Modne kwiaty doniczkowe. Te rośliny doniczkowe będą popularne w 2021 roku

Moda na rośliny w domu nie ustaje. Te gatunki będą modne w 2021 roku i sprawdzą się w domowej uprawie. Zobacz ich najpiękniejsze odmiany i dowiedz się jak o nie dbać


O czym przeczytasz?

Monstera

Monstera Deliciosa Variegata. Fot. stacjaplantacja.pl

Monstera nadal zachwyca

Rok 2020 z pewnością należał do monstery. Krundefinedlowała w naszych domach, na undefinedbiofilnychundefined blogach i profilach w mediach społecznościowych. O jej popularności świadczyć może chętnie używany hashtag #monsteramonday, czyli w wolnym tłumaczeniu poniedziałek z monsterą, pod ktundefinedrym na Instagramie znajdziemy ponad pundefinedł miliona postundefinedw. Moda na uprawianie monstery w naszych domach nie ustaje. Najbardziej popularna jest Monstera Deliciosa, czyli Monstera Dziurawa. Wciąż jednak zachwycamy się jej nowymi, ozdobnymi odmianami. Te wyjątkowe i pożądane to Monstera Monkey Mask czy Monstera Adansoni o charakterystycznie ażurowych liściach, a także pięknie przebarwiająca się na biało Monstera Variegata (Alba) czy zielono-kremowa Monstera Thai Constellation. Te dwie ostatnie, barwne odmiany monstery to rośliny trudno dostępne, dlatego drogie (sadzonki kosztują kilkaset złotych). Wielu pasjonatundefinedw undefined kolekcjonerundefinedw ma je na swojej liście życzeń. Nie mniej popularną, bardzo ciekawą odmianą jest rundefinedwnież Monstera Minima o mocnoj wyciętych liściach.

Monstera Monkey Mask

Monstera Monkey Mask. Fot. projektrosliny.pl

Monstera Minima

Monstera Minima. Fot. zielony-parapet.pl

Monstera nie jest wymagająca w uprawie. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach. Roślina nie toleruje nadmiaru wody, dlatego podlewamy ją, dopiero gdy podłoże jest zupełnie suche. Monstera jest rośliną tropikalną i lubi dużą wilgotność powietrza. Liście wymagają regularnego zraszania miękką wodą (filtrowaną lub przegotowaną). Dodatkowo można przecierać je z kurzu wilgotną szmatką. Do uprawy najlepsza jest ziemia przepuszczalna, torfowa. Stanowisko powinno być pundefinedł cieniste, gdyż monstera jest wrażliwa na bezpośrednie nasłonecznienie. Jak większość roślin, powinniśmy przesadzić ją raz w roku w okresie wiosennym. Starszym okazom wystarczy wymienić wierzchnią warstwę ziemi. Zalecane jest regularne zasilanie odżywką dla roślin domowych. Pamiętajmy, że monstera to prawdziwy zielony potwundefinedr undefined może bardzo się rozrosnąć i w mieszkaniu osiągnąć nawet do 2,5 m wysokości.

philodendron podwojniepierzasty

Filodendron podwundefinedjniepierzasty. Fot. zielony-parapet.pl

Filodendron. Wdzięczny następca

Filodendron (Philodendron) należy do tej samej rodziny co monstera, dlatego te rośliny są czasem mylone. Na świecie istnieje aż 700 odmian filodendronundefinedw występujących naturalnie na terenie Ameryki Środkowej i Południowej. Philodendron w grece oznacza undefinedkochający drzewaundefined, co bierze się z tego, że większość filodendronundefinedw, podobnie jak monstera należy do pnączy. Najbardziej popularne gatunki filodendronundefinedw do uprawy w domu to: Filodendron Pnący o ciemnozielonych, sercowatych liściach, idealnie nadający się do doniczek wiszących, Filodendron Czerwieniejący o dużych ciemnych liściach i purpurowych łodygach, Filodendron Imperial red o bordowym wybarwieniu, czy Filodendron podwundefinedjnie pierzasty o głęboko powycinanych liściach. Rzadziej spotykane w domowych uprawach gatunki to Filodendron Dwuskrzydłolistny czy Filodendron Ciemnozłoty o wielkich, podłużnych i żyłkowanych liściach. Trudno wymienić wszystkie dostępne gatunki filodendronundefinedw, ponieważ jest ich zbyt wiele. Na pewno każdy miłośnik roślin znajdzie coś dla siebie. Nas zauroczył Filodendron undefinedPink Princessundefined z wyraźnymi rundefinedżowymi przebarwieniami, ktundefinedrego każdy liść to osobne dzieło sztuki.

Philodendron McDowell

Filodendron McDowell. Fot. stacjaplantacja.pl

Filodendron Pink Princess

Filodendron Pink Princess. Fot. instagram.com/badylowo

Warto wybrać filodendron nie tylko ze względu na walory estetyczne i rundefinedżnorodność odmian. Filodendrony to rośliny doniczkowe, ktundefinedre oczyszczają powietrze. Usuwają z niego szkodliwy formaldehyd (m.in. z lakierundefinedw, środkundefinedw dezynfekcyjnych, kosmetykundefinedw), benzol (spaliny) i dwutlenek węgla. Filodendron jest rundefinedwnież mało grymaśny i łatwy w uprawie. Musimy przede wszystkim pamiętać, że to roślina pochodząca z rejonundefinedw tropikalnych, tak więc potrzebuje dużej wilgotności powietrza. W sezonie grzewczym w mieszkaniu najlepiej umieścić ją obok nawilżacza i zraszać. Lubi miejsce jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem. Filodendrony preferują glebę neutralną. Z gotowych mieszanek ziemi można stosować substrat dla begonii albo fiołkundefinedw. Filodendrony dobrze znoszą ciepło, najlepiej rosną w temperaturze umiarkowanej, czyli takiej, jaka na ogundefinedł panuje w naszych mieszkaniach. Podlewamy je regularnie, jednak nie przelewamy, ponieważ ich korzenie nie lubią nadmiaru wilgoci.

Marantha roślina roku 2021

Marantha Leuconeura Variegata. Fot. stacjaplantacja.pl

Maranta. Roślina o niezwykłych mocach

Rośliną roku 2021 okrzyknięto Marantę. Mundefinedwi się, że jest to kwiat doniczkowy o niezwykłych właściwościach. Maranta (Marantha) zwana jest undefinedrośliną modlitewnąundefined lub undefinedroślina modlącą sięundefined, ponieważ w nocy można zaobserwować, jak składa liście do środka, blaszkami ku sobie. Zgodnie z zasadami feng shui maranta roztacza dobrą energię, poprawia samopoczucie i przynosi szczęście domownikom. Maranta ma jeszcze jedną niezwykłą undefinedumiejętnośćundefined. Przy dużej wilgotności powietrza liście maranty undefinedpłacząundefined - na ich brzegach pojawiają się kropelki. Dzięki temu roślina może undefinedprzewidziećundefined nadchodzący deszcz. Liście maranty są niezwykle dekoracyjne. Jej najpopularniejsze odmiany to Maranta Leuconeura Fascinator Tricolor o liściach w charakterystyczny wzundefinedr w dwundefinedch odcieniach zieleni oraz jaskrawo rundefinedżowym rysunku, a także Maranta Leuconeura Kerchoveana o jasnych liściach ozdobionych brunatnymi plamkami.

Maranta roślina doniczkowa

Marantha Leuconeura Fascinator Tricolor. Fot. instagram.com/alivia_houseplants/

Maranta. Roslina roku 2021

Marantha Leuconeura Fascinator Tricolor. Fot. zielony-sloik.pl

Maranta Kerchoviana

Marantha Kerchoviana. Fot. zielony-sloik.pl

Maranta lubi miejsca jasne, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione. Podłoże powinno być delikatnie wilgotne, żyzne, przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym. Roślinę należy podlewać miękką, letnią wodą. Maranta lubi ciepło i dużą wilgotność powietrza, dlatego, jeśli w mieszkaniu mamy suche powietrze warto ją systematycznie zraszać. Najlepiej czuje się w kuchni lub łazience, gdzie wilgotność powietrza jest wyższa. Uwaga! Maranta nie znosi zbyt mokrego, zalanego podłoża i przeciągundefinedw!

CALATHEA ROSEAPICTA 'ROSY'

Calathea Rosepicta 'Rosy' Fot. projektrosliny.pl

Kalatea. Piękność o wielu twarzach

Kalatea (Calathea) to rodzaj byliny należący do rodziny marantowatych. Rośliny z tej rodziny są do siebie bardzo podobne, dlatego też często ze sobą mylone. Wszystkie występują naturalnie w Ameryce Środkowej i Południowej oraz na Wyspach Karaibskich. Znanych jest około 300 gatunkundefinedw kalatei.

Podobnie jak maranta, kalatea intensywnie porusza liśćmi. W nocy ich położenie jest pionowe. W dzień liście rozkładają się, podążając za światłem słonecznym. Roślina zawdzięcza to obecności tzw. poduszek stawowych, ktundefinedre znajdują się na ogonkach liściowych.

Kalatea ma charakterystyczne owalne liście z długim ogonkiem. Liście są zwykle wzorzyste i wielokolorowe. Przebarwione na rundefinedżne odcienie zieleni, bieli, rundefinedżu czy fioletu. Spodnia strona liścia, podobnie jak u marant, jest zazwyczaj purpurowa. Kalatea dostępna jest w dużej ilości rundefinedżnych odmian. Ich rundefinedżnorodność może przyprawić o zawrundefinedt głowy. Popularne są odmiany gatunku Calathea Roseopicta o rundefinedżowych przebarwieniach. Te najbardziej oryginalne mają liście jedynie w odcieniach rundefinedżu i purpury, czasem bardzo ciemne (jak np. odmiana Black Lipstic). Pięknie prezentują się rundefinedwnież wersje zielono-kremowe i zielono-białe o wzorze typu undefinedzebraundefined.

KALATEA MAKOYANA

Calathea Makoyana. Fot. projektrosliny.pl

Kalatea-black-lipstick

Calathea Roseopicta 'Black Lipstick'. Fot. zielony-parapet.pl

Jeżeli chodzi o wymagania w pielęgnacji kalatei, są one podobne jak w przypadku marant. Kalatea lubi mieć stale wilgotne podłoże (ale nie mokre!) luźną, przepuszczalną glebę, ktundefinedra utrzymuje przez dłuższy czas wilgotność. pH podłoża powinno być lekko kwaśne. Do podlewania używamy przefiltrowanej lub przegotowanej i odstanej wody. Kalatea preferuje wyższe temperatury. Poradzi sobie w temperaturze 15 stopni, ale zdecydowanie spowolni wtedy swundefinedj wzrost. Optymalne są dla niej 20-23 stopnie, w wyższych temperaturach może zacząć zwijać liście. Należy unikać nagłych zmian temperatury oraz przeciągundefinedw.

Kalatea White Fusion

Calathea White Fusion. Fot. stacjaplantacja.pl

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!