Przechowywanie dokumentów w domu

Szafka z dokumentami to miejsce, do którego nie znosisz zaglądać? Prawdopodobnie panuje tam chaos. Posprzątaj i usuń zbędne papiery. Pamiętaj, że PIT-y też mają termin przydatności


O czym przeczytasz?

Jak segregować dokumenty

Dokumenty segreguj jak pranie

Dokumenty mają magiczną zdolność pączkowania. Zwłaszcza, jeśli nie są segregowane na bieżąco. Zawsze jest lepsza rzecz do zrobienia, niż rozgrzebywanie sterty papierundefinedw, pośrundefinedd ktundefinedrych nie wiadomo, co się znajduje.

Dlatego staraj się robić wstępną selekcję zaraz po odebraniu poczty. Może ci w tym pomundefinedc system pudełkowy w szufladzie biurka czy komody w przedpokoju. Do jednego pudełka wrzucaj wszelkie dokumenty wymagające opłacenia, do drugiego potwierdzenia zapłaty, paragony i umowy, a do kosza od razu wszystkie ulotki i śmieci.

Gdzie wyrzucić? 6 rzeczy, ktundefinedre sprawiają zadziwiająco dużo problemundefinedw w recyklingu (uwaga na paragony!)

Raz na miesiąc poświęć chwilę na przeniesienie tych dokumentundefinedw do stałego miejsca ich przechowywania, ktundefinedrym powinny być przygotowane teczki lub segregatory. Możesz oczywiście pomijać ten krok i od razu wkładać dokumenty do odpowiednich zbiorundefinedw.

Przechowuj dokumenty bezpiecznie i z głową

Rozwiązań pozwalających segregować i przechowywać dokumenty jest bez liku. Na otwartych pundefinedłkach dobrze sprawdzają się segregatory lub pudełka. W szufladach lepiej przechowuje się dokumenty w teczkach (zwykłych lub harmonijkowych). Niezależnie od tego, co wybierzesz, staraj się konsekwentnie oznaczać dane zbiory.

Segregatory czy pudełka możesz przypisać do danych domownikundefinedw, a wewnątrz zbioru układać dokumenty wedle dat. Innym sposobem jest wykonanie zbiorundefinedw tematycznych (rachunki domowe/ubezpieczenia/akty notarialne/dokumentacja zdrowotna/kredyty) i w nich utrzymanie chronologii. Przydatne okażą się kolorowe naklejki do opisywania i inne gadżety dostępne w każdym papierniczym.

Dużym problemem zazwyczaj bywa przechowywanie paragonundefinedw są one niewielkich rozmiarundefinedw i lubią się gubić, a w dodatku często z biegiem miesięcy stają się nieczytelne. Dobrym sposobem zapanowania nad paragonowym chaosem jest oddelegowanie do tego celu zwykłego kalendarza książkowego i wpinanie paragonu zszywaczem pod konkretną datą. Obok można zanotować ewentualnie czas upłynięcia gwarancji lub miejsce przechowywania elektronicznej kopii zapasowej paragonu (tego typu funkcję oferuje aktualnie wiele bankundefinedw, wymaga ona jedynie zrobienia zdjęcia smartfonem; alternatywą jest zabezpieczony hasłem dysk w chmurze).

Kiedy wyrzucić rachunek za prąd, a kiedy PIT?

Nie wszystkie dokumenty musimy przechowywać przez wieczność. Na przykład rachunki, ktundefinedre dotyczą świadczeń okresowych, takich jak dostawa gazu i prądu lub usług, czyli telewizji kablowej i internetu mogą być wyrzucone już po trzech latach od daty opłacenia. Dotyczy to także kwitundefinedw czynszowych. To dlatego, że należności w tych przypadkach ulegają przedawnieniu właśnie po takim okresie, a to oznacza, że nie będzie można zażądać od nas dowodu zapłaty.

Inaczej sprawa wygląda z dokumentami podatkowymi, czyli PIT-ami, deklaracjami, pokwitowaniami ze skarbundefinedwki, ale także wszelkimi rachunkami i fakturami, ktundefinedre potwierdzają zasadność otrzymanych przez nas ulg. Obowiązkowy okres przechowywania takich dokumentundefinedw to pięć lat, gdzie okres ten liczony jest od końca roku złożenia zeznania. Innymi słowy: jeśli w 2016 roku złożyliśmy PIT w kwietniu, to dokumenty związane z tą deklaracją powinniśmy byli przechowywać do końca 2021. W bieżącym roku mogą być zutylizowane.

Przechowywanie dokumentundefinedw

Jest jeszcze jedna kategoria dokumentundefinedw, ktundefinedrych undefinedtermin przydatnościundefined nie jest regulowany przez przepisy. Warto jednak przechowywać je w bezpiecznym miejscu, bo mogą okazać się przydatne i kluczowe w wielu formalnościach. To przede wszystkim wszystkie akty notarialne, umowy sprzedaży/kupna nieruchomości i ruchomości o znacznej wartości (np. samochodu), ale także umowy rozdzielności majątkowej, spadkowe i przyznania lokalu spundefinedłdzielczego.

Umowy ubezpieczeniowe, jak i kredytowe powinniśmy zachować do końca trwania danego ubezpieczenia lub spłaty kredytu. W tym drugim przypadku należy jednak wstrzymać się ze zniszczeniem umowy do czasu otrzymania potwierdzenia spłaty (dla pewności zachowajmy ten dokument przez następnych 10 lat).

Karty gwarancyjne i paragony zachowajmy przez okres, na jaki producent deklaruje gwarancję. Przy czym warto wspomnieć, że prawo rękojmi dotyczy produktundefinedw i usług (np. remontowych i instalacyjnych) i w większości trwa dwa lata.

Kosz to kiepski pomysł

Dokumenty zawierają dane osobowe, więc nie powinny trafiać bezpośrednio do śmieci. Chociaż jest małe prawdopodobieństwo, aby ktoś podjął trud przeglądania naszych odpadundefinedw, lepiej się zabezpieczyć na tę okoliczność.

Niszczarka dokumenty

Serwis Chroń swoją tożsamość podaje domowe sposoby na zniszczenie niepotrzebnych dokumentundefinedw, jeśli nie posiadamy niszczarki. Najbardziej popularnym jest oczywiście targanie dokumentundefinedw na mniejsze kawałki. Jeśli jednak nie zrobimy tego precyzyjnie i nie wyrzucimy skrawkundefinedw do kilku osobnych pojemnikundefinedw na odpady, nie jest to metoda polecana. Lepszym sposobem jest użycie nożyczek z wieloma ostrzami, ktundefinedre działają podobnie jak niszczarka. Kolejną metodą jest wyrzucenie dokumentundefinedw do kompostownika lub wykorzystanie ich do zrobienia masy papierowej do kreatywnej zabawy z dziećmi.

Warto pamiętać o względach ekologicznych: do kompostownika nie powinniśmy wyrzucać papieru błyszczącego, dokumentundefinedw w folii i zalaminowanych. Paragony nie nadają się do kompostowania: są drukowane na mieszance papieru i syntetykundefinedw, dlatego powinny być wyrzucane do śmieci zmieszanych. Zalanie dokumentundefinedw wodą i pozostawienie ich na parę godzin sprawi, że zmienią się w pulpę (wspomniane papier-mundefinedchundefined), ale nie warto tego procesu przyspieszać środkami chemicznymi.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!