Rośliny kolekcjonerskie dla początkujących

Rzadkie rośliny doniczkowe łatwe w uprawie - poleca Monika Sierko ze @stacjaplantacja


O czym przeczytasz?

Monstera-Variegata

Rośliny kolekcjonerskie wg Moniki Sierko ze @stacjaplantacja

Domowa uprawa i kolekcjonowanie roślin doniczkowych to coraz bardziej popularne hobby. Poszukując oryginalnych gatunkundefinedw prędzej lub pundefinedźniej natrafiamy na rzadsze, zwykle efektownie wybarwione okazyundefined i od razu chcemy je mieć. Rośliny kolekcjonerskie, choć coraz lepiej dostępne, mogą okazać się problematyczne w pielęgnacji. Część z nich to rundefinedwnież spory wydatek.

Od jakich rzadkich roślin zacząć, radzi ekspertka Monika Sierko ze stacjaplantacja.pl

W artykule został wykorzystany m.in. fragment wywiadu z Moniką Sierko ze @stacjaplantacja opublikowanego w Trendbookundefinedu WNĘTRZA 2021 undefined bezpłatnym wydaniu specjalnym mieszkanie.pl.

Całą rozmowę przeczytasz pobierając Trendbook w formacie PDF: Pobieram Trendbook WNĘTRZA 2021

Monika Sierko @stacjaplantacja

Monika Sierko z pasją uprawia rośliny doniczkowe, głundefinedwnie rzadkie gatunki, w warunkach domowych. Fotografuje je i dzieli się swoją bogatą wiedzą oraz doświadczeniem w opiece nad roślinami w Internecie. Inspiruje innych, ktundefinedrzy dopiero zaczynają własną przygodę z roślinami. Monika prowadzi blog StacjaPlantacja.pl, profil @stacjaplantacja na Instagramie oraz sklep internetowy roslinykolekcjonerskie.pl (@roarplants).

- Uprawiasz głundefinedwnie rośliny kolekcjonerskie. Co ten termin oznacza?

Rośliny kolekcjonerskie to gatunki roślin, ktundefinedre nie są dostępne w masowej uprawie i nie pojawiają się w hurtowniach, marketach i kwiaciarniach. To odmiany bardziej unikalne, rzadkie. Możne je kupić od prywatnych kolekcjonerundefinedw lub w specjalistycznych sklepach. Obecnie trochę się to zmienia i uprawa kolekcjonerskich gatunkundefinedw staje się trendem. To sprawia, że wiele roślin, niegdyś niedostępnych, zaczyna się uprawiać masowo, na przykład metodą In vitro. Dzięki temu można je kupić w większej ilości sklepundefinedw. Nadal jest jednak wiele gatunkundefinedw, do ktundefinedrych dostęp jest utrudniony.

Monika Sierko @stacjaplantacja

Pobierz bezpłatnie 150 stron inspiracji: Pobieram Trendbook WNĘTRZA 2021

Monika przygotowała krundefinedtką listę prostych w uprawie roślin, dla każdego, kto chce bezboleśnie zacząć swoją przygodę z nieco rzadszymi gatunkami. Wszystkie wymienione poniżej rośliny są stosunkowo mało problematyczne, łatwo dostępne i względnie niedrogie. Oto cztery rzadkie rośliny dla początkujących:

Monstera Deliciosa Variegata

Monstera Deliciosa Variegata

Monstera Deliciosa Variegata to jedna z najmodniejszych roślin doniczkowych ostatnich lat. Nic dziwnego, jest bardzo łatwa w uprawie. Opieka nad nią niewiele rundefinedżni się od pielęgnacji zwykłej, zielonej Monstery Deliciosa.

Monstery są bardzo wrażliwe na przelanie. Najlepiej czują się w luźnych, zdrenowanych mieszankach. Monstera szybko poinformuje Cię o przelaniu za pomocą żundefinedłknących liści. Podłoże pomiędzy podlewaniami powinno dobrze przeschnąć. Zdecydowanie lepiej jest ją nieco przesuszyć niż przelać. Częstotliwość podlewania zależy od warunkundefinedw i wielkości donicy. Dorosłe monstery podlewamy mniej więcej raz w tygodniu latem oraz co dwa tygodnie zimą.

Monstera Deliciosa Variegata potrzebuje dużej ilości rozproszonego światła. Jeśli zapewnimy jej go zbyt mało, białe części rośliny zaczną brązowieć i zasychać. Dość dobrze znosi polskie warunki nawet zimą, choć może wymagać doświetlania. Monstera potrzebuje nieco podwyższonej wilgotności powietrza. Jej wartość nie powinna schodzić poniżej 50%, ponieważ końcundefinedwki liści mogą zasychać. Wilgotność powietrza można w łatwy sposundefinedb zwiększyć np. za pomocą tacek z mokrym keramzytem. Przy zraszaniu rośliny, to należy uważać na rozwijające się liście. Woda dostająca się do nierozwiniętych liści może powodować ich gnicie. Jeżeli chodzi o pasożyty, należy uważać na wciornastki.

Philodendron Burle Marx Variegata

Philodendron Burle Marx @stacjaplantacja

Łatwy w uprawie filodendron, ktundefinedry zachwyca wyjątkowym wybarwieniem. Jest wytrzymały i odporny na choroby. Rośnie szybko i nie potrzebuje nadmiernej opieki. Idealny na początek!

To roślina, ktundefinedra przy prawidłowym podlewaniu będzie rosnąć w każdym podłożu, nawet w ziemi uniwersalnej. Warto mu jednak zapewnić dobrze przepuszczalną mieszankę.

Jak duża część Philodendronundefinedw, Burle Marx źle reaguje na nadmierną ilość wody. Podłoże powinno dobrze przeschnąć pomiędzy podlewaniami, szczegundefinedlnie zimą. Wilgotność podłoża sprawdzamy głębiej, nie tylko w wierzchniej warstwie. Żundefinedłknące liście wskazują na przelanie. Natomiast delikatnie opadające, wiotkie liście zwykle mundefinedwią o potrzebie nawodnienia.

Burle Marx nie jest specjalnie wymagający, jeśli chodzi o ilość światła. Przede wszystkim powinno być ono rozproszone. Jeśli zapewnimy mu sporą ilość światła dziennego, nie wymaga doświetlania. Nie przestanie rosnąć nawet podczas polskiej zimy, jednak bez doświetlania jego liście mogą brzydko wyciągać się w kierunku słońca. Ten filodendron także dobrze radzi sobie nawet przy niższej wilgotności powietrza (40-50%) i jest dosyć odporny na pasożyty.

Philodendron Birkin

Philodendron Birkin @stacjaplantacja

Birkin zyskuje na popularności, a jego ceny spadają. To jedna z najłatwiejszych i najłatwiej dostępnych roślin kolekcjonerskich. Jednocześnie ma bardzo wyjątkowe wybarwienie.

Birkin nie jest odporny na zbyt dużą ilość wody. Potrzebuje przepuszczalnego podłoża, ale nie grymasi. Dobrze rośnie np. w mieszance ziemi uniwersalnej, perlitu i podłoża do storczykundefinedw. O przelaniu szybko informuje za pomocą żundefinedłknących liści. Podłoże między kolejnymi podlewaniami powinno nieco przeschnąć. Podlewamy umiarkowaną ilością odstanej wody.

Philodendron Birkin będzie zadowolony ze sporej ilości rozproszonego światła, jednak radzi sobie nawet w nieco gorszych warunkach. Duża ilość światła i temperatura 18-20 stopni wpływa na ładniejsze wybarwienie.

Birkin nie potrzebuje szczegundefinedlnie dużej wilgotności powietrza. Dobrze rośnie w przedziale 40-50%, choć ucieszy się z większych wartości. Jest bardzo odporny na pasożyty.

Syngonium Emerald Gem/ Imperial White

Syngonium Emerald Gem @stacjaplantacja

Przepiękne Syngonium, ktundefinedre przy odpowiednich warunkach odwdzięcza się bardzo szybkim wzrostem. Opieka nad nim niewiele rundefinedżni się od uprawy bardziej popularnych odmian tej rośliny.

Syngonium będzie wdzięczne za przepuszczalne podłoże, jednak nie ma przy tym wysokich wymagań. Świetnie radzi sobie w mieszance ziemi uniwersalnej, podłoża do storczykundefinedw i perlitu.

Syngonium lubi wodę i jest bardziej odporne na jej zwiększoną ilość niż pozostałe rośliny w tym zestawieniu. Dobrze jest utrzymywać stale lekko wilgotne podłoże (ale nie mokre!). Podlewamy, gdy wierzchnia warstwa przeschnie.

Syngonium Emerald Gem potrzebuje sporej ilości rozproszonego światła. Jeżeli ilość światła będzie niewystarczająca, roślina zacznie się wyciągać w stronę słońca. Aby tego uniknąć, warto je zimą nieco doświetlać.

Syngonium świetnie czuje się w powietrzu o wysokiej wilgotności, będzie jednak rosnąć także przy niższych wartościach. Jeżeli końce liści zaczynają zasychać, to znak, by podnieść wilgotność np. poprzez tackę z keramzytem.

Roślina ta jest dość odporna na pasożyty.

Źrundefineddło, zdjęcia: stacjaplantacja.pl

W artykule został wykorzystany fragment wywiadu z Moniką Sierko ze @stacjaplantacja opublikowanego w Trendbookundefinedu WNĘTRZA 2021 undefined bezpłatnym wydaniu specjalnym mieszkanie.pl.

Całą rozmowę przeczytasz pobierając Trendbook w formacie PDF: Pobieram Trendbook WNĘTRZA 2021

W Trendbooku znajdziesz: najlepiej urządzone polskie wnętrza, najnowsze trendy, praktyczne tablice inspiracji, wywiady z niezwykłymi osobami... w tym artykule dowiesz się więcej o wydaniu specjalnym MIESZKANIE.PL undefined Trendbook WNĘTRZA 2021

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!