Jak wyczyścić meble z wikliny? Ten owoc sprawi, że będą jak nowe!

Często nie wiemy, jak zabrać się za czyszczenie mebli z wikliny. Mają wiele drobnych szczelin, w których lubi gromadzić się brud. A jednocześnie bywają bardzo delikatne. Korzystając z kilku wskazówek, można to zrobić szybko i bez wysiłku!


O czym przeczytasz?

Jaka to wiklina?

Najpierw należy określić rodzaj posiadanych mebli. Meble wiklinowe dzielą się na dwie głundefinedwne kategorie: naturalne i sztuczne. Wiklina naturalna jest na ogundefinedł mniej trwała niż syntetyczna i nie lubi wilgoci. Za to nie potrzebuje malowania ani lakierowania.

Jak czyścić meble wiklinowe?

Odkurzanie

Czyszczenie większości miejsc w domu, niezależnie od tego, czy są to drzwi, ściany czy meble, warto zacząć od odkurzania. Podobnie jest z meblami wiklinowymi. Pomiędzy splotami gromadzi się mnundefinedstwo zanieczyszczeń.

Aby się ich pozbyć, warto użyć odkurzacza z końcundefinedwką szczotkową. Dzięki niej szybko wyczyścimy wszystkie szczeliny. Jeśli mamy możliwość kontrolowania mocy odkurzacza, warto ustawić ją na niższą wartość, aby nie uszkodzić splotu.

W przypadku wikliny pokrytej lakierem koniecznie trzeba upewnić się, że szczotka jest delikatna. Zbyt szorstka mogłaby porysować lakier.

Szczoteczka do zębundefinedw i pęseta

Te precyzyjne narzędzia sprawdzą się przy wszystkich rodzajach wikliny. Aby szybko dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, wystarczy przetrzeć meble szczoteczką do zębundefinedw. Jej głundefinedwka jest dużo mniejsza niż szczotka odkurzacza, więc sprawdzi się idealnie. Szczoteczkę do zębundefinedw można delikatnie zanurzyć w wodzie. Aby usunąć brud zgromadzony w środku, można pomundefinedc sobie pęsetą.

Przycinanie

Starsza wiklina, zwłaszcza naturalna, często ma odłamane i odstające elementy. Jeśli tak jest w przypadku twoich mebli, nie ciągnij za wystające kawałki. Prundefinedba odłamania ich często powoduje tylko większe uszkodzenia. Zamiast tego przytnij je nożyczkami.

Mycie

W przypadku wikliny syntetycznej wystarczy wynieść meble na zewnątrz i umyć je wodą z węża ogrodowego z dodatkiem delikatnego detergentu. Jeśli nie mamy ogrodu, można wyczyścić meble w domu za pomocą ściereczki.

Świetne rezultaty daje czyszczenie naturalnej wikliny za pomocą cytryny. Wystarczy pocierać meble połundefinedwką cytryny. Następnie trzeba je dokładnie zmyć zwilżoną w wodzie ścierką. Olej lniany lub cytrynowy ochroni wiklinę i przywrundefinedci jej połysk.

Najważniejsze etapy czyszczenia wikliny

Określ rodzaj wikliny. Dobundefinedr najlepszej metody do rodzaju wikliny to podstawa. Dzięki temu nie uszkodzimy mebli.

Wysusz wiklinę za pomocą wentylatora lub suszarki do włosundefinedw. Można też suszyć ją na słońcu. Wybierając tę ostatnią metodę, trzeba liczyć się z tym, że wiklina może nieco ściemnieć.

Wilgotnej wikliny nie wolno zostawić na zbyt długo. Może zacząć rozwijać się w niej pleśń lub grzyb.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!