Jak wyczyścić srebro - skuteczne sposoby

Czym wyczyścić srebro, aby przywrócić jego blask? Można skorzystać z gotowych produktów – ściereczek czy płynów do czyszczenia biżuterii, ale też z naturalnych metod, które są równie skuteczne. Jak dbać o srebrną biżuterię?


O czym przeczytasz?

Czyszczenie srebra domowymi sposobamiTo, co odbiera srebru blask, to związki siarkowodoru. Im więcej ich w powietrzu, tym szybciej biżuteria pokryje się ciemnym nalotem. Nie bez znaczenia jest także to, co dana osoba je i jak żyje np. osoby, które ćwiczą na siłowni jedzą więcej białka, a efektem przyswajania białka jest wydzielanie większej ilości siarkowodoru. 

Srebro warto przechowywać tak, żeby miało jak najmniej kontaktu z tlenem - nie w szkatułkach, ale w woreczkach strunowych. Albo i w jednym i w drugim, bo kto nie lubi mieć w domu pięknych kuferków wypełnionych kosztownościami :).

Warto pielęgnować srebro, jednak nawet odpowiednia profilaktyka nie pozbawi nikogo konieczności czyszczenia go. Zatem czym wyczyścić srebro? Oto proste i skuteczne sposoby: 

Jak wyczyścić srebro środkiem do dezynfekcji rąk?

W dobie koronawirusa chyba każdy ma w domu środek do dezynfekcji rąk. Jest on bardzo skuteczny także w przypadku czyszczenia srebra. To prosty i szybki sposób, by wyczyścić biżuterię nawet gdy jesteśmy w drodze. Niewielką ilość środka do dezynfekcji rąk należy wycisnąć na miękką papierową chusteczkę, a następnie przetrzeć biżuterię. Mat i lekki nalot znikną, a srebro będzie znów czyste i lśniące! 

Jak wyczyścić srebro sodą?

To jedna z najbardziej skutecznych metod czyszczenia srebra. Spód dużej miski najlepiej przykryć folią aluminiową - błyszczącą stroną do góry. Jeśli w domu nie ma akurat folIi, warto pamiętać aby naczynie było szklane lub ceramiczne - w ten sposób uniknie się niepożądanych reakcji chemicznych. Miskę należy wypełnić wodą i sodą oczyszczoną. Najlepiej w proporcji: pół łyżki sody na jeden litr wody. Woda powinna być wrząca. Następnie należy włożyć srebro na 15 sekund do miski, po czym wyjąć je szczypcami kuchennymi. Biżuterię pozostawić na ręczniku papierowym do ostygnięcia. W przypadku bardzo zmatowionego srebra, czynność należy powtórzyć. 

Jak wyczyścić srebro pastą do zębów?

To łatwy i szybki sposób, aby biżuteria wyglądała jak nowa. Jak wyczyścić srebro pastą do zębów? Niewielką ilość pasty należy wycisnąć na miękką szmatkę lub papierową chusteczkę. Biżuterię należy wcierać okrężnymi ruchami, aby dobrze ją wypolerować. Następnie zostawić tak na 5 minut, a później spłukać pastę wodą. 

Jak wyczyścić srebro proszkiem do prania?  

To dobry pomysł do wyczyszczenia bardzo zmatowionego srebra. Należy wyłożyć miskę folią aluminiową i napełnić gorącą wodą. Do tego dodać łyżkę proszku do prania i dobrze wymieszać. Srebro należy włożyć do środka i moczyć przez minutę. Następnie wyjąć szczypcami kuchennymi i spłukać letnią wodą. Na koniec położyć na ręczniku papierowym, aby wyschło. 

Jak wyczyścić srebro...ketchupem? 

Tak, to też jedna ze sprawdzonych metod czyszczenia srebra. Jeśli ktoś zastanawia się, czym czyścić srebro, to ketchup niewątpliwie jest jedną z równie prostych i skutecznych metod. Na ręcznik papierowy należy wycisnąć kilka kropel ketchupu i delikatnie przetrzeć biżuterię. Jeśli srebro dawno nie było czyszczone, należy zostawić je na około 15 minut. Na koniec najlepiej przetrzeć ściereczką z mikrofibry i koniecznie opłukać. 

Srebro będzie jak nowe! 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować