Dom letniskowy, który nawiązuje do tradycyjnej warmińsko-mazurskiej zabudowy

Nowoczesny dom nad jeziorem otwarty na otoczenie. Projekt Kruk Rasztawicki Architekci zachwyca lekkością

Projekt został stworzony dla czteroosobowej rodziny z zacięciem sportowym, lubiącej żeglowanie i warmińsko-mazurskie krajobrazy. Gospodarstwo powstaje na dużej działce z bezpośrednim dostępem do jeziora. Nieruchomość składa się z dwóch budynków parterowych, z poddaszem użytkowym, mieszkalnego i gospodarczego. Zabudowania mają łącznie 390 m2, z czego 240 m2 to powierzchnia mieszkalna, resztę stanowi część gospodarcza. 

Autorem projektu jest biuro Kruk Rasztawicki Architekci z Sopotu. Koncepcję domu nad jeziorem stworzył zespół projektowy w składzie: Oliwer Rasztawicki, Marek Kruk, Monika Truskolawska i Tomasz Sroczyński.

Dom został zaprojektowany tak, by maksymalnie otwierać się na otoczenie, w sensie jak najbardziej dosłownym. Granica pomiędzy wewnętrzną strefą dzienną a zewnętrzną przestrzenią rekreacyjną została zatarta. Zabudowania, które od strony drogi dojazdowej sprawiają wrażenie skromnych, są wydłużone od strony jeziora. Parter domu mieszkalnego przechodzi w imponujący, w połowie przesłonięty taras w podcieniu, na którym usytułowano zewnętrzny salon z barem i kominkiem oraz podgrzewany basen o wymiarach 12 na 4,5 m. W domu znajdują się również siłownia oraz sauna. Na parterze domu ulokowano część dzienną - salon z kuchnią, siłownię, saunę i toaletę. Na piętrze znajdują się sypialnie z łazienkami i piekna loggia z widokiem na okolicę. Budynek gospodarczy mieści m.in. garaż na cztery samochody.

Architektom ze studia Kruk Rasztawicki udała się trudna sztuka. Zdołali pogodzić niezwykłą lekkość bryły domu i jego otwarty charakter z bezpośrednim nawiązaniem do tradycyjnej warmińsko – mazurskiej zabudowy. Dom w dwójnasób wtapia się w naturalny krajobraz. Otwarty plan i panoramiczne przeszklenia sprawiają, że ta nowoczesna letnia siedziba zapewnia mieszkańcom bliski kontakt z otaczającą przyrodą i malowniczy widok na okolicę. Jednocześnie naturalnie wykończony dom z dwuspadowym dachem i bryłą o rzucie wydłużonego prostokąta z zewnątrz przypomina architekturę charakterystyczną dla tego regionu.  

Budownictwo mieszkalne Warmii i Mazur wyróżnia się m.in. rozłożystymi, regularnymi dachami pokrytymi dachówką oraz drewnianymi fasadami. Te klasyczne regionalne elementy, charakterystyczne dla prostych wiejskich chat stały się punktem wyjścia dla architektów.

Proporcje budynków zapożyczono od dawnych stodół. Do wykończenia zastosowano naturalne materiały. Dachy domów zostały pokryte współczesną dachówką ceramiczną o tradycyjnej ceglastej barwie. Elewacje zdobi naturalne drewno – ściany obłożono sosnowymi deskami zabezpieczonymi w technologii thermo, która zwiększa odporność i wytrzymałość drewna w naturalny i ekologiczny sposób – bez użycia chemikaliów. 

Wizualizacje: Dig Group, źródła: krukrasztawicki.com, prestiztrojmiasto.pl

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement