Grill na balkonie - czy jest dozwolony?

Pandemia Covid-19 spowodowała, że ludzie więcej czasu spędzają w domu – tu pracują, spotykają się ze znajomymi. Wcześniej dużo osób organizowało grilla na świeżym powietrzu. Teraz, woleliby go urządzić w bloku. Czy grill na balkonie jest dozwolony?

Grill na balkonieKRZYSZTOF: W czasie pandemii koronawirusa dużo czasu spędzam w domu. Staram się unikać miejsc, gdzie są skupiska ludzi, a szanse na zarażenie większe. Ze bliskimi widujemy się głównie w mieszkaniach. Ostatnio myśleliśmy o urządzeniu grilla, jednak każdy z nas mieszka w bloku. Czy urządzanie grilla na balkonie jest dozwolone? Jeśli tradycyjny, węglowy grill nie jest dozwolony, to czy grill elektryczny na balkonie jest dobrym rozwiązaniem?

JOANNA: Chcielibyśmy odpowiedzieć na twoje pytanie „tak” lub „nie”. Niestety, odpowiedź nie jest oczywista. W przepisach polskiego prawa nie ma wzmianki zabraniającej rozpalania grilla na balkonie. Teoretycznie. W praktyce istnieją ustawy i rozporządzenia, w wyniku których możemy otrzymać z tego powodu kary.

Musisz mieć świadomość, że grill węglowy na balkonie to urządzenie, gdzie masz otwarty ogień lub żarzący się węgiel. A to z kolei jest naruszeniem przepisów ochrony przeciwpożarowej budynków. W związku z tym rozporządzeniem zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu, gdzie możliwe jest zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów. Wyobraź sobie, że w trakcie grilla na balkonie, przy dużym podmuchu wiatru, ogień przedostaje się przez okno do środka mieszkania i ogień zaczyna rozprzestrzeniać się np. po dywanie lub firance. Także często na samym balkonie dużo osób posiada łatwopalne materiały, np. obicia balkonowych sof lub leżaki plażowe. Sam przyznasz, że nie warto ryzykować.

Zatem czy grill elektryczny na balkonie jest dozwolony? Tutaj odpowiedź jest jeszcze bardziej skomplikowana. Według Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej „dozwolone jest użytkowanie grilli elektrycznych na balkonach i tarasach, pod warunkiem zapewnienia wymaganych odległości tych urządzeń od materiałów palnych, a także elementów wystroju i wyposażenia wnętrz wykonanych z materiałów palnych oraz niedopuszczenie do powstania płomienia, umożliwiającego zapalenia się tych materiałów jak również lokali (balkonów) sąsiednich”.

Zanim jednak rozpalisz grilla elektrycznego na balkonie musisz wiedzieć o przepisach, które obowiązują mieszkańców bloków. To tzw. przepisy ustawy o własności lokali. Znajduje się tam uprawnienie wspólnoty mieszkaniowej. Może ona w sytuacji, w której mieszkaniec rażąco i uporczywie zakłóca porządek domowy, żądać sprzedaży lokalu. Zatem warto, abyś dobrze zapoznał się z zapisami regulaminów, które występują w twojej wspólnocie mieszkaniowej.

Czy to oznacza, że grill elektryczny na balkonie jest zabroniony? Przepisy przeciwpożarowe nie mówią jasno o grillu na balkonie. Powoduje to lukę, która działa na niekorzyść grillującego lub wzywającego straż sąsiada. Jeśli dojdzie do strat, zakłócenia porządku publicznego lub uciążliwości zdrowotnych sąsiadów, za zorganizowanie grilla na balkonie możesz zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł. Jeśli żadna z tych sytuacji nie może być udowodniona, obciążona zostanie osoba, która wezwała straż pożarną.

Gdzie zatem polecamy ci udać się na grilla ze znajomymi, tak aby było to bezpieczne? Ze względu na koronawirusa najlepiej w tym roku odpuścić sobie tego typu formę spędzania wolnego czasu. Jeśli mimo wszystko się na nią zdecydujecie, pamiętajcie o zachowaniu bezpiecznych odległości oraz konieczności zachowania zasad higieny zalecanych na czas epidemii. Przestrzegając tych zasad możecie zorganizować grilla w miejscach wyłącznie do tego przeznaczonych. To polany z wyznaczymi miejscami do rozpalania ognisk. W Warszawie są to m.in. polana widokowa w Lesie Kabackim oraz polana w Lesie Młcińskim. Grilla można zorganizować także w wyznaczonych miejscach w parku Jazdów, Skaryszewskim czy m.in. w Agrykoli.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować