Roślina Dracaena – rodzaje, uprawa, pielęgnacja

Dracaena to jedna z najczęściej spotykanych roślin doniczkowych w naszych domach. Nie ma dużych wymagań, a jej zdrewniały pień zakończony pióropuszem liści prezentuje się bardzo okazale.


O czym przeczytasz?

roślina dracena

Jakie odmiany tej rośliny można spotkać w naturze i gdzie rosną, a jakie hodowane są w domu? Jak prawidłowo pielęgnować dracenę?

Dracena zaliczana jest do sukulentundefinedw. Magazynuje wodę w pniu, dlatego też poradzi sobie nawet, gdy zapomnimy o jej podlaniu. To świetna opcja dla osundefinedb, ktundefinedre chcą ozdobić swoje mieszkanie, a nie mają wiele czasu na pielęgnację roślin. Co więcej dracena uważana jest za roślinę, ktundefinedra jest zdolna do pochłaniania zanieczyszczeń z powietrza.

Przed wojną draceny popularnie nazywano smokowcami, od odmiany draceny smoczej rosnącej na Wyspach Kanaryjskich, ktundefinedra uważana była za świętą roślinę.

Roślina dracaena

Roślina dracena to kilkumetrowe drzewa lub krzewy, naturalnie rosnące w subtropikalnych i tropikalnych rejonach Azji i Afryki, a także na Wyspach Kanaryjskich. Ich wysokość i pokrundefinedj mogą się od siebie znacznie rundefinedżnić w zależności od gatunku.

Istnieje około 40 gatunkundefinedw tej rośliny. Do ciekawych okazundefinedw należy dracaena massangeana o liściach w intensywnych kolorach, ze złotozielonymi pasami pośrodku. Niektundefinedre draceny, jak np. bardzo rzadka dracaena draco, czyli wspomniana wcześniej dracena smocza, osiągają naprawdę imponujące rozmiary.

U nas dracena zyskała sobie popularność roślina pokojowa. Zazwyczaj w warunkach domowych osiąga wysokość 60 cm, choć można spotkać okazy uprawiane na pniu, ktundefinedre mają nawet do 2,5 m.

Zobacz też: Dalia w doniczce

Roślina dracaena marginata

Dracaena marginata to inaczej dracena obrzeżona. W naturze rośnie na Madagaskarze, gdzie przybiera formę 4-5 metrowego drzewa. W warunkach domowych osiąga średnio około 130 cm, choć może sięgać aż do sufitu. Nie przekracza jednak 2,5 metra.

Wyrundefinedżniają ją lancetowate liście w kolorze zielono-kremowym. Kwitnie prawie tylko w naturze. Kwiatostan ma kształt wiechy złożonej z małych, zielono-kremowych kwiatuszkundefinedw przypominających kształtem gwiazdki.

To mało wymagający gatunek, ktundefinedry dobrze się sprawdza w uprawie domowej. Lubi jasne, dobrze oświetlone miejsca. Dzięki dużej ilości światła liście mają intensywniejszy kolor. W cieniu rośnie wolniej i jest bardziej zielona. W zbyt dużym słońcu jednak może ulec poparzeniu i gubić liście.

Poznaj: Najdziwniejsze rośliny świata

Roślina dracaena fragrans

Dracena fragrans to inaczej dracena wonna. Naturalnie rośnie w Afryce i osiąga tam pokrundefinedj drzewa. W uprawie doniczkowej po wielu latach dorasta maksymalnie do 1,5-2 metrundefinedw. Ma grube, szerokie liście o lancetowatym kształcie w kolorze zielono-żundefinedłtym. Czasem mogą one osiągać nawet do 1 m długości.

Dracena fragrans to piękna, egzotyczna ozdoba. Żeby ładnie rosła potrzebuje przestrzeni oraz dużej ilości rozproszonego światła. Odpowiednio pielęgnowana po kilku latach zakwita białymi, zebranymi w kiście kwiatami, ktundefinedre mają bardzo intensywny zapach.

Sprawdź: Rośliny kolekcjonerskie dla początkujących

Dracaena undefined pielęgnacja

Roślina dracena nie jest szczegundefinedlnie trudna w uprawie, poradzą sobie z nią nawet amatorzy. Lubi jasne stanowiska, ale nie przesadnie nasłonecznione. Zbyt duża ilość promieni słonecznych może sprawić, że jej liście zaczną opadać. Najlepiej sprawdzi się w miejscach gdzie jest dużo rozproszonego światła.

Draceny lubią żyzne, przepuszczalne podłoże. Na dnie doniczki powinna się znaleźć warstwa drenażu. Aby roślina ładnie rosła od wiosny do jesieni dobrze jest co kilka tygodni zasilać ją nawozem z potasem i mikroelementami.

W lecie podlewamy roślinę 2-3 razy w tygodniu. Dracena lubi zraszanie i ciepło, dobrze czuje się w temperaturze powyżej 22undefinedC. W okresie zimowym zmniejszamy częstotliwość podlewania undefined wystarczy co 7-10 dni. Rundefinedwnież temperatura może być wtedy niższa, choć nie powinna spaść poniżej 15undefinedC.

Najczęstsze pytania dotyczące draceny:

Dracaena undefined jak pielęgnować?

Dracenę podlewamy 2-3 razy w tygodniu, uważając, żeby jej nie przelać, bo nadmiar wody powoduje gnicie korzeni. Roślina lubi jasne, ale nie nasłonecznione stanowiska i dość wysokie temperatury.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!