Niecodzienna codzienność. Najpiękniejsza ceramika polskich marek

Oryginalne, ręcznie wykonane ceramiczne naczynia sprawiają, że codzienność staje się piękniejsza. Oto nasz wybór autorskich pracowni ceramicznych, które opanowały rzemiosło do perfekcji i tworzą prawdziwe działa sztuki (użytkowej)


O czym przeczytasz?

Ceramika Fusku

ÅOOMI

Studio ÅOOMI tworzą Patrycja Szymura, Sara Makuch i Kasia Sojka, które spotkały się w czasie studiów w Szkole Plastycznej.

Mamy różne doświadczenia i wiedzę w różnych dziedzinach. W pracy łączy nas wspólne zainteresowanie materialnością, eksperymentowaniem, prostą i ręczną produkcją, wykorzystaniem lokalnych materiałów oraz odwoływanie się do naturalnego polskiego krajobrazu

- mówią założycielki marki ÅOOMI

Misją ÅOOMI jest „dawać światu uśmiech poprzez produkty codziennego użytku”. Ręcznie wykonana czarka z ulubioną herbatą lub kawą sprawi, że dzień będzie piękniejszy.

Inspiracją do stworzenia kolekcji naczyń stołowych ÅOOMI była struktura kamieni i minerałów. Po długim procesie eksperymentowania udało się stworzyć niepowtarzalne szkliwo. Kolekcja jest produkowana z najwyższej jakości kamionki. Każde naczynie zostało wykonane ręcznie w Polsce. Seria obejmuje kubki, miski, talerze i półmiski przeznaczone do mieszania i łączenia ze sobą w dowolne zestawy.

Ceramika AOOMI

Ceramika AOOMI

ÅOOMI wierzy w siłę dobrego rzemiosła opartego na wartościach.

Chcemy, aby nasze prace były połączeniem funkcjonalności i piękna. 

Tym, co wyróżnia styl ÅOOMI są dopracowane pastelowe kolory oraz połączenie nowoczesności i prostoty z subtelnością.

Ceramika AOOMI

TRZASK

Markę TRZASK tworzy Marta Kachniarz, która od kilku lat prowadzi w Warszawie niewielką pracownię ceramiczną. Marta projektuje i własnoręcznie wykonuje naczynia codziennego użytku, przedmioty dekoracyjne oraz biżuterię.

Wszystkim moim przedmiotom, niezależnie od przeznaczenia, nadaję proste, nowoczesne formy, od podstawowych kształtów geometrycznych po bardziej organiczne. Styl Trzasku jest swobodny; inspiracje fakturami materiałów, takich jak marmur czy lastryko, sąsiadują z jasną paletą pasteli i niewymuszoną rysunkową kreską 

- mówi o marce TRZASK jej twórczyni.

TRZASK Ceramika

Charakterystyczne dla TRZASKu motywy to wizerunki zwierząt, owoce i ornamenty botaniczne, a także barwne abstrakcyjne wzory. Wyobraźnia artystki wydaje się niewyczerpana. Pomimo pewnego „wysypu” niezależnych pracowni ceramicznych, Trzask wyróżnia się niepowtarzalną estetyką. Jego styl jest zabawny i bezpretensjonalny. Ilustracje i kolorystyka są w zamierzony sposób „naiwne”, sielskie i bajkowe. Widok dzieł Marty Kachniarz nieodzownie wywołuje uśmiech. Nowością TRZASKu są pastelowe świece zapachowe w wielorazowych naczyniach oraz naczynia do domowej aromaterapii.

TRZASK Ceramika

Hadaki

Hadaki to małe studio ceramiczne z Poznania. Ceramika Hadaki to głównie naczynia użytkowe, jak zastawa stołowa i wazony, ale także charakterystyczne dekoracyjne figurki. Największymi atutami kolekcji Hadaki są, z jednej strony, ich minimalistyczna, dopracowana forma, z drugiej, zachęcająca matowa faktura i naturalna kolorystyka. Głównym założeniem przy tworzeniu produktów Hadaki było zachowanie prostoty bliskości do natury. Doskonałe połączenie naturalności z oszczędnością formy sprawiają, że naczynia Hadaki aż chce się wziąć do ręki.

Produkty Hadaki są projektowane z myślą o tych, którzy pragną otaczać się przedmiotami niebanalnymi i „przyjaznymi”. Wszystkie prace, od prostych do skomplikowanych organicznych form, wykonywane są ręcznie.

Ceramika Hadaki

Ceramika Hadaki

Ceramika Hadaki

Piaskowo-kobaltowa kolekcja Baltica Hadaki otrzymała w 2018 roku wyróżnienie must have przyznawane przez jury Łódź Design Fesival. Kolekcja Tajga, również o marmurkowym wzorze, łączy beż z barwami ziemi.

Ceramika Hadaki

Ceramika Hadaki

Fusku

Fuscu to „mała jak główka od szpilki” artystyczna pracownia, która zajmuje się ozdabianiem naczyń z wysokiej jakości ceramiki autorskimi ilustracjami.

Zdecydowaliśmy się na drobne, minimalistyczne wzory (…). Każda z tych niewielkich ilustracji została przez nas zaprojektowana, szkice pojawiały się dosłownie wszędzie, wzory narysowane cienkopisem wręcz wylewały się z notesu, rozsiadały się na nadgarstkach i przypadkowych kartkach. Aż w końcu postanowiliśmy przenieść je na świetnej jakości porcelanę od polskiej, sprawdzonej fabryki porcelany. Każdy projekt nanosimy ręcznie, a następnie utrwalamy go w piecu w bardzo wysokich temperaturach.

Fusku Ceramika

Fusku Ceramika

Marzeniem założycieli Fusku jest tworzyć przedmioty, które będą towarzyszyć odbiorcom w codziennym życiu, aby w naczyniach z delikatnymi rysunkami pić poranną kawę z ukochaną osobą, popijać popołudniową herbatę z malinami słuchając płyt czy orzeźwiać się lemoniadą głaszcząc kota, który ułożył się na kolanach. Niezwykła porcelana Fusku to idealne dopełnienie „niecodziennej codzienności”.

Fusku Ceramika

Fusku Ceramika

Fenek

Fenek Studio to małe studio projektowe i pracownia porcelany mieszczące się w centrum Warszawy. Maleńki lokal z witryną od ul. Tamka na stałe wpisał się już w krajobraz stołecznego Śródmieścia. Studio założyły Agata Klimkowska i Tosia Kiliś, które w 2015 roku ukończyły szkołę projektowania School of Form w Poznaniu. Od tamtego czasu wspólnie rozwijają działalność Fenek Studio. Ich założeniem było stworzyć niezależną pracownię, w której mogą eksperymentować i realizować wszystkie swoje projekty.

Ceramika Fenek Studio

Ceramika Fenek Studio

Fenek studio prowadzi również cykliczne warsztaty, na których uczestnicy zdobywają podstawową wiedzę na temat procesu tworzenia porcelanowych obiektów metodą odlewania, budowania form oraz technik zdobienia i modelowania. Warsztaty wyjazdowe prowadzone są w letniej pracowni w Ekologiczym Gospodarstwie na Warmii. Podczas turnusu można nauczyć się pracy z porcelaną, stworzyć własną czarkę oraz spędzić miło czas na „nicnierobieniu”.

Ceramika Fenek Studio

Ceramika Fenek Studio

Frajda

Twórcom marki Frajda ceramika towarzyszyła od zawsze, była ich pasją od najmłodszych lat. W końcu postanowili zająć się tym rzemiosłem na serio, nie zapominając jednak o swojej głównej motywacji do pracy z gliną – frajdzie. Produkty Frajda, choć powstają w zaawansowanych technologicznie procesach, przy użyciu profesjonalnego sprzętu, mają rzemieślniczy charakter:

Wszystko robimy ręcznie, w naszym warsztacie. Każde naczynie jest inne, często nosi nieukrywane ślady narzędzia. Nie staramy się tworzyć idealnie odwzorowanych kopii, bo wierzymy, że w tej różnorodności tkwi charakter i urok naszych produktów.

Ceramika FRAJDA

Ceramika Frajda

Ekologia jest jedną z głównych wartości manufaktury Frajda.

Żyjemy w taki sposób, by obciążać środowisko w najmniejszym możliwym stopniu (…). To, jak działa FRAJDA, jest oczywistym następstwem naszego stylu życia.

Dlatego produkcja naczyń zoptymalizowana jest pod kątem jak najmniejszego zużycia energii, naczynia w składzie nie zawierają substancji szkodliwych dla środowiska oraz wysokoprzetworzonych, właściwie nie istnieje odpad produkcyjny - żadne naczynie nie ląduje w koszu, do wysyłek Frajda używa tylko używanych opakowań – każde opakowanie ma na swoim koncie już trzy wysyłki.

Ceramika Frajda może pełnić różne funkcje, można na niej nie tylko serwować, ale też piec (wszystkie naczynia są żaroodporne). Produkty można także myć w zmywarce.

Symbolem działania w zgodzie z naturą jest mała foremka - jedna z pierwszych zrobionych przez Frajdę form. Jako wzorzec użyte zostało plastikowe opakowanie na kiełki rzodkiewki. To jedno (jednorazowe) opakowanie dało początek naczyniu, które może służyć do podawania przekąsek, wypiekania (np. pasztetów) czy przechowywania. „Ta mała foremka to symbol alternatywy dla świata z plastiku” - mówią twórcy Frajdy.

Wzornictwo Frajdy pełne jest dystansu i poczucia humoru. Co powiecie na ich porcelanowe pierożki?

Warto wiedzieć, że pracownia Frajda wykonuje również zlecenia indywidualne.

Ceramika FRAJDA

Ceramika FRAJDA

ENDE

ENDE jest chyba najbardziej, z wymienionych tu, doświadczonym studiem ceramiki. Założyli je w 2012 r. Natalia Gruszecka i Jakub Kwarciński – projektanci i absolwenci ceramiki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Marka zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem przedmiotów z porcelany użytkowej. ENDE produkuje lokalnie w swojej manufakturze i sprzedaje swoje wyroby na całym świecie. Projekty tworzone przez ENDE to przedmioty codziennego użytku, które łączą funkcjonalność, oryginalną estetyczną formę oraz wysokiej jakości luksusowe materiały. Projekty Natalii Gruszeckiej charakteryzuje zaskakująca kombinacja nowoczesnej formy, nawiązania do tradycji i elegancji w detalu oraz dbania o humorystyczne walory prac.

Ceramika ENDE

Ceramika ENDE

Celem kreatywnego duetu ENDE jest, aby ich unikalne, wysokiej jakości produkty, wykonywane ręcznie i z sercem w mogły trafić do rąk szerokiego grona miłośników pięknych przedmiotów w Polsce i za granicą. Obecnie sprzedawane są już w Europie, Stanach Zjednoczonych, Azji, na Bliskim Wschodzie oraz Australii i Nowej Zelandii.

W ostatnim czasie studio Ende nawiązało bardzo udane współprace z artystkami: Beatą Rojek oraz Aleksandrą Waliszewską. Wynikiem tych kolaboracji są naczynia ozdobione niezwykłymi grafikami, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem i dosłownie wyprzedają się na pniu.

Ceramika ENDE

Ceramika ENDE

Produkty niezależnych pracowni tworzących rzemieślniczo ceramikę można kupić albo bezpośrednio - w showroom’ach lub przez strony internetowe tych marek, albo w sklepach stacjonarnych i internetowych z rękodziełem czy polskim designem. Sprzedawane są także podczas cyklicznych miejskich targów. Aby „upolować” najbardziej pożądane wzory, warto również śledzić profile pracowni w mediach społecznościowych.

Zdjęcia: materiały producentów

Więcej o polskiej ceramice i związkach ceramiki z grafiką przeczytasz tutaj:

Grafika na talerzu. Ceramika artystyczna z ilustracjami polskich projektantek

TATOOTABOO. Nowa kolekcja ceramiki Magdy Pilaczyńskiej

Sztuka udomowiona. Nowości polskich marek

Wybieramy zastawę stołową. Ceramika z polskich fabryk, które stawiają na dobry design

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat