Domowa siłownia – co kupić, jak urządzić? Bądź aktywny w domu!

Domowa siłownia to doskonały pomysł na dbanie o własne zdrowie, kondycję i relaks. Czy potrzebujesz dużo miejsca, aby ćwiczyć w domu? Co kupić do siłowni w domu? Jak ją urządzić? Sprawdzamy!

Bieżnie elektryczne i sprzęt do ćwiczeńMAREK: Czy domowa siłownia jest dobrym pomysłem? Ile potrzebuję na nią miejsca w mieszkaniu? Jak urządzić siłownię niskim kosztem? O czym powinienem pamiętać?

ANNA: Zacznę od najważniejszego: 

Siłownia w domu nie musi wcale wiązać się z dużym kosztem. Często większym problemem jest znalezienie odpowiedniej ilości miejsca niż odpowiedniej ilości funduszy. 

Ile miejsca potrzebujesz na domową siłownię? 

Przede wszystkim tyle, aby móc w spokoju rozłożyć matę do ćwiczeń i ćwicząc, nie zahaczać o żadne meble. Idealna jest sytuacja, gdy możesz poświęcić na domową siłownię cały pokój, jednak wiele osób nie może sobie na to pozwolić. Dlatego warto, aby na domową siłownię przeznaczyć przytulny kąt, gdyż ćwiczenia i sport to ważny aspekt odpoczynku. Ma być bezpiecznie i przyjemnie. Może to być niewykorzystana przestrzeń w twoim salonie, obszerna weranda lub patio. W zależności od tego, ile uda ci się wyegzekwować miejsca w mieszkaniu, na tyle sprzętów do ćwiczeń będziesz mógł sobie pozwolić urządzając domową siłownię. Minimum, które warto mieć, to miejsce gdzie wygodnie będziesz mógł wykonać wszelkie ćwiczenia rozciągające, rozłożyć matę oraz swobodnie wymachiwać kattlebellsami (dla niewtajemniczonych: to odważniki do ćwiczeń przypominające kulę z uchwytem).  

Jak zorganizować miejsce na domową siłownię, gdy go nie masz? 

Jeśli chcesz zmieścić sporą ilość sprzętu na małej przestrzeni, kluczowe będzie odpowiednie przechowywanie. Nie oszukujmy się – w domowej siłowni ta umiejętność będzie niezbędna. Kup pojemnik do przechowywania, który będziesz mógł wsunąć pod łóżko lub kanapę. Ważne, aby pomieścił małe elementy takie jak matę do ćwiczeń, skakanki czy opaski. W sklepach dostępne są także organizery, które mocuje się na ścianie (kosztują ok. 250-300 zł). Dzięki nim żadne paski nie będą się plątały i unikniesz bałaganu. Domową siłownię warto zaopatrzyć w hantle, to których będziesz potrzebował odpowiedniego stojaka na ciężary – spokojnie, dostępne są również małe stojaki, nie wszystkie są tak duże jak te na siłowniach, które mieszczą hantle  wszystkich użytkowników. Często można kupić ciężary razem ze stojakiem. Jego koszt to 350-450 zł. Jeśli masz miejsce i planujesz nieco więcej sprzętów, kup wielofunkcyjny stojak, na którym będziesz przechowywać swój sprzęt, aby zajął jak najmniej miejsca w twojej domowej siłowni. Jego koszt wyniesie cię od 1 000 zł w górę.   

 Bieżnie, rowerek i worek treningowy

Jak nie zbankrutować, urządzając domową siłownię? 

Wydatek poniesiony na  domową siłownię zwraca się szybko (koszt miesięcznego karnetu to 100-150 zł) i co ważne, nie musisz od razu kupować wszystkich przyrządów. Możesz rozłożyć to w czasie i co miesiąc lub co kilka miesięcy dokupować kolejny sprzęt. Za matę do ćwiczeń zapłacisz około 250 zł, tanie hantle można znaleźć nawet za 100 zł. Rower stacjonarny – 200 zł, ławeczka do podnoszenia ciężarów 300 zł, wyciąg do ćwiczenia mięśni pleców – 400 zł. Jak widzisz, kilka podstawowych sprzętów do ćwiczeń będzie cię kosztowało do od 1 500 do 2 500 zł. 

 Hantle, mata i inne akcesoria

Ćwiczenia to odpoczynek, aby odpocząć w domowej siłowni zadbaj o design!   

Co zrobić, aby ćwiczyło ci  się komfortowo? Przede wszystkim zauważ, że na każdej siłowni jest dużo światła. Też o nie zadbaj! Będziesz mógł nie tylko pracować nad swoją formą, ale także będziesz miał pewność, że się o nic nie potkniesz. Kolejnym niezbędnym wyposażeniem  domowej siłowni jest lustro. To ono pozwoli ci być własnym instruktorem! Pomoże poprawić i ukształtować każdy ruch. Oprócz tego, że lustro jest istotnym elementem na czas ćwiczeń, poszerzy optycznie twoje pomieszczenie. Dzięki temu będziesz czuł się w swojej domowej siłowni swobodniej. Jeśli zdecydujesz się przeznaczyć na siłownię cały pokój – zadbaj o gumowe podłoże, które nie zniszczy twojej podłogi w domu. Można je bez trudu ułożyć samemu – wiele takich podłóg  jest produkowanych w formie puzzli. Koszt za metr kwadratowy to ok. 100 zł. Pamiętaj, aby twoja domowa siłownia była przytulna i abyś mógł się zrelaksować ćwicząc! Zadbaj o to, by była w twoich ulubionych kolorach lub w kolorze zielonym – dodaje energii! Kup przyjemne dodatki, nadaj charakter wnętrzu. Jeśli nie masz możliwości przeznaczyć na domową siłownię pokoju, a jedynie jego część, zadbaj o to, by była ona wyraźnie oddzielona od reszty – dzięki temu gdy będziesz rozpoczynać ćwiczenia, szybciej się skoncentrujesz i twój relaks będzie większy. 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować