Modne kwiaty doniczkowe. Te rośliny doniczkowe będą popularne w 2021 roku

Moda na rośliny w domu nie ustaje. Te gatunki będą modne w 2021 roku i sprawdzą się w domowej uprawie. Zobacz ich najpiękniejsze odmiany i dowiedz się jak o nie dbać


O czym przeczytasz?

Monstera

Monstera Deliciosa Variegata. Fot. stacjaplantacja.pl

Monstera nadal zachwyca

Rok 2020 z pewnością należał do monstery. Królowała w naszych domach, na „biofilnych” blogach i profilach w mediach społecznościowych. O jej popularności świadczyć może chętnie używany hashtag #monsteramonday, czyli w wolnym tłumaczeniu poniedziałek z monsterą, pod którym na Instagramie znajdziemy ponad pół miliona postów. Moda na uprawianie monstery w naszych domach nie ustaje. Najbardziej popularna jest Monstera Deliciosa, czyli Monstera Dziurawa. Wciąż jednak zachwycamy się jej nowymi, ozdobnymi odmianami. Te wyjątkowe i pożądane to Monstera Monkey Mask czy Monstera Adansoni o charakterystycznie ażurowych liściach, a także pięknie przebarwiająca się na biało Monstera Variegata (Alba) czy zielono-kremowa Monstera Thai Constellation. Te dwie ostatnie, barwne odmiany monstery to rośliny trudno dostępne, dlatego drogie (sadzonki kosztują kilkaset złotych). Wielu pasjonatów – kolekcjonerów ma je na swojej liście życzeń. Nie mniej popularną, bardzo ciekawą odmianą jest również Monstera Minima o mocnoj wyciętych liściach.

Monstera Monkey Mask

Monstera Monkey Mask. Fot. projektrosliny.pl

Monstera Minima

Monstera Minima. Fot. zielony-parapet.pl

Monstera nie jest wymagająca w uprawie. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach. Roślina nie toleruje nadmiaru wody, dlatego podlewamy ją, dopiero gdy podłoże jest zupełnie suche. Monstera jest rośliną tropikalną i lubi dużą wilgotność powietrza. Liście wymagają regularnego zraszania miękką wodą (filtrowaną lub przegotowaną). Dodatkowo można przecierać je z kurzu wilgotną szmatką. Do uprawy najlepsza jest ziemia przepuszczalna, torfowa. Stanowisko powinno być pół cieniste, gdyż monstera jest wrażliwa na bezpośrednie nasłonecznienie. Jak większość roślin, powinniśmy przesadzić ją raz w roku w okresie wiosennym. Starszym okazom wystarczy wymienić wierzchnią warstwę ziemi. Zalecane jest regularne zasilanie odżywką dla roślin domowych. Pamiętajmy, że monstera to prawdziwy zielony potwór – może bardzo się rozrosnąć i w mieszkaniu osiągnąć nawet do 2,5 m wysokości.

philodendron podwojniepierzasty

Filodendron podwójniepierzasty. Fot. zielony-parapet.pl

Filodendron. Wdzięczny następca

Filodendron (Philodendron) należy do tej samej rodziny co monstera, dlatego te rośliny są czasem mylone. Na świecie istnieje aż 700 odmian filodendronów występujących naturalnie na terenie Ameryki Środkowej i Południowej. Philodendron w grece oznacza „kochający drzewa”, co bierze się z tego, że większość filodendronów, podobnie jak monstera należy do pnączy. Najbardziej popularne gatunki filodendronów do uprawy w domu to: Filodendron Pnący o ciemnozielonych, sercowatych liściach, idealnie nadający się do doniczek wiszących, Filodendron Czerwieniejący o dużych ciemnych liściach i purpurowych łodygach, Filodendron Imperial red o bordowym wybarwieniu, czy Filodendron podwójnie pierzasty o głęboko powycinanych liściach. Rzadziej spotykane w domowych uprawach gatunki to Filodendron Dwuskrzydłolistny czy Filodendron Ciemnozłoty o wielkich, podłużnych i żyłkowanych liściach. Trudno wymienić wszystkie dostępne gatunki filodendronów, ponieważ jest ich zbyt wiele. Na pewno każdy miłośnik roślin znajdzie coś dla siebie. Nas zauroczył Filodendron „Pink Princess” z wyraźnymi różowymi przebarwieniami, którego każdy liść to osobne dzieło sztuki.

Philodendron McDowell

Filodendron McDowell. Fot. stacjaplantacja.pl

Filodendron Pink Princess

Filodendron Pink Princess. Fot. instagram.com/badylowo

Warto wybrać filodendron nie tylko ze względu na walory estetyczne i różnorodność odmian. Filodendrony to rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze. Usuwają z niego szkodliwy formaldehyd (m.in. z lakierów, środków dezynfekcyjnych, kosmetyków), benzol (spaliny) i dwutlenek węgla. Filodendron jest również mało grymaśny i łatwy w uprawie. Musimy przede wszystkim pamiętać, że to roślina pochodząca z rejonów tropikalnych, tak więc potrzebuje dużej wilgotności powietrza. W sezonie grzewczym w mieszkaniu najlepiej umieścić ją obok nawilżacza i zraszać. Lubi miejsce jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem. Filodendrony preferują glebę neutralną. Z gotowych mieszanek ziemi można stosować substrat dla begonii albo fiołków. Filodendrony dobrze znoszą ciepło, najlepiej rosną w temperaturze umiarkowanej, czyli takiej, jaka na ogół panuje w naszych mieszkaniach. Podlewamy je regularnie, jednak nie przelewamy, ponieważ ich korzenie nie lubią nadmiaru wilgoci.

Marantha roślina roku 2021

Marantha Leuconeura Variegata. Fot. stacjaplantacja.pl

Maranta. Roślina o niezwykłych mocach

Rośliną roku 2021 okrzyknięto Marantę. Mówi się, że jest to kwiat doniczkowy o niezwykłych właściwościach. Maranta (Marantha) zwana jest „rośliną modlitewną” lub „roślina modlącą się”, ponieważ w nocy można zaobserwować, jak składa liście do środka, blaszkami ku sobie. Zgodnie z zasadami feng shui maranta roztacza dobrą energię, poprawia samopoczucie i przynosi szczęście domownikom. Maranta ma jeszcze jedną niezwykłą „umiejętność”. Przy dużej wilgotności powietrza liście maranty „płaczą” - na ich brzegach pojawiają się kropelki. Dzięki temu roślina może „przewidzieć” nadchodzący deszcz. Liście maranty są niezwykle dekoracyjne. Jej najpopularniejsze odmiany to Maranta Leuconeura Fascinator Tricolor o liściach w charakterystyczny wzór w dwóch odcieniach zieleni oraz jaskrawo różowym rysunku, a także Maranta Leuconeura Kerchoveana o jasnych liściach ozdobionych brunatnymi plamkami.

Maranta roślina doniczkowa

Marantha Leuconeura Fascinator Tricolor. Fot. instagram.com/alivia_houseplants/

Maranta. Roslina roku 2021

Marantha Leuconeura Fascinator Tricolor. Fot. zielony-sloik.pl

Maranta Kerchoviana

Marantha Kerchoviana. Fot. zielony-sloik.pl

Maranta lubi miejsca jasne, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione. Podłoże powinno być delikatnie wilgotne, żyzne, przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym. Roślinę należy podlewać miękką, letnią wodą. Maranta lubi ciepło i dużą wilgotność powietrza, dlatego, jeśli w mieszkaniu mamy suche powietrze warto ją systematycznie zraszać. Najlepiej czuje się w kuchni lub łazience, gdzie wilgotność powietrza jest wyższa. Uwaga! Maranta nie znosi zbyt mokrego, zalanego podłoża i przeciągów!

CALATHEA ROSEAPICTA 'ROSY'

Calathea Rosepicta 'Rosy' Fot. projektrosliny.pl

Kalatea. Piękność o wielu twarzach

Kalatea (Calathea) to rodzaj byliny należący do rodziny marantowatych. Rośliny z tej rodziny są do siebie bardzo podobne, dlatego też często ze sobą mylone. Wszystkie występują naturalnie w Ameryce Środkowej i Południowej oraz na Wyspach Karaibskich. Znanych jest około 300 gatunków kalatei.

Podobnie jak maranta, kalatea intensywnie porusza liśćmi. W nocy ich położenie jest pionowe. W dzień liście rozkładają się, podążając za światłem słonecznym. Roślina zawdzięcza to obecności tzw. poduszek stawowych, które znajdują się na ogonkach liściowych.

Kalatea ma charakterystyczne owalne liście z długim ogonkiem. Liście są zwykle wzorzyste i wielokolorowe. Przebarwione na różne odcienie zieleni, bieli, różu czy fioletu. Spodnia strona liścia, podobnie jak u marant, jest zazwyczaj purpurowa. Kalatea dostępna jest w dużej ilości różnych odmian. Ich różnorodność może przyprawić o zawrót głowy. Popularne są odmiany gatunku Calathea Roseopicta o różowych przebarwieniach. Te najbardziej oryginalne mają liście jedynie w odcieniach różu i purpury, czasem bardzo ciemne (jak np. odmiana Black Lipstic). Pięknie prezentują się również wersje zielono-kremowe i zielono-białe o wzorze typu „zebra”.

KALATEA MAKOYANA

Calathea Makoyana. Fot. projektrosliny.pl

Kalatea-black-lipstick

Calathea Roseopicta 'Black Lipstick'. Fot. zielony-parapet.pl

Jeżeli chodzi o wymagania w pielęgnacji kalatei, są one podobne jak w przypadku marant. Kalatea lubi mieć stale wilgotne podłoże (ale nie mokre!) luźną, przepuszczalną glebę, która utrzymuje przez dłuższy czas wilgotność. pH podłoża powinno być lekko kwaśne. Do podlewania używamy przefiltrowanej lub przegotowanej i odstanej wody. Kalatea preferuje wyższe temperatury. Poradzi sobie w temperaturze 15 stopni, ale zdecydowanie spowolni wtedy swój wzrost. Optymalne są dla niej 20-23 stopnie, w wyższych temperaturach może zacząć zwijać liście. Należy unikać nagłych zmian temperatury oraz przeciągów.

Kalatea White Fusion

Calathea White Fusion. Fot. stacjaplantacja.pl

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome