Małopolska Chata Podcieniowa najpiękniejszym domem na świecie

Dom projektu Bogusława Barnasia z BXBstudio zwyciężył w konkursie Global Architecture & Design Awards

Małopolska Chata Podcieniowa BXBstudio

Małopolska Chata Podcieniowa to dom inspirowany polską drewnianą architekturą podcieniową. Najbardziej znanym przykładem takiej zabudowy są domy mieszczące się wokół rynku w Lanckoronie. Projekt domu autorstwa BXBstudio został zrealizowany w latach 2017-2020. Budynek powstał pod Krakowem, w okolicach Dolinek Krakowskich dla prywatnych inwestorów – czteroosobowej rodziny. Budynek ma powierzchnię 362 m2. 

Projekt otrzymał właśnie pierwszą nagrodę w prestiżowym międzynarodowym konkursie Global Design & Architecture Design Awards 2021 w kategorii zrealizowanych projektów z przedziału małych i średnich domów prywatnych.

Małopolska Chata Podcieniowa BXBstudio

Małopolska Chata Podcieniowa BXBstudio

Projekt udowadnia, że doskonała architektura nie musi być ekskluzywna czy ekstrawagancka. Małopolska Chata Podcieniowa to budynek dość ekonomiczny - jego realizacja mieściła się w średnim budżecie, wykończony niedrogimi materiałami oraz nawiązujący do miejscowej tradycji. 

Małopolska Chata Podcieniowa jest domem designerskim, ale jednocześnie trwałym i ponadczasowym, bo mocno zakorzenionym w tradycji… w BXB studio wierzymy, że dzięki temu ​ jest czymś więcej niż tylko kolejnym nowoczesnym budynkiem 

- mówi laureat nagrody, architekt Bogusław Barnaś

Małopolska Chata Podcieniowa BXBstudio

Historyczne podcienia osłaniały front domu przed deszczem oraz działaniem słońca. Domy podcieniowe często tworzyły pierzeje rynków miejskich i ulic, umożliwiając pieszą komunikację po mieście w deszczowe dni. W terenach górzystych podcienie podążały za topografią terenu tworząc podcieniowe schody. 

Głównym wyzwaniem projektu, poza pilnowaniem budżetu, była stroma działka, na której budynek miał zostać zbudowany.

Projektując dom kierowaliśmy się założeniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który dopuszczał tylko dom parterowy z poddaszem szczytowym. Mimo restrykcyjnych przepisów udało nam się stworzyć ciekawą konstrukcję budynku. Twórczo wykorzystaliśmy topografię malowniczej działki i wydzieliliśmy aż pięć różnych poziomów, prawnie mieszczących się w definicji budynku dwukondygnacyjnego 

Małopolska Chata Podcieniowa BXBstudio

Małopolska Chata Podcieniowa BXBstudio

Dom, mimo tradycyjnych odniesień, jest nowoczesny za sprawą swojej oryginalnej bryły dającej wrażenie lekkości, a także dzięki sporym przeszkleniom. Strefa dzienna z przestronnym salonem i kuchnią, na poziomie działki, od strony zbocza, jest niemal w całości przeszklona, co dodatkowo zespala wnętrze z otoczeniem i otwiera budynek na malowniczy widok. 

W otwartej strefie dziennej wyeliminowano tradycyjne słupy nośne, zastępując je stalową konstrukcją zintegrowaną z podziałami ślusarki okiennej, aby stworzyć otwartą przestrzeń, przeszkloną na całej długości elewacji południowej.

Małopolska Chata Podcieniowa BXBstudio

Dom od zewnątrz został wykończony naturalną elewacją z modrzewia syberyjskiego. Drewno z czasem szarzeje nabierając szlachetnej patyny. Dach oraz elewację poddasza pokryto nowoczesną szarą blachodachówką. 

Wyrazista bryła poddasza o przekroju trójkąta, osadzona na zasadniczym bloku budynku, stanowi nowoczesny podcień chroniący taras i dom przed słońcem i deszczem. Na poddaszu, od strony południowej mieści się główna sypialnia a od strony północnej dwupoziomowy gabinet z antresolą na najwyższym, piątym poziomie.

Małopolska Chata Podcieniowa BXBstudio

Małopolska Chata Podcieniowa BXBstudio

Zdjęcia: Sławomir Ślusarczyk, BXB studio, Luke Skyvideo bxbstudio.com

Przeczytaj również:

Dom letniskowy w warmińsko-mazurskim stylu 

Dom nad jeziorem inspirowany kultową Brdą

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement