C to nowe A+++. Jak rozumieć nowe etykiety energetyczne?

Od 1 marca obowiązują nowe etykiety energetyczne. Wprowadzenie zmian ma na celu zorganizowanie przestrzeni dla nowoczesnych technologii, które wykraczały poza dotychczasową, przedawnioną już skalę. Jak ten system działa po 2-óch tygodniach?


O czym przeczytasz?

Przestrzeń dla nowych technologii czyli po co nam nowe etykiety energetyczne?

Dobrze znana konsumentom skala A-G obrazująca zużycie prądu oraz pobundefinedr wody przez dane urządzenie została wprowadzona już prawie 30 lat temu - w 1992 roku. Od tego czasu pojawiło się wiele nowoczesnych technologii pozwalających polepszyć parametry sprzętundefinedw AGD. Z tego względu, większość sprzedawanych w wiodących marketach urządzeń jeszcze końcem lutego miało klasę A - z dodatkowymi plusami. Skala stała się mniej czytelna, a w praktyce znaczna jej część nie była wykorzystywana, ponieważ coraz mniej sprzętundefinedw produkowanych było w klasie D (do końca lutego - najniższej). Aby nie dodawać w nieskończoność plusundefinedw do litery A, Komisja Europejska zdecydowała się undefinedodświeżyćundefined dotychczasowe etykiety energetyczne i dostosować je do obecnych technologii.

Nowa skala dla AGD

Od 1 marca 2021 roku nowy telewizor, monitor, pralkę, lodundefinedwkę, zamrażarkę i zmywarkę kupisz wyłącznie z nową etykietą. Jesienią (od 1 września 2021 r.), zmiany obejmą rundefinedwnież żarundefinedwki. Warto pamiętać, że etykiety energetyczne to coś znacznie więcej, niż po prostu sposundefinedb informowania konsumenta o parametrach urządzenia - to rundefinedwnież jedno z najbardziej efektywnych sposobundefinedw UE na walkę z ociepleniem klimatu. Ujednolicona skala pozwala badać i porundefinedwnywać sprzęty w oparciu o tę samą metodologię, co znacznie zmniejsza pole do nadużyć.

Na czym polegają nowe etykiety?

Przeskalowane etykiety nie powinny sprawiać kłopotu w interpretacji. Pozostajemy przy 7-punktowej skali od A do G, co oznacza, że zniknęły undefinedplusyundefined (wcześniej od A+++ do D). Nowe etykiety są bardzo podobne do tych obowiązujących jeszcze dwa tygodnie temu - na pierwszy rzut oka można je jednak rozpoznać po QR kodzie, ktundefinedry obowiązkowo znajduje się w prawym gundefinedrnym rogu naklejki. Kody te umożliwiają w szybki sposundefinedb zdobycie informacji na temat wybranego sprzętu za pomocą smartfona (w języku angielskim).

Nowa skala dla AGD i RTV

Cała skala przedstawiona jest za pomocą znanych, kolorowych paskundefinedw - klasa konkretnego urządzenia zaznaczona jest na czarno - w prawej części etykiety. Co ważne, dotychczasowe najbardziej ekologiczne sprzęty A+++ po przeskalowaniu trafiły do klasy C lub D. undefinedStaraundefined klasa A+ to na nowych etykietach G lub F. Obecna klasa A jest zarezerwowana wyłącznie dla najbardziej nowoczesnych technologii.

Nowością na nowych etykietach jest czteropunktowa skala określająca głośność pracy danego urządzenia: najcichsze otrzymują klasę A, a najgłośniejsze - D.

Sprzęty będą trwalsze i łatwiejsze w naprawie?

Wprowadzeniu nowych etykiet towarzyszy rundefinedwnież nowe prawo (tzw. undefinedprawo do naprawyundefined) mające na celu ograniczenie elektrośmieci. Od początku marca producenci sprzętundefinedw RTV i AGD mają obowiązek zapewnić dostępność części zamiennych od 7 do 10 lat po zakończeniu ich produkowania tak, aby serwisy naprawcze mogły świadczyć swoje usługi i reperować urządzenia, ktundefinedre uległy awarii. Co więcej, części niezbędne do prostych napraw, ktundefinedre każdy może samodzielnie przeprowadzić we własnym zakresie, mają być obecnie powszechnie dostępne. Producenci zobowiązani są także do udostępnienia w internecie instrukcji, w jaki sposundefinedb takie niewielkie naprawy dokonywać.

Co to oznacza dla nas, jako konsumentundefinedw? Oszczędności! A konkretnie dłuższy czas eksploatacji zakupionych urządzeń oraz ograniczenie niedogodności związanych z tzw. zaplanowanym postarzaniem, czyli praktyką celowego skracania żywotności poszczegundefinedlnych części danego sprzętu tak, aby zmusić nas do szybszej jego wymiany. Działanie to do tej pory było trudne do udowodnienia producentom, ktundefinedrzy ponadto nie byli objęci obowiązkiem dostarczania części zamiennych do starszych modeli urządzeń.

Po dwundefinedch tygodniach od wprowadzenia nowych etykiet można stwierdzić, że jako konsumenci, wyłącznie zyskaliśmy - większość sklepundefinedw internetowych i stacjonarnych dba o wyraźne oznaczenie w opisie, jaką undefineddawnąundefined klasą był dany sprzęt, dlatego trudno o pomyłkę. Jednak jak zawsze, na wszelki wypadek podkreślam - warto dokładnie czytać etykiety i nigdy nie kupować undefinedna pamięćundefined.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!