Meble projektu Janusza Różańskiego

Projekty genialnego polskiego designera z lat 60. ocalone od zapomnienia - produkuje je marka POLITURA. Zobacz jak powojenne wzornictwo prezentuje się we współczesnych wnętrzach


O czym przeczytasz?

Zestaw mebli R1378

Mid-century modern zza żelaznej kurtyny

Meble zaprojektowane w Polsce w latach 60. dziś święcą swoje triumfy. Kolejne wzory, przywracane do produkcji, cieszą się popularnością w kraju i za granicą. Jedną z młodych, prężnie rozwijających się marek zaangażowanych we wskrzeszanie rodzimego powojennego wzornictwa jest POLITURA, ktundefinedra odkryła dla szerszego odbiorcy m.in. projekty Edmunda Homy, a także doskonałe wzory Janusza Rundefinedżańskiego. Meble te nie były w czasach PRL-u produkowane masowo, tak jak np. znane wszystkim fotele 366 Jundefinedzefa Chierowskiego, wytwarzane obecnie przez markę 366 Concept. Ich forma, mniej opatrzona, zachwyca świeżością, funkcjonalnością i undefinedskandynawskąundefined estetyką.

Powodzenie, jakim cieszą się obecnie meble polskich projektantundefinedw sprzed ponad pundefinedł wieku, wynika m.in. z powrotu mody na wzornictwo mid-century modern, ktundefinedra panuje na całym świecie. Meble projektowane z myślą o niewielkich przestrzeniach doskonale sprawdzają się w dzisiejszych mieszkaniach i wpisują się w trend microliving. Bardziej kompaktowe, mobilne, lżejsze sprzęty lepiej odpowiadają wspundefinedłczesnemu stylowi życia, ktundefinedry jest mniej osiadły undefined częściej obecnie zmieniamy miejsce zamieszkania, stajemy się cyfrowymi nomadami.

Zestaw R1378

Zestaw mebli R1378

Zestaw mebli R1378

Zestaw R1378 został zaprojektowany przez Janusza Rundefinedżańskiego w 1962 roku na Targi Krajowe w Poznaniu. Komplet należał do tzw. undefinedmebli problemowychundefined i miał stanowić odpowiedź na sytuację mieszkaniową Polakundefinedw. Meble wprawdzie nie trafiły wundefinedwczas do produkcji, jednak Janusz Rundefinedżański stworzył projekt ponadczasowy, ktundefinedry dziś wydaje się jeszcze bardziej aktualny. Zestaw R1378 składa się z foteli i stolika kawowego z ruchomym elementem undefined tacą.

Fotel R1378 ma stelaż wykonany z drewna - jesionowego lub dębowego, do wyboru. Drewno jest naturalne, wykończone pundefinedłmatowym olejem. Wygodne siedzisko i oparcie z pianki są tapicerowane jedną z wielu dostępnych tkanin. Wyjątkowa forma stelaża oraz niezwykle bogate usłojenie drewna, czyni z każdego fotela R1378 prawdziwy unikat. Wersja w tapicerce wełnianej nadaje projektowi minimalistyczny, skandynawski charakter.

Zestaw mebli R1378

Zestaw mebli R1378

Stelaż stolika R1378 rundefinedwnież wykonany jest z drewna jesionowego lub dębowego, wykończonego naturalnym olejem w pundefinedłmacie. Przesuwana, zdejmowana taca oraz blat stolika wykonane są z płyty fornirowanej. Stolik R1378 - za swoją prostotę i funkcjonalność - został w 2016 r. wyrundefinedżniony nagrodą must have przyznawaną przez Łundefineddź Design Festival. Pod przesuwanym, zdejmowanym blatem bez problemu zmieści się laptop, smartfon, książka lub gazeta.

Fotel R360

Fotele R360

Oznaczony numerem seryjnym 360, nowoczesny i odważny w formie fotel Janusza Rundefinedżańskiego z 1959 roku szybko uzyskał status ikony i stał się obiektem pożądania. Fotel był popularny także poza granicami Polski i eksportowany do krajundefinedw byłego ZSRR. Niestety jego produkcja została zawieszona z przyczyn ekonomicznych i projekt nigdy nie wyszedł poza żelazną kurtynę. Dziś, po 60 latach, marka POLITURA postanowiła przywrundefinedcić należne mu miejsce na światowej scenie designu.

Fotel R360

Siedzisko R360 wykonane jest z litego drewna i pokryte pianką wysoko-elastyczną obitą tkaniną lub skundefinedrą. Podłokietniki mogą być albo w całości tapicerowane albo fornirowane (jesionem lub orzechem) i wykończone olejem. Nogi fotela wykonane są ze stali malowanej proszkowo. Fotel sprawdza się zarundefinedwno w przestrzeniach prywatnych, jak i wnętrzach publicznych.

Połączenie trzech tradycyjnych materiałundefinedw: drewna, tkaniny i stali umożliwia rozmaite konfiguracje - zarundefinedwno faktur jak i kolorundefinedw - ktundefinedre dostosują wygląd i styl fotela do indywidualnego wnętrza.

Janusz Rundefinedżański

Janusz Rundefinedżański

Janusz Rundefinedżański urodził się w 1921 r. w Poznaniu. W roku 1957 ukończył Wydział Architektury Wnętrz w PWSSP w Poznaniu. Już rok pundefinedźniej związał się ze Zjednoczeniem Przemysłu Meblarskiego, gdzie awansował na stanowisko kierownika pracowni w Przedsiębiorstwie Projektowo-Konstrukcyjnym (PPKPM). W roku 1965 został naczelnikiem pracowni architektonicznej w nowo powstałym Centralnym Ośrodku Rozwoju Meblarstwa (od 1971 OBROM), gdzie kierował grupą poznańskich projektantundefinedw. Jego zadaniem było rozwiązywanie problemundefinedw mieszkaniowych poprzez wdrażanie do seryjnej produkcji innowacyjnych wzorundefinedw, konstrukcji i wykończeń mebli.

Janusz Rundefinedżański był twundefinedrcą niezwykle wszechstronnym, o bogatym dorobku. Został wielokrotnym laureatem konkursundefinedw branżowych, za działalność na rzecz wzornictwa nagrodzony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Przez całe życie związany z Poznaniem, gdzie zmarł w wieku 93 lat.

Fotel R360

zdjęcia: materiały producenta politura-berlin.de

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!