundefinedłwłaściciel ma odrębne zdanie w tej kwestii, przed przystąpieniem do dalszych działań konieczne jest uregulowanie sytuacji.

Kolejnym ważnym elementem są dokumenty dotyczące stanu fizycznego naszej nieruchomości. Aby przyspieszyć proces sprzedaży, jeszcze przed znalezieniem kupca warto zgromadzić wypis i wyrys z rejestru gruntundefinedw. Oba te dokumenty otrzymamy odpłatnie w odpowiednim dla położenia nieruchomości Wydziale Geodezji. Nie musimy udawać się do tego urzędu osobiście undefined obecnie możliwe jest złożenie wniosku o wydanie tych dokumentundefinedw online za pośrednictwem platformy ePUAP i profiliu zaufanego (tożsamość potwierdzamy np. logując się do konta bankowego). Informacje na temat uzyskania wypisu i wyrysu z ewidencji gruntundefinedw i budynkundefinedw drogą elektroniczną i pocztową znajdują się na stronie rządowej. Koszt wystawienia takich dokumentundefinedw to 140 zł (drogą elektroniczą) i 150 zł (w formie wydruku).

Dla nowych budynkundefinedw możliwe jest także otrzymanie wypisu z kartoteki budynkundefinedw undefined jeśli kupujący będzie posiłkował się kredytem hipotecznym, prawdopodobnie jego bank będzie żądał takiego dokumentu. Rundefinedwnież możliwe jest jego otrzymanie w Wydziale Geodezji po uiszczeniu opłaty 30 złotych.

Uwaga: starsze budynki (np. z lat 50.) mogą nie być zinwentaryzowane, przez co niemożliwe jest uzyskanie takiego wypisu. Nie powinno to jednak przeszkodzić w przeprowadzeniu transakcji undefined w takim przypadku poświadczeniem formalnego istnienia budynku jest mapa geodezyjna (wspomniany wyżej wyrys), a jego powierzchni undefined aktualny nakaz płatniczy.

Kolejnym dokumentem, po ktundefinedry powinniśmy się udać do odpowiedniego Urzędu Gminy (albo zgłosić wniosek online przez ePUAP) jest wypis z planu zagospodarowania przestrzennego lub zaświadczenie o jego braku. Dokument taki kosztuje 30 złotych.

Do sprzedaży nowych budynkundefinedw niezbędne będą także prawomocne pozwolenie na budowę i dziennik budowy.

Co zrobić, jeśli dziennik budowy zaginął? Na to pytanie odpowiada mec. Łukasz Jasiński.

W przypadku starszych budynkundefinedw, ktundefinedre stawiane były w czasach, gdy nie wymagano dziennikundefinedw budowy i stosownych pozwoleń, oczywiście nie zachodzi konieczność ich przedstawiania.

Ważnym dokumentem potrzebnym zarundefinedwno do otrzymania kredytu hipotecznego jak i przeniesienia własności jest zaświadczenie o objęciu działek uproszczonym planem urządzenia lasu lub decyzją, o ktundefinedrej mowa w art. 19 ust. 3 ustawy o lasach. Na podstawie tego dokumentu możliwe jest ustalenie, czy Skarb Państwa posiada prawo do pierwokupu danej nieruchomości. Po zaświadczenie to należy zgłosić się do Starostwa. Niektundefinedre urzędy umożliwiają złożenie wniosku elektroniczne, inne niestety wymagają stawienia się w urzędzie osobiście. Opłata skarbowa za ten dokument wynosi 17 złotych.

W tym domu nikt nie mieszka

Powyższe dokumenty albo nie mają określonej daty ważności, albo jest ona na tyle odległa (np. w przypadku zaświadczenia o planie zagospodarowania przestrzennego to co najmniej kilka lat), że do tego czasu z pewnością zdążymy sprzedać naszą nieruchomość. Dlatego powyższe dokumenty możemy zgromadzić wcześniej i tym samym przyspieszyć proces sprzedaży, gdy już znajdziemy kupca.

Do podpisania umowy przeniesienia własności domu potrzebne będzie jeszcze zaświadczenie o braku zameldowanych w danym lokalu osundefinedb. Tę formalność możemy sobie zostawić na koniec, ponieważ wymeldowanie możliwe jest od ręki w stosownym urzędzie gminy lub online. W tym drugim przypadku okres oczekiwania na zaktualizowanie statusu zameldowania może wynosić do 48 godzin. Zaświadczenie o liczbie zameldowanych osundefinedb pobiera się z gminy po uiszczeniu opłaty skarbowej w wysokości 17 złotych. Ważna uwaga: osoby nieletnie powinny zostać wymeldowane przez rodzica lub opiekuna prawnego undefined możliwe jest to także online.

Ile zajmuje zgromadzenie wszystkich dokumentundefinedw do sprzedaży domu?

Jeśli chcemy lub musimy osobiście udać się do konkretnych urzędundefinedw, na złożenie wszystkich stosownych wnioskundefinedw warto przeznaczyć jeden dzień roboczy. W przypadku składania wnioskundefinedw online czas ten będzie odpowiednio krundefinedtszy, ale należy uzbroić się w cierpliwość i nastawić na konieczność kontaktu telefonicznego z urzędnikami, np. żeby doprecyzować szczegundefinedły. Trzeba pamiętać, że urzędy mogą odrobinę rundefinedżnić się w procesowaniu formalności lub wymagać zaświadczeń na przygotowanych przez siebie drukach.

Okres oczekiwania na dokumenty wynosi zazwyczaj do siedmiu dni roboczych, choć niektundefinedre zaświadczenia wydawane są od ręki. Niekiedy ze względu na braki kadrowe związane np. z pandemią lub braki w dokumentacji, ten czas może się wydłużyć.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!