Co to jest ogród sensoryczny? Tak powinno wyglądać miejsce idealne do relaksu i wyciszenia

Ogród sensoryczny okaże się doskonałym wyborem dla tych, którzy pragną niezwykłego miejsca do relaksu i wyciszenia.


O czym przeczytasz?

Ogrundefinedd sensoryczny

Przy jego aranżacji liczy się przede wszystkim pomysł, konsekwencja oraz staranne planowanie. Ogrody tego typu nie lubią bowiem przypadkowości - każdy element powinien dobrze wspundefinedłgrać z pozostałymi, aby ogrodowa przestrzeń mogła nam służyć przez cały rok.

Ogrundefinedd sensoryczny

Ogrody sensoryczne bywają nazywane ogrodami zmysłundefinedw - to drugie określenie chyba nawet lepiej oddaje ich specyfikę i przeznaczenie. Są to bowiem miejsca, ktundefinedre mają dostarczać silnych bodźcundefinedw wszystkim naszym zmysłom. I chociaż w zasadzie każdy ogrundefinedd można nazwać sensorycznym, tutaj natężenie wrażeń jest celowo intensywniejsze. Sprzyja mu zarundefinedwno sam dobundefinedr roślinności i pozostałych materiałundefinedw, jak i ich rozlokowanie na wyznaczonym obszarze.

Dawniej spotykało się najczęściej ogrundefinedd sensoryczny dla niepełnosprawnych: ludzi cierpiących na porażenie mundefinedzgowe bądź ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu. Obecnie ogrody sensoryczne w Polsce stają się coraz popularniejsze, będąc po prostu świetnym miejscem do wypoczynku i kontaktu z naturą. Funkcja terapeutyczna takich zielonych przestrzeni jest oczywiście wciąż wykorzystywana - dobry przykład stanowi ogrundefinedd sensoryczny dla dzieci niewidomych w Laskach. Tak naprawdę z dobrodziejstw ogrodundefinedw mogą jednak czerpać wszyscy. Chorzy i zdrowi.

Zobacz rundefinedwnież: Patyczaki - rozmnażanie i uprawa

Ogrundefinedd sensoryczny: wyposażenie

Istota ogrodu zmysłundefinedw polega na jego starannym rozplanowaniu. Posadzone w nim rośliny nie powinny cechować się przypadkowością, bo wundefinedwczas mogłyby raczej działać nam na nerwy niż służyć odprężeniu. Dobrze byłoby też nie mieszać ze sobą np. roślin oddziałujących na węch i dotyk - aczkolwiek nie zawsze da się je od siebie całkowicie odseparować. Możemy natomiast zadbać o to, aby nasz ogrundefinedd pozostawał atrakcyjny przez cały rok. Jego poszczegundefinedlne elementy powinny się sezonowo zastępować, co zagwarantuje mu spundefinedjność.

Jak zatem zaplanować sensoryczny ogrundefinedd? Najistotniejszą sprawą jest podzielenie go na sektory dedykowane konkretnym zmysłom: strefy wzrokowe, słuchowe, dotykowe, smakowe i zapachowe. Przy każdej strefie dobrze byłoby postawić ławkę, żeby mundefinedc w spokoju delektować się klimatem naszego spokojnego zakątka. Decydując się na ogrundefinedd większy i okazalszy, możemy dodatkowo zaopatrzyć poszczegundefinedlne sektory w tabliczki z ich krundefinedtkim opisem. Zamiast suchych faktundefinedw, warto przytaczać ładne sentencje odwołujące się do natury albo życia w ogundefinedle. Z pewnością podniesie to dodatkowo walory tego miejsca.

Wzrok

Zmysł wzroku zostaje w ogrodzie sensorycznym pobudzony najłatwiej - zwłaszcza wiosną i latem. Pomogą nam w tym rośliny takie jak: krokusy, żonkile, magnolie, forsycje, a także drzewka owocowe. Nie zapominajmy rundefinedwnież, że ogrundefinedd to nie tylko świat roślin, lecz rundefinedwnież idealna przestrzeń dla małej architektury - ławek, tabliczek, niewielkich figurek czy nawet... koszy na śmieci. Jeżeli uda nam się zgrabnie połączyć wymienione elementy, ogrundefinedd pozostanie interesujący nawet w miesiącach zimowych.

Słuch

Kojący dla naszego słuchu będzie przede wszystkim śpiew ptakundefinedw. Warto zatem przygotować karmniki i poidełka, ktundefinedre je do nas zwabią. Bardzo pożądana byłaby rundefinedwnież woda pod postacią kaskady bądź strumyka (jeśli nie mamy do tego warunkundefinedw, możemy zainwestować w miniaturową fontannę). Przydarzą się nam ponadto zabawki sensoryczne do ogrodu - np. dzwonki wietrzne z metalu, drewna bądź bambusa.

Dotyk

W strefie dotyku możemy umieścić rośliny, ktundefinedrych liście cechują rozmaite faktury i kształty: gładkie (bukszpan), miękkie (przywrotnik), sztywne (juka karolińska), szorstkie (rudbekia), włochate (szałwia srebrzysta). Zrezygnujmy natomiast z roślinności kolczastej i posiadającej parzące włoski. Kontakt z takimi okazami z pewnością nie będzie dla nikogo przyjemny.

Węch

Idealna strefa do aromaterapii. Warto w niej posadzić rośliny o pachnących kwiatach (lilie, maciejka, jaśminowce), ale także te, ktundefinedre uwalniają swundefinedj zapach dopiero po potarciu czy potrąceniu liści (lawenda, sosna, mięta). Trzeba jedynie pamiętać, aby nie przesadzić - nadmiar zapachundefinedw nie tyle nas zrelaksuje, ile raczej przyprawi o bundefinedl głowy.

Smak

W strefie smaku warto uprawiać te rośliny jadalne, ktundefinedre najbardziej lubimy. Mogą to być gatunki owocundefinedw (truskawki, poziomki, porzeczki), warzyw (pomidory, sałata, rzodkiewka), ale także zioła (melisa, mięta). Ciekawym pomysłem będą rzadziej w Polsce spotykane gatunki roślin, jak np. jagoda kamczacka, kasztan jadalny czy aktinidia.

Zobacz rundefinedwnież: Rośliny doniczkowe zwisające - gatunki i pielęgnacja

Ścieżka sensoryczna w ogrodzie

Ścieżka sensoryczna dla dzieci w ogrodzie to specjalnie wykonany tor przeszkundefinedd, wyłożony materiałami o rozmaitych fakturach. W jej obrębie mogą się zatem znaleźć: kamienie o gładkiej powierzchni, szyszki, kora drzewna, piasek, żwir, a także dyski sensoryczne, (specjalne gumowe elementy z wypustkami).

Ścieżki sensoryczne to nie tylko atrakcyjne wykończenie ogrodu. Ze względu na zrundefinedżnicowaną strukturę, mogą spełniać wobec użytkownikundefinedw funkcję terapeutyczną. Chodząc po nich boso, poprawiamy swoją sprawność motoryczną czy koordynację ruchową.

Ogrody sensoryczne dla dzieci

Ogrody sensoryczne dla dzieci rundefinedżnią się od swoich "dorosłych" odpowiednikundefinedw odważniejszą paletą barw oraz większą ilością technicznych gadżetundefinedw. Można w nich zatem spotkać fontanny z przyciskami do samodzielnego uruchamiania, panele manipulacyjne czy piaskownice wypełnione muszelkami i kamykami.

Świetnym pomysłem jest także ścieżka sensoryczna dla dzieci w ogrodzie. Umożliwia ona nie tylko poprawę sprawności, lecz rundefinedwnież integrację dzieci zdrowych z chorymi. Na podobne atrakcje natkniemy się, zwiedzając np. ogrody sensoryczne w Muszynie. Do celundefinedw zdrowotno-rekreacyjnych wystarczy jednak właściwie przygotowana ścieżka sensoryczna w ogrodzie przedszkolnym.

Ogrundefinedd sensoryczny: projekt i koszt

Wykonanie projektu ogrodu sensorycznego najlepiej zlecić profesjonaliście, czyli architektowi krajobrazu. Warto tylko wcześniej sprawdzić, czy wybrana przez nas osoba posiada doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach. Ogrody sensoryczne mają przecież własną specyfikę, ktundefinedrą projektant powinien czuć.

Koszt ogrodu sensorycznego - podobnie jak każdego innego - zależy od jego powierzchni i użytych materiałundefinedw. Ceny ogrodundefinedw bywają bardzo zrundefinedżnicowane - za m2 możemy zapłacić od 20 do 40 zł. Jest to jednak koszt zakupu i zasadzenia samej roślinności. W związku ze szczegundefinedlnym przeznaczeniem ogrodu sensorycznego, należy się liczyć z kosztami wyższymi co najmniej o połowę.

Zobacz też: Co to jest stan surowy otwarty? Jaki zakres prac obejmuje?

QA: Ogrundefinedd sensoryczny

Co to jest ogrundefinedd sensoryczny?

Ogrundefinedd sensoryczny ma z założenia oddziaływać na wszystkie zmysły: wzrok, słuch, smak, węch i dotyk. Przebywając w nim, możemy nie tylko odpocząć, ale także doświadczyć jego działania terapeutycznego.

Ogrundefinedd sensoryczny: jakie rośliny?

W ogrodzie sensorycznym można posadzić wiele rodzajundefinedw roślin: począwszy od krokusundefinedw i magnolii, poprzez lawendę, na mięcie i truskawkach skończywszy.

Jak zrobić ogrundefinedd sensoryczny?

Samodzielne wykonanie ogrodu sensorycznego jest trudne. Przynajmniej część pracy warto zlecić firmie zewnętrznej.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!