MANUBA. Gdy rzemiosło i design spotykają się przy stole

Limitowana kolekcja przedmiotów stworzona w ramach Gdynia Design Days 2021 trafiła do sprzedaży


O czym przeczytasz?

MANUBA-GDD-2021

Co to jest MANUBA?

MANUBA jest krótką serią produktów, wykonanych specjalnie na potrzeby festiwalu Gdynia Design Days. W ramach kolejnych edycji gdyńskich dni designu powstają nowe, limitowane kolekcje przedmiotów, stworzonych dzięki współpracy projektantów wzornictwa i lokalnych rzemieślników. Kolekcje pokazywane są na wystawach, w trakcie trwania festiwalu. Następnie produkty trafiają do sprzedaży przez stronę internetową manuba.eu. W ciągu kilku lat MANUBA stała się rozpoznawalną i cenioną marką. Kolekcje są przemyślane, dopracowane, estetyczne oraz przyjazne dla środowiska i zmysłów. Edycja ubiegłoroczna - MANUBA 2020 – obejmowała projekty stworzone wokół tematu naturalnej pielęgnacji. Najnowsza kolekcja właśnie trafiła do sprzedaży.

MANUBA kolekcja GDD 2021

MANUBA-GDD-2021

Szósta i wyjątkowa edycja projektu MANUBA to kontynuacja idei odtwarzania rzemiosł na Pomorzu. Edycje I-III były bezpośrednim rozwinięciem tematu „Rzemiosło odzyskane" i opierały się na współpracy projektantów z lokalnymi rzemieślnikami. Od trzech edycji do projektów i produkcji zostały zaproszone pracownie znajdujące się na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT) Gdynia.

MANUBA jest jedną z możliwych odpowiedzi na to, jak ze świadomością rosnącej nadprodukcji nadal wykonywać zawód projektanta. Projekty powstałe w ramach tegorocznej edycji nawiązują do głównego hasła festiwalu – Solidarni. Tegoroczna kolekcja MANUBA odpowiada na festiwalowe hasło także na drugiej płaszczyźnie, którą jest ponadczasowość i międzypokoleniowe doświadczenie. Projekty odwołują się do tradycyjnego wzornictwa, przedmiotów, które doskonale znamy z kredensów naszych babć i dziadków.

MANUBA-GDD-2021

Najnowsza kolekcja koncentruje się wokół stołu, jako miejsca spotkań i rozmów. Zachęca do tego by wspólne gotowanie i biesiadowanie z najbliższymi stało się ważną częścią dnia.

Przez panującą od ponad roku pandemię więcej czasu spędzamy w swoich domach. W związku z tym coraz więcej osób zaczęło przykładać wagę do tego, jak mieszka. Wnętrza nabierają indywidualnego charakteru, zamieniają się w bardziej przyjazną przestrzeń do życia.

Efektem pracy projektantek oraz kuratorki jest limitowana kolekcja czterech produktów i jednej, bonusowej, instrukcji DIY. Każdy z przedmiotów został wykonany w 50 egzemplarzach, ręcznie, zgodnie z tradycyjnymi technikami i naturalnymi materiałami. Wszystkie produkty można kupić online w nowym sklepie MANUBY.

MANUBA-GDD-2021

Kuratorką tegorocznej edycji kolekcji MANUBA jest Agata Nowak.

Agata Nowak działa na pograniczu projektowania produktów, mebli i przestrzeni wystawienniczych. Ma na swoim koncie zarówno produkty masowe (m.in. dla marek WOUD, Borcas czy LOFT Decora), jak i ceramikę wykonywaną własnoręcznie w krótkich seriach. Jest również kuratorką designu. Odpowiadała m.in. za kolekcję MANUBA dla Gdynia Design Days W 2020 roku.

Swoje doświadczenie zawodowe Agata Nowak zdobywała, pracując dla Studio Rygalik, Studio Ganszyniec oraz przy projektach badawczych dla Touch Ideas. Ukończyła studia z zakresu Projektowania produktu i mebla na De Montfort University w Leicester i  Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jej wdrożenia zostały nagrodzone m.in. trzema wyróżnieniami must have w ramach plebiscytu organizowanego przez Łódź Design Festiwal.

FRYKAS

MANUBA-GDD-2021

FRYKAS to ceramiczna patera do serwowania jedzenia charakteryzująca się organiczną formą inspirowaną falą. Wykonana jest z wykorzystaniem tradycyjnej techniki ręcznego budowania z gliny, co sprawia, że każdy egzemplarz jest unikalny. „Falujące” boczne uchwyty ułatwiają chwytanie i przenoszenie patery.

MANUBA-GDD-2021

Średnica wewnętrzna patery to 24 cm. Cana: 90 zł. Projektantką odpowiedzialną za projekt patery FRYKAS jest Katarzyna Szymerkowska z pracowni Nobo ceramics

UCZTA

MANUBA-GDD-2021

Pobierz bezpłatnie 150 stron inspiracji: Pobieram Trendbook WNĘTRZA 2021

UCZTA to ręcznie malowany obrus. Obrus zaprojektowano, aby umilić codzienne posiłki i celebrowanie wspólnego zasiadania do stołu. Obrus został wykonany z naturalnej surowej bawełny organicznej - materiału przyjaznego środowisku. Ręcznie malowaną kratę na każdym obrusie tworzy przynajmniej 7 kolorów, przecinających się w nieregularny sposób, przez co każdy egzemplarz jest wyjątkowy. Klasyczny wzór kraty, jednak w niecodziennym, odważniejszym wydaniu, ma za zadanie "odświeżyć wnętrze i zaciekawić oko".

MANUBA-GDD-2021

Wymiary obrusu to 145 x 220 cm (mogą minimalnie się różnić). Cena: 180 zł. Projektantki: Projekt AO

FLORYSTKA

MANUBA-GDD-2021

Florystka to wielofunkcyjny wazon wykonany z kamionki. Składa się z dwóch elementów: wazonu w kształcie kielicha i dodatkowej kopułki. Wazon można wykorzystywać zarówno do eksponowania bukietów, jak i pojedynczych kwiatów. Kopułkę można umieścić wewnątrz wazonu w celu podtrzymania pojedynczego kwiatka, ale także wykorzystywać jako oddzielny wolnostojący element. Obie części zostały wytoczone na kole garncarskim. Półkolisty kształt kopułki został po wytoczeniu dodatkowo zdeformowany.

MANUBA-GDD-2021

MANUBA-GDD-2021

Wazon występuje w dwóch wariantach: 1. nakrapiany wazon z delikatnym różowym szkliwem i nakrapianą kopułką. 2. nakrapiany wazon z transparentnym szkliwem i gładką kopułką. Wymiary wazonu: średnica 13 cm, wys. 16 cm, Kopułka wys. 5 cm. Cena 125 zł. Projektantka: Katarzyna Szczepańska

ŚWIETLIKI - DARMOWY INSTRUKTAŻ DIY

MANUBA-GDD-2021

Świetliki to darmowa instrukcja do wykonania świecznika. Asymetryczny świecznik z miejscami na trzy świece. Został ulepiony ręcznie, a wszelkie nierówności wynikające z formowania palcami świadomie zachowano. Kształt przypominający literę “J” umożliwia wkomponowywanie świecznika w przestrzeń stołu na różne sposoby. Świetliki nabierają indywidualnego charakteru zależnie od tego, jakie wstawimy świece, np. naturalne z wosku pszczelego lub nowoczesne o intensywnym kolorze. 

MANUBA-GDD-2021

MANUBA-GDD-2021

Świecznik został zaprojektowany z myślą o samodzielnym wykonaniu. Projektantka zachęca do pobrania instrukcji i wykonania przedmiotu krok po kroku. Technika ręcznego lepienia jest łatwa i spodoba się osobom, które chcą spróbować swoich sił w ceramice.

Źródło zdjęć: manuba.eu

Przeczytaj również: Niecodzienna codzienność. Najpiękniejsza ceramika polskich marek

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome