Najpopularniejszy fotel z czasów PRL-u znów produkowany. Typ 366 J. Chierowskiego - Czy znasz ten projekt?

Jak polskie fotele zaprojektowane w latach 60. doczekały się powrotu w wielkim stylu? Prawie każdy je pamięta. Dziś mają status ikony designu. Przypominamy losy słynnego projektu i jego twórcę. Przedstawiamy Fotel 366 Józefa Chierowskiego.


O czym przeczytasz?

Fotel 366 Józefa Chierowskiego – design doceniony po latach

Najpopularniejszy fotel PRL-u, ikona polskiego wzornictwa z lat 60. produkowana w kolejnych wersjach przez dwie dekady, czyli model 366 projektu Józefa Chierowskiego, dzisiaj doczekał się drugiego, zupełnie nowego życia. Wskrzeszenie tego kultowego projektu zawdzięczamy założycielom marki 366 Concept Agacie Górce i Maciejowi Cyprykowi, którzy cały swój pomysł na biznes oparli na seryjnej produkcji i sprzedaży nowej edycji fotela. Produkcję, bazującą na pierwotnym projekcie, rozpoczęto w 2014 roku, po otrzymaniu wyłącznych praw licencyjnych i oryginalnych rysunków od rodziny projektanta. Po ponad 50 latach od swojej premiery fotel otrzymał dokładnie takie wymiary i formę, o jakich marzył Józef Chierowski. Śruby mocujące siedzisko do nóg fotela zostały ukryte, co w czasach produkcji w państwowych zakładach, z powodu braku odpowiednich mocowań, okazało się nieosiągalne.

Nowe fotele 366

Trudne początki 

Do lat 80. powstało około miliona egzemplarzy kolejnych wcieleń fotela Chierowskiego. Produkowała je Świebodzicka Fabryka Mebli. Nazwa 366 to po prostu fabryczny numer modelu. O powodzeniu projektu, w pewnej mierze przesądził przypadek. W zakładzie w Świebodzicach wybuchł pożar, który strawił część hal produkcyjnych i maszyn. Fabryka pilnie potrzebowała nowych projektów mebli, które pozwolą na prostą, tanią i szybką produkcję. Projekt Józefa Chierowskiego spełniał te oczekiwania i okazał się strzałem w dziesiątkę. Po pewnym czasie fotele 366 zagościły w bardzo wielu polskich mieszkaniach, a także kawiarniach i biurach. Ich zaletą były niewielkie gabaryty, które sprawdzały się w małych pomieszczeniach. Fotele były również bardzo wygodne, ponieważ projektant zadbał o ergonomię.

Fotele Chierowskiego lata 70

366 Concept –  remake z happy endem

Fotel 366 powrócił w nowej, nowoczesnej odsłonie. Zmieniły się sposób wykończenia drewna i materiały obiciowe. Wysoki połysk i bure tapicerki poszły w odstawkę. Obecnie podstawa wykonywana jest z litego drewna dębowego, o kilku naturalnych wybarwieniach i wykończeniach, do wyboru. Jeżeli chodzi o część tapicerowaną, w ofercie marki dostępna jest gama starannie dobranych, eleganckich tkanin, takich jak aksamit czy tweed, w kolorach zgodnych z wnętrzarskimi trendami. Oprócz podstawowego modelu fotela produkowane są także inne meble, takie jak sofa, stolik kawowy, fotele-ławki podwójne i potrójne, fotele na biegunach, czy dziecięca, mini wersja fotela. Od czasu założenia firmy, marka 366 rozwinęła skrzydła. Dzisiaj produkuje również kolejne kolekcje mebli retro, na podstawie innych projektów i sprzedaje swoje meble na całym świecie. Producent dokłada również wszelkich starań, by działać w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. W 2017 roku firma rozpoczęła program sadzenia drzew - każdy sprzedany mebel to jedno posadzone drzewo. Co więcej, meble nie są pakowane w folie, opakowania wykorzystuje się ponownie, a do produkcji używane są pigmenty, lakiery i kleje na bazie wody - bezpieczne dla zdrowia i środowiska. 

Fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego w odświeżonej wersji 366 Concept zdobył wyróżnienie must have 2015, a także był wystawiany m.in. przez Muzeum Designu w Londynie. Model cieszy się nieustającym zainteresowaniem i popularnością również za granicami naszego kraju, co pokazuje, że dobre wzornictwo jest uniwersalne i potrafi przetrwać próbę czasu.

Fotele 366 retro aranżacja

Józef Chierowski żył w latach 1927-2007. Projektował wnętrza publiczne, meble, a także instrumenty muzyczne. W 1952 r. ukończył studia na wydziale Architektury Wnętrz PWSSP, obecnie Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 1976 roku kierował Katedrą Wzornictwa na tej uczelni. Zawodowo związany był ze Świebodzicką Fabryką Mebli w Świebodzicach, dla której powstawały jego projekty mebli. 

 

Zdjęcia pochodzą ze stron producenta: 

https://366concept.com/pl/ 

https://www.facebook.com/366Concept/ 

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat