6 rzeczy, które sprawiają zadziwiająco dużo problemów w recyklingu [Zielony weekend]

Recykling to jedna z najbardziej efektywnych rzeczy, którą możesz zrobić dla środowiska. Z pewnością to wiesz, ale być może nie zdawałeś sobie sprawy, że przetwarzanie naszych śmieci bywa czasem bardziej skomplikowane, niż się wydaje.


O czym przeczytasz?

Newsy ze świata i śmieci

Zastanawiałeś się kiedyś, z jakich materiałów wytwarzane są banknoty? Między innymi z pulpy, która powstaje z recyklingu. Magazyny, czasopisma, gazety - wszystkie oczywiście mogą być przetworzone, ale nim je wyrzucisz do kosza, poświęć chwilę na usunięcie wszystkich dodatków, szczególnie takich jak plastikowe opakowania z próbkami kosmetyków. Zszywki nie stanowią większego kłopotu dla papierni, ale jeśli je usuniesz, tym lepiej.

Co się dzieje, kiedy pozostawisz plastikowe elementy i wyrzucisz je do niebieskiego worka? W niewielkich ilościach zostaną one oddzielone w czasie procesu wtórnej segregacji. Jednak jeśli będzie ich bardzo dużo może dojść do odrzucenia przez papiernię konkretnej partii śmieci, ze względu na ryzyko zanieczyszczenia celulozowej pulpy plastikiem.

Ponadto warto pamiętać, że najlepiej recyklingowi poddaje się papier gładki, jasny i tektura. 

Drugie życie książek

Jeśli z jakiejś przyczyny dojdziesz do wniosku, że nie potrzebujesz już swoich książek - pamiętaj, że chociaż do ich produkcji głównie wykorzystuje się papier, są zupełnie bezużyteczne dla papierni. Ze względu na przeszycia, kolorowe i twarde okładki, ich przetwarzanie jest bardzo utrudnione. Książki, które potrzebują nowego domu, warto zawieźć do pobliskiej biblioteki (większość przyjmuje książki w dobrym stanie), wymienić w tzw. książkodzielniach albo sprzedać. 

Nie wszystko szkło, co się tłucze

Generalnie szkło jest jednym z najlepiej poddających się recyklingowi materiałów - co więcej, przetapianie go i ponowne używanie jest znacznie mniej energochłonne, niż wytworzenie nowego. Do zielonych worków na szkło nie należy jednak wrzucać wszystkiego, co jest szklane. Tak naprawdę do recyklingu nadają się jedynie butelki, opakowania po kosmetykach i słoiki. Jeśli więc stłucze Ci się kieliszek, ulubiony kubek czy naczynie żaroodporne - ich miejsce jest w koszu na śmieci zmieszane. 

Potrójnie szkodliwe jednorazówki

Z pewnością znasz ten widok - jednorazowa foliówka przyczepiona do najwyższej gałęzi drzewa potrafi w ten sposób je “zdobić” przez długie miesiące. Jak na przedmiot, który średnio jest nam przydatny ok. 20-30 minut, charakteryzuje się niebywałą wytrzymałością, którą zadziwiająco traci, gdy próbujemy w niej coś przenieść. 

Chociaż wydaje się to zaskakujące, foliówki są skomplikowane w utylizacji - mają tendencję do wkręcania się w maszyny, powodując ich zablokowanie i przerwanie pracy. Jak widać, jednorazówki na każdym etapie swojego “życia” powodują problemy. Naprawdę, nie ma sensu ich używać.

Pozostałości po trzech serach i marinarze

Margherita raz! Jeśli jesteś miłośnikiem pizzy ten punkt może Cię zdziwić: mimo oznaczenia na pudełku, że jest ono w pełni recyklingowane, nie jest to prawdą. Rzadko kiedy zdarza się, żeby pudełko po pizzy nie było zatłuszczone - a tak zabrudzony papier nie nadaje się do odzysku i musi być umieszczony w koszu na odpady zmieszane. 

Ta sama kwestia dotyczy papierowych talerzyków czy serwetek - jeśli są zabrudzone, nie możemy wyrzucić ich do odpadów papierowych. 

Paragon czy faktura? 

Sądząc po informacjach, jakie udostępniają zakłady gospodarki odpadami komunalnymi możemy przyjąć, że gdyby każdy pracownik papierni zarabiał 10% kwoty, która jest na paragonie wrzuconym do niebieskiego worka, to w krótkim czasie byłby bogaczem. Paragony i potwierdzenia z terminali w koszu z papierem to najczęściej popełniany przez nas błąd w segregacji. Są drukowane na papierze termicznym, a ten nie nadaje się do recyklingu i powinien być przez nas wrzucany do odpadów zmieszanych. 

Nie wiesz, do jakiego kosza wrzucić konkretny odpad? Zainstaluj na smartfonie aplikację Gdzie wyrzucić, która szybko podsunie odpowiedź. Informacji możesz również szukać na stronie Nasze Śmieci.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat