Roślina Dracaena – rodzaje, uprawa, pielęgnacja

Dracaena to jedna z najczęściej spotykanych roślin doniczkowych w naszych domach. Nie ma dużych wymagań, a jej zdrewniały pień zakończony pióropuszem liści prezentuje się bardzo okazale.


O czym przeczytasz?

roślina dracena

Jakie odmiany tej rośliny można spotkać w naturze i gdzie rosną, a jakie hodowane są w domu? Jak prawidłowo pielęgnować dracenę?

Dracena zaliczana jest do sukulentów. Magazynuje wodę w pniu, dlatego też poradzi sobie nawet, gdy zapomnimy o jej podlaniu. To świetna opcja dla osób, które chcą ozdobić swoje mieszkanie, a nie mają wiele czasu na pielęgnację roślin. Co więcej dracena uważana jest za roślinę, która jest zdolna do pochłaniania zanieczyszczeń z powietrza.

Przed wojną draceny popularnie nazywano smokowcami, od odmiany draceny smoczej rosnącej na Wyspach Kanaryjskich, która uważana była za świętą roślinę.

Roślina dracaena

Roślina dracena to kilkumetrowe drzewa lub krzewy, naturalnie rosnące w subtropikalnych i tropikalnych rejonach Azji i Afryki, a także na Wyspach Kanaryjskich. Ich wysokość i pokrój mogą się od siebie znacznie różnić w zależności od gatunku.

Istnieje około 40 gatunków tej rośliny. Do ciekawych okazów należy dracaena massangeana o liściach w intensywnych kolorach, ze złotozielonymi pasami pośrodku. Niektóre draceny, jak np. bardzo rzadka dracaena draco, czyli wspomniana wcześniej dracena smocza, osiągają naprawdę imponujące rozmiary.

U nas dracena zyskała sobie popularność roślina pokojowa. Zazwyczaj w warunkach domowych osiąga wysokość 60 cm, choć można spotkać okazy uprawiane na pniu, które mają nawet do 2,5 m.

Zobacz też: Dalia w doniczce

Roślina dracaena marginata

Dracaena marginata to inaczej dracena obrzeżona. W naturze rośnie na Madagaskarze, gdzie przybiera formę 4-5 metrowego drzewa. W warunkach domowych osiąga średnio około 130 cm, choć może sięgać aż do sufitu. Nie przekracza jednak 2,5 metra.

Wyróżniają ją lancetowate liście w kolorze zielono-kremowym. Kwitnie prawie tylko w naturze. Kwiatostan ma kształt wiechy złożonej z małych, zielono-kremowych kwiatuszków przypominających kształtem gwiazdki.

To mało wymagający gatunek, który dobrze się sprawdza w uprawie domowej. Lubi jasne, dobrze oświetlone miejsca. Dzięki dużej ilości światła liście mają intensywniejszy kolor. W cieniu rośnie wolniej i jest bardziej zielona. W zbyt dużym słońcu jednak może ulec poparzeniu i gubić liście.

Poznaj: Najdziwniejsze rośliny świata

Roślina dracaena fragrans

Dracena fragrans to inaczej dracena wonna. Naturalnie rośnie w Afryce i osiąga tam pokrój drzewa. W uprawie doniczkowej po wielu latach dorasta maksymalnie do 1,5-2 metrów. Ma grube, szerokie liście o lancetowatym kształcie w kolorze zielono-żółtym. Czasem mogą one osiągać nawet do 1 m długości.

Dracena fragrans to piękna, egzotyczna ozdoba. Żeby ładnie rosła potrzebuje przestrzeni oraz dużej ilości rozproszonego światła. Odpowiednio pielęgnowana po kilku latach zakwita białymi, zebranymi w kiście kwiatami, które mają bardzo intensywny zapach.

Sprawdź: Rośliny kolekcjonerskie dla początkujących

Dracaena – pielęgnacja

Roślina dracena nie jest szczególnie trudna w uprawie, poradzą sobie z nią nawet amatorzy. Lubi jasne stanowiska, ale nie przesadnie nasłonecznione. Zbyt duża ilość promieni słonecznych może sprawić, że jej liście zaczną opadać. Najlepiej sprawdzi się w miejscach gdzie jest dużo rozproszonego światła.

Draceny lubią żyzne, przepuszczalne podłoże. Na dnie doniczki powinna się znaleźć warstwa drenażu. Aby roślina ładnie rosła od wiosny do jesieni dobrze jest co kilka tygodni zasilać ją nawozem z potasem i mikroelementami.

W lecie podlewamy roślinę 2-3 razy w tygodniu. Dracena lubi zraszanie i ciepło, dobrze czuje się w temperaturze powyżej 22°C. W okresie zimowym zmniejszamy częstotliwość podlewania – wystarczy co 7-10 dni. Również temperatura może być wtedy niższa, choć nie powinna spaść poniżej 15°C.

Najczęstsze pytania dotyczące draceny:

Dracaena – jak pielęgnować?

Dracenę podlewamy 2-3 razy w tygodniu, uważając, żeby jej nie przelać, bo nadmiar wody powoduje gnicie korzeni. Roślina lubi jasne, ale nie nasłonecznione stanowiska i dość wysokie temperatury.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement