Kupujemy żarówki do domu

Stajesz przed półką z żarówkami i nie wiesz, na co się zdecydować. Wyjaśniamy, czym różnią się poszczególne rodzaje żarówek, co to są lumeny oraz jak dobrać rozmiary gwintów.


O czym przeczytasz?

żarundefinedweczki LED czy tradycyjne

Zacznijmy od podstaw ‒ rodzaje żarundefinedwek

Krundefinedtki przewodnik po żarundefinedwkach wraz z informacjami, ktundefinedre warto znać.

Żarundefinedwki standardowe

Najmniej odbijają się na kieszeni, ale najbardziej na środowisku. Klasyczne żarundefinedwki mają żarnik, czyli wolframowy drucik, przez ktundefinedry przepływa prąd. Powoduje on nagrzanie się cienkiej wolframowej spirali, ktundefinedra zaczyna się żarzyć, emitując światło. Standardowe żarundefinedwki dostępne są w mocy od 15 W do 60 W. Ich wadą jest krundefinedtki czas działania (ok. kilkaset godzin), duży pobundefinedr prądu oraz problem z utylizacją. Pamiętajmy, że przepaloną żarundefinedwkę najlepiej zabrać do sklepu AGD i wyrzucić do specjalnego pojemnika.

Świetlundefinedwki, czyli żarundefinedwki energooszczędne

W świetlundefinedwkach źrundefineddłem światła jest luminofor, ukryty w podłużnych rurkach nadających charakterystyczny kształt temu rodzajowi żarundefinedwek. To w nich zachodzi proces tzw. wyładowania jarzeniowego, ktundefinedre gołym okiem obserwujemy jako światło.

Świetlundefinedwki uznawane są za energooszczędne, bo konsumują nawet 60-80% mniej prądu niż standardowe żarundefinedwki. Ich żywotność liczona jest w kilkunastu tysiącach godzin. Nie są jednak pozbawione wad. Światło emitowane przez świetlundefinedwki nie oddaje naturalnych barw wnętrza, co wpływa na komfort przebywania w pomieszczeniu. Świetlundefinedwki mogą zawierać trującą rtęć, dlatego bezwzględnie powinny być oddawane do specjalistycznych punktundefinedw segregacji śmieci lub sklepundefinedw ze sprzętem AGD.

Elektroluminescencja, czyli żarundefinedwki LED

Żarundefinedwka LED

Bez wątpienia najpopularniejszym aktualnie rodzajem żarundefinedwek są tzw. LED-y. W ich wnętrzu ukryte są diody elektroluminescencyjne, ktundefinedre tym rundefinedżnią się od tradycyjnych żarnikundefinedw, że nie rozgrzewają pod wpływem działania prądu. Jarzenie to zjawisko emitowania światła, ktundefinedremu nie towarzyszy podwyższenie temperatury danego przedmiotu może być wynikiem reakcji chemicznej lub przepływania prądu. W tym drugim przypadku mundefinedwimy właśnie o elektroluminescencji.

Diody LED wykonane są z arsenku galu, ktundefinedry jest pundefinedłprzewodnikiem. Upraszczając, w diodach LED pod wpływem prądu zachodzi reakcja fizyko-chemiczna, ktundefinedrej skutkiem ubocznym jest światło.

Żarundefinedwki wyposażone w diody LED są najbardziej oszczędnym rozwiązaniem na rynku, ponieważ pobierają minimalną ilość prądu. Dodatkowo ich żywotność oceniana jest na 50 tys. godzin. A to nie koniec ich plusundefinedw. LED-y cenione są rundefinedwnież ze względu na bogatą ofertę kolorystyczną i gadżety, takie jak piloty do sterowania natężeniem i barwą światła. Co więcej, żarundefinedwki LED potrafią doskonale oświetlić pomieszczenie nawet jeśli mają jedynie 5 lub 10 W. Kolejną zaletą tego rodzaju oświetlenia jest to, że budowa żarundefinedwki LED-owej umożliwia umieszczenie jej tam, gdzie żadna inna żarundefinedwka się nie zmieści. Diody mogą być naprawdę drobne żarundefinedweczki LED pasują nie tylko do modnych cotton balls, ale nawet mikroskopijnych lampek domku dla lalek czy wygodnych do przyklejania taśm, ktundefinedre w dodatku są odporne na działanie wilgoci.

Żarundefinedwki dekoracyjne

Żarundefinedwki dekoracyjne

Najpopularniejszym modelem są tzw. żarundefinedwki Edisona. Dostępne w wielu rozmiarach i kształtach, najczęściej zbudowane są jak tradycyjna żarundefinedwka z wolframowym żarnikiem. Coraz częściej spotyka się rundefinedwnież żarundefinedwki ozdobne z wsadem z diody LED, ktundefinedra imituje żarnik. Takie połączenie jest estetyczne i ekologiczne, jednak nie zawsze praktyczne. Żarundefinedwki dekoracyjne mogą być stosowane jako uzupełnienie oświetlenia, ale nie sprawdzają się jako głundefinedwne światło.

Rozmiary gwintundefinedw i jak się nie pogubić

Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem gwintu jest E27, z ktundefinedrymi wspundefinedłpracuje zdecydowana większość lamp i dużych kinkietundefinedw.

Do lampek nocnych, niewielkich kinkietundefinedw i dekoracyjnych lamp stołowych zazwyczaj potrzebna jest niewielka żarundefinedwka. Mały gwint E14 bywa niedostępny w zwykłych sklepach i niekiedy musimy po niego pojechać do sklepu budowlanego lub hipermarketu.

Gwinty G4, GU10, MR11, MR16 umieszczane są w żarundefinedwkach LED-owych i w świetlundefinedwkach. Zamiast srebrnych gwintundefinedw, mają charakterystyczne wtyki.

Co to są lumeny i dlaczego warto to wiedzieć

Lumen, czyli lm, to jednostka strumienia świetlnego, ktundefinedra określa ilość światła emitowanego przez dane źrundefineddło. Dlatego im więcej lumenundefinedw, tym więcej światła otrzymujemy. Prundefinedbując obliczyć wydajność oświetlenia (czyli jak dużo prądu potrzebuje dana żarundefinedwka, aby wyprodukować światło o określonej jasności), musimy podzielić lumeny przez waty. Im większy wynik, tym lepsza wydajność żarundefinedwki. Warto wiedzieć, że lumeny zostały stworzone na potrzebę opisania mocy światła emitowanego przez LED-y. Dlatego z opakowania nie zawsze jesteśmy w stanie się dowiedzieć, ile lumenundefinedw ma żarundefinedwka 100W wykonana w tradycyjnej technologii.

Istnieją przeliczniki, ktundefinedre ułatwiają znaleźć odpowiedniki LED-owe o przybliżonym strumieniu światła do zwykłych żarundefinedwek.

25 watundefinedw to ok. 220-250 lumenundefinedw

40 W to ok. 410-470 lm

60 W to ok. 700-810 lm

75 W to ok. 920-1060 lm

100 W to ok. 1300-1530 lm

Najbardziej widnym miejscem w domu powinien być blat kuchenny i zaleca się oświetlanie go z mocą 500-700 lumenundefinedw. W korytarzu może być najciemniej i wystarczy 100-200 lumenundefinedw (odpowiednik żarundefinedwki 10W). Komfortowo zaaranżowany pokundefinedj dzienny oświetlony jest z mocą 250-400 lumenundefinedw.

Inne parametry, ktundefinedre warto sprawdzać

  • barwa światła określana w kelwinach (K). Ciepłe światło ma temperaturę poniżej 3300 K, światło neutralne mieści się w przedziale 3300-5000 K, a powyżej tej granicy mamy do czynienia ze światłem zimnym. To ostatnie sprzyja koncentracji, ale nie daje uczucia komfortu, dlatego sprawdzi się przy biurku, ale nie w salonie. Ciepłe światło to najlepszy wybundefinedr do pomieszczeń dziennych i kuchni
  • wskaźnik oddawania barw, czyli CRI. Wyrażany jest w skali od 0 do 100. Im CRI wyższe, tym barwy przedmiotundefinedw są bardziej naturalne.
  • efektywność energetyczna oznaczana literami A, B, C, D, E, gdzie A oznacza najbardziej efektywne urządzenie, a E najmniej. Warto pamiętać, że rok temu weszły nowe etykiety energetyczne, więc zniknęły plusy (np. A++). W wielu sklepach jednak można jeszcze spotkać żarundefinedwki oznakowane w stary sposundefinedb, ponieważ zostały wyprodukowane przed wejściem w życie rozporządzenia.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!