Niecodzienna codzienność. Najpiękniejsza ceramika polskich marek

Oryginalne, ręcznie wykonane ceramiczne naczynia sprawiają, że codzienność staje się piękniejsza. Oto nasz wybór autorskich pracowni ceramicznych, które opanowały rzemiosło do perfekcji i tworzą prawdziwe działa sztuki (użytkowej)


O czym przeczytasz?

Ceramika Fusku

undefinedOOMI

Studio undefinedOOMI tworzą Patrycja Szymura, Sara Makuch i Kasia Sojka, ktundefinedre spotkały się w czasie studiundefinedw w Szkole Plastycznej.

Mamy rundefinedżne doświadczenia i wiedzę w rundefinedżnych dziedzinach. W pracy łączy nas wspundefinedlne zainteresowanie materialnością, eksperymentowaniem, prostą i ręczną produkcją, wykorzystaniem lokalnych materiałundefinedw oraz odwoływanie się do naturalnego polskiego krajobrazu

- mundefinedwią założycielki marki undefinedOOMI

Misją undefinedOOMI jest undefineddawać światu uśmiech poprzez produkty codziennego użytkuundefined. Ręcznie wykonana czarka z ulubioną herbatą lub kawą sprawi, że dzień będzie piękniejszy.

Inspiracją do stworzenia kolekcji naczyń stołowych undefinedOOMI była struktura kamieni i minerałundefinedw. Po długim procesie eksperymentowania udało się stworzyć niepowtarzalne szkliwo. Kolekcja jest produkowana z najwyższej jakości kamionki. Każde naczynie zostało wykonane ręcznie w Polsce. Seria obejmuje kubki, miski, talerze i pundefinedłmiski przeznaczone do mieszania i łączenia ze sobą w dowolne zestawy.

Ceramika AOOMI

Ceramika AOOMI

undefinedOOMI wierzy w siłę dobrego rzemiosła opartego na wartościach.

Chcemy, aby nasze prace były połączeniem funkcjonalności i piękna.

Tym, co wyrundefinedżnia styl undefinedOOMI są dopracowane pastelowe kolory oraz połączenie nowoczesności i prostoty z subtelnością.

Ceramika AOOMI

TRZASK

Markę TRZASK tworzy Marta Kachniarz, ktundefinedra od kilku lat prowadzi w Warszawie niewielką pracownię ceramiczną. Marta projektuje i własnoręcznie wykonuje naczynia codziennego użytku, przedmioty dekoracyjne oraz biżuterię.

Wszystkim moim przedmiotom, niezależnie od przeznaczenia, nadaję proste, nowoczesne formy, od podstawowych kształtundefinedw geometrycznych po bardziej organiczne. Styl Trzasku jest swobodny; inspiracje fakturami materiałundefinedw, takich jak marmur czy lastryko, sąsiadują z jasną paletą pasteli i niewymuszoną rysunkową kreską

- mundefinedwi o marce TRZASK jej twundefinedrczyni.

TRZASK Ceramika

Charakterystyczne dla TRZASKu motywy to wizerunki zwierząt, owoce i ornamenty botaniczne, a także barwne abstrakcyjne wzory. Wyobraźnia artystki wydaje się niewyczerpana. Pomimo pewnego undefinedwysypuundefined niezależnych pracowni ceramicznych, Trzask wyrundefinedżnia się niepowtarzalną estetyką. Jego styl jest zabawny i bezpretensjonalny. Ilustracje i kolorystyka są w zamierzony sposundefinedb undefinednaiwneundefined, sielskie i bajkowe. Widok dzieł Marty Kachniarz nieodzownie wywołuje uśmiech. Nowością TRZASKu są pastelowe świece zapachowe w wielorazowych naczyniach oraz naczynia do domowej aromaterapii.

TRZASK Ceramika

Hadaki

Hadaki to małe studio ceramiczne z Poznania. Ceramika Hadaki to głundefinedwnie naczynia użytkowe, jak zastawa stołowa i wazony, ale także charakterystyczne dekoracyjne figurki. Największymi atutami kolekcji Hadaki są, z jednej strony, ich minimalistyczna, dopracowana forma, z drugiej, zachęcająca matowa faktura i naturalna kolorystyka. Głundefinedwnym założeniem przy tworzeniu produktundefinedw Hadaki było zachowanie prostoty bliskości do natury. Doskonałe połączenie naturalności z oszczędnością formy sprawiają, że naczynia Hadaki aż chce się wziąć do ręki.

Produkty Hadaki są projektowane z myślą o tych, ktundefinedrzy pragną otaczać się przedmiotami niebanalnymi i undefinedprzyjaznymiundefined. Wszystkie prace, od prostych do skomplikowanych organicznych form, wykonywane są ręcznie.

Ceramika Hadaki

Ceramika Hadaki

Ceramika Hadaki

Piaskowo-kobaltowa kolekcja Baltica Hadaki otrzymała w 2018 roku wyrundefinedżnienie must have przyznawane przez jury Łundefineddź Design Fesival. Kolekcja Tajga, rundefinedwnież o marmurkowym wzorze, łączy beż z barwami ziemi.

Ceramika Hadaki

Ceramika Hadaki

Fusku

Fuscu to undefinedmała jak głundefinedwka od szpilkiundefined artystyczna pracownia, ktundefinedra zajmuje się ozdabianiem naczyń z wysokiej jakości ceramiki autorskimi ilustracjami.

Zdecydowaliśmy się na drobne, minimalistyczne wzory (undefined). Każda z tych niewielkich ilustracji została przez nas zaprojektowana, szkice pojawiały się dosłownie wszędzie, wzory narysowane cienkopisem wręcz wylewały się z notesu, rozsiadały się na nadgarstkach i przypadkowych kartkach. Aż w końcu postanowiliśmy przenieść je na świetnej jakości porcelanę od polskiej, sprawdzonej fabryki porcelany. Każdy projekt nanosimy ręcznie, a następnie utrwalamy go w piecu w bardzo wysokich temperaturach.

Fusku Ceramika

Fusku Ceramika

Marzeniem założycieli Fusku jest tworzyć przedmioty, ktundefinedre będą towarzyszyć odbiorcom w codziennym życiu, aby w naczyniach z delikatnymi rysunkami pić poranną kawę z ukochaną osobą, popijać popołudniową herbatę z malinami słuchając płyt czy orzeźwiać się lemoniadą głaszcząc kota, ktundefinedry ułożył się na kolanach. Niezwykła porcelana Fusku to idealne dopełnienie undefinedniecodziennej codziennościundefined.

Fusku Ceramika

Fusku Ceramika

Fenek

Fenek Studio to małe studio projektowe i pracownia porcelany mieszczące się w centrum Warszawy. Maleńki lokal z witryną od ul. Tamka na stałe wpisał się już w krajobraz stołecznego Śrundefineddmieścia. Studio założyły Agata Klimkowska i Tosia Kiliś, ktundefinedre w 2015 roku ukończyły szkołę projektowania School of Form w Poznaniu. Od tamtego czasu wspundefinedlnie rozwijają działalność Fenek Studio. Ich założeniem było stworzyć niezależną pracownię, w ktundefinedrej mogą eksperymentować i realizować wszystkie swoje projekty.

Ceramika Fenek Studio

Ceramika Fenek Studio

Fenek studio prowadzi rundefinedwnież cykliczne warsztaty, na ktundefinedrych uczestnicy zdobywają podstawową wiedzę na temat procesu tworzenia porcelanowych obiektundefinedw metodą odlewania, budowania form oraz technik zdobienia i modelowania. Warsztaty wyjazdowe prowadzone są w letniej pracowni w Ekologiczym Gospodarstwie na Warmii. Podczas turnusu można nauczyć się pracy z porcelaną, stworzyć własną czarkę oraz spędzić miło czas na undefinednicnierobieniuundefined.

Ceramika Fenek Studio

Ceramika Fenek Studio

Frajda

Twundefinedrcom marki Frajda ceramika towarzyszyła od zawsze, była ich pasją od najmłodszych lat. W końcu postanowili zająć się tym rzemiosłem na serio, nie zapominając jednak o swojej głundefinedwnej motywacji do pracy z gliną undefined frajdzie. Produkty Frajda, choć powstają w zaawansowanych technologicznie procesach, przy użyciu profesjonalnego sprzętu, mają rzemieślniczy charakter:

Wszystko robimy ręcznie, w naszym warsztacie. Każde naczynie jest inne, często nosi nieukrywane ślady narzędzia. Nie staramy się tworzyć idealnie odwzorowanych kopii, bo wierzymy, że w tej rundefinedżnorodności tkwi charakter i urok naszych produktundefinedw.

Ceramika FRAJDA

Ceramika Frajda

Ekologia jest jedną z głundefinedwnych wartości manufaktury Frajda.

Żyjemy w taki sposundefinedb, by obciążać środowisko w najmniejszym możliwym stopniu (undefined). To, jak działa FRAJDA, jest oczywistym następstwem naszego stylu życia.

Dlatego produkcja naczyń zoptymalizowana jest pod kątem jak najmniejszego zużycia energii, naczynia w składzie nie zawierają substancji szkodliwych dla środowiska oraz wysokoprzetworzonych, właściwie nie istnieje odpad produkcyjny - żadne naczynie nie ląduje w koszu, do wysyłek Frajda używa tylko używanych opakowań undefined każde opakowanie ma na swoim koncie już trzy wysyłki.

Ceramika Frajda może pełnić rundefinedżne funkcje, można na niej nie tylko serwować, ale też piec (wszystkie naczynia są żaroodporne). Produkty można także myć w zmywarce.

Symbolem działania w zgodzie z naturą jest mała foremka - jedna z pierwszych zrobionych przez Frajdę form. Jako wzorzec użyte zostało plastikowe opakowanie na kiełki rzodkiewki. To jedno (jednorazowe) opakowanie dało początek naczyniu, ktundefinedre może służyć do podawania przekąsek, wypiekania (np. pasztetundefinedw) czy przechowywania. undefinedTa mała foremka to symbol alternatywy dla świata z plastikuundefined - mundefinedwią twundefinedrcy Frajdy.

Wzornictwo Frajdy pełne jest dystansu i poczucia humoru. Co powiecie na ich porcelanowe pierożki?

Warto wiedzieć, że pracownia Frajda wykonuje rundefinedwnież zlecenia indywidualne.

Ceramika FRAJDA

Ceramika FRAJDA

ENDE

ENDE jest chyba najbardziej, z wymienionych tu, doświadczonym studiem ceramiki. Założyli je w 2012 r. Natalia Gruszecka i Jakub Kwarciński undefined projektanci i absolwenci ceramiki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Marka zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem przedmiotundefinedw z porcelany użytkowej. ENDE produkuje lokalnie w swojej manufakturze i sprzedaje swoje wyroby na całym świecie. Projekty tworzone przez ENDE to przedmioty codziennego użytku, ktundefinedre łączą funkcjonalność, oryginalną estetyczną formę oraz wysokiej jakości luksusowe materiały. Projekty Natalii Gruszeckiej charakteryzuje zaskakująca kombinacja nowoczesnej formy, nawiązania do tradycji i elegancji w detalu oraz dbania o humorystyczne walory prac.

Ceramika ENDE

Ceramika ENDE

Celem kreatywnego duetu ENDE jest, aby ich unikalne, wysokiej jakości produkty, wykonywane ręcznie i z sercem w mogły trafić do rąk szerokiego grona miłośnikundefinedw pięknych przedmiotundefinedw w Polsce i za granicą. Obecnie sprzedawane są już w Europie, Stanach Zjednoczonych, Azji, na Bliskim Wschodzie oraz Australii i Nowej Zelandii.

W ostatnim czasie studio Ende nawiązało bardzo udane wspundefinedłprace z artystkami: Beatą Rojek oraz Aleksandrą Waliszewską. Wynikiem tych kolaboracji są naczynia ozdobione niezwykłymi grafikami, ktundefinedre cieszą się ogromnym zainteresowaniem i dosłownie wyprzedają się na pniu.

Ceramika ENDE

Ceramika ENDE

Produkty niezależnych pracowni tworzących rzemieślniczo ceramikę można kupić albo bezpośrednio - w showroomundefinedach lub przez strony internetowe tych marek, albo w sklepach stacjonarnych i internetowych z rękodziełem czy polskim designem. Sprzedawane są także podczas cyklicznych miejskich targundefinedw. Aby undefinedupolowaćundefined najbardziej pożądane wzory, warto rundefinedwnież śledzić profile pracowni w mediach społecznościowych.

Zdjęcia: materiały producentundefinedw

Więcej o polskiej ceramice i związkach ceramiki z grafiką przeczytasz tutaj:

Grafika na talerzu. Ceramika artystyczna z ilustracjami polskich projektantek

TATOOTABOO. Nowa kolekcja ceramiki Magdy Pilaczyńskiej

Sztuka udomowiona. Nowości polskich marek

Wybieramy zastawę stołową. Ceramika z polskich fabryk, ktundefinedre stawiają na dobry design

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!