Gdzie można postawić kompostownik? Przepisy 2022 zachęcają mieszkańców gmin do produkcji kompostu

Gdzie można postawić kompostownik? Przepisy 2022 roku o gospodarowaniu odpadami zachęcają mieszkańców gmin do produkcji kompostu.


O czym przeczytasz?

Kompostownik - przepisy 2022

Coraz częściej decydujemy się na zakup lub dzierżawę działek w oddali od zgiełku miasta. Takie działania skłaniają do zakładania przydomowych ogrundefineddkundefinedw i sadundefinedw. Własne warzywa i owoce można uprawiać, dodając do gleby samodzielnie stworzony, ekologiczny nawundefinedz undefined kompost. Jak go produkować oraz gdzie można postawić kompostownik? Przepisy 2022 roku o gospodarowaniu odpadami zachęcają mieszkańcundefinedw gmin do produkcji kompostu.

Kompostownik - co to jest?

Kompostownik to wydzielone miejsce lub pojemnik z tworzyw sztucznych, w ktundefinedrym odkładane są odpady organiczne. Przy udziale tlenu i mikroorganizmundefinedw, rozkładane są resztki i powstaje kompost. W procesach tlenowego rozkładu biomasy duży udział mają bakterie, grzyby, promieniowce i dżdżownice.

Rodzaje kompostownikundefinedw

Kompostowniki do usytuowania na działce można kupić np. w sklepie budowlanym lub zbudować samodzielnie. Wśrundefinedd nich wyrundefinedżniamy:

  • kompostowniki otwarte undefined najczęściej budowane z belek lub desek. Składają się z czterech ścian i pionowych narożnikundefinedw. Nie posiadają dna, aby biomasa mogła mieć styczność z glebą. Im więcej odpadundefinedw organicznych, tym można konstruować wyższy kompostownik. Otwartym kompostownikiem może być także kupiony undefined plastikowy pojemnik o pojemności kilkuset litrundefinedw,
  • naturalne pryzmy undefined najprostsze kompostowniki nie wymagające stelaża, ani pojemnika. Są zlokalizowane w wyznaczonym miejscu na działce,
  • kompostowniki zamknięte undefined pojemniki z plastiku o pojemności kilkuset litrundefinedw, nie posiadające dna. W czterech ścianach znajdują się szczeliny, ktundefinedre zapewniają termoizolację biomasy i jej szybszy rozkład. Pojemniki posiadają otwieraną gundefinedrną klapę, pozwalającą na zamknięcie kompostownika,
  • kompostowniki rotacyjne undefined są to plastikowe lub metalowe beczki, umieszczone na konstrukcji. Ich budowa umożliwia obracanie pojemnikiem, dzięki czemu w warunkach zamkniętych następuje wymieszanie resztek organicznych.

Sprawdź: Jak oszczędzać prąd?

Czy kompost jest użyteczny?

Kompost jest organicznym nawozem, powstałym z odpadundefinedw biodegradowalnych z gospodarstw. Dzięki eliminacji resztek, ktundefinedre zostałyby wyrzucone do śmieci, uzyskuje się wartościowy nawundefinedz, przydatny w ogrodnictwie. Użyźnia on glebę i przyspiesza wzrost upraw. Kompostownik na działce umożliwia nam prowadzenie ekologicznego recyklingu. Dzięki temu przyczyniamy się do zmniejszania ilości utylizowanych odpadundefinedw.

Odpady, ktundefinedre można przeznaczyć na kompost

Do kompostowania nadają się pozostałości po podcinaniu gałęzi, plewieniu, czy koszeniu trawy. Ponadto w kompostowniku układać można warstwowo odpadki organiczne z gospodarstwa tj. skorupki z jajek, obierki i resztki z warzyw, owoce, fusy z kawy i herbaty. Nadają się także wyschnięte kwiaty, zioła, stara ziemia z doniczek, słoma, trociny, popiundefinedł drzewny. Kompostować nie można odpadundefinedw, ktundefinedre są porażone chorobą lub zaatakowanych przez szkodniki.

Sprawdź: Jak pozbyć się komarundefinedw z pokoju?

Odległość kompostownika od granicy działki

Usytuowanie kompostownika w złej odległości przy granicy posesji może budzić sprzeciw sąsiadundefinedw i przechodniundefinedw. Jego wygląd może nie być atrakcyjny, gdyż nie każdy dba o estetykę na swojej posesji. Ponadto odpadki ulegają procesom rozpadu, a czasem są błędnie segregowane. Z kompostownika może więc wydostawać się nieprzyjemny zapach. Na rynku dostępne są w sprzedaży najczęściej mniejsze kompostowniki, ktundefinedre nawet nie przekraczają 1 m3 tj. 1000 litrundefinedw.

Zgodnie z prawem, mały kompostownik o wielkości do 10 m3 musi być oddalony o 7,5 m od granicy posesji, a 15 m od domu sąsiada. Ulica lub chodnik muszą znajdować się co najmniej 10 m od przydomowego kompostownika. Wymagania stawiane są zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 12 kwietnie 2002 roku.

Duży kompostownik undefined wymogi

Większe kompostowniki od 10-50 m3 trzeba usytuować w jeszcze bardziej ustronnym miejscu. Planując duży kompostownik - odległość od granicy działki musi wynosić tyle samo jak w przypadku małego czyli 7,5 m. Jednak od zabudowań mieszkalnych sąsiada należy go oddalić już o co najmniej 30 m.

Zobacz też: Tapetowanie ścian - jak położyć tapetę, by uzyskać trwały i estetyczny efekt?

Kompostownik undefined przepisy 2022 roku

Od roku 2022 polskie gminy mają prawo obniżać mieszkańcom rachunki za gospodarkę odpadami. Warunkiem jest posiadanie kompostownika na działce i wyrzucanie do niego bioodpadundefinedw. Nie można go jednak utożsamiać ze śmietnikiem i należy wyrzucać do niego jedynie resztki, ktundefinedre można kompostować.

W odniesieniu do norm technicznych, odległości i miejsca ustawienia kompostownika stosować się trzeba do przepisundefinedw budowlanych dla zbiornikundefinedw bezodpływowych na nieczystości. Stosować trzeba się także do norm higieniczno-sanitarnych. Według decyzji sądundefinedw administracyjnych, nie każde miejsce składowania np. trawy czy gałęzi na działce jest kompostownikiem. Nie podlega więc ono powyższym przepisom.

undefinedŚmierdzący kompostownik sąsiadaundefined undefined są na to rady

Właściwie kompostowane odpady nie powinny wydzielać nieprzyjemnych zapachundefinedw. Jeżeli w sąsiedztwie wyczuwa się nieprzyjemną woń z kompostu, zawsze mamy prawo zgłosić tę sprawę do inspektora nadzoru budowlanego. Ten nakaże rozbiundefinedrkę kompostownika przy płocie sąsiada. Jest też możliwość, by złożyć pozew do sądu o zaprzestanie kompostowania odpadundefinedw. Nieprzyjemne zapachy z rozkładu biomasy świadczą o źle postępującym procesie rozpadu. Należy pamiętać, że z dobrze prowadzonego kompostownika wyczuć można jedynie zapach ziemi, leśnej prundefinedchnicy.

Zobacz też: Dom pasywny - na czym polega budownictwo pasywne i czym rundefinedżni się od energooszczędnego?

Najczęstsze pytania dotyczące kompostownika:

Kompostownik undefined w jakiej odległości od granicy działki?

Zarundefinedwno kompostowniki małe (do 10 m3) jak i duże (do 50 m3) muszą znajdować się 7,5 m od granicy działki.

Gdzie można postawić kompostownik?

Kompostownik może być usytuowany w dowolnym, zacienionym miejscu działki, zgodnie z przepisami budowlanymi i sanitarnymi.

Czy kompostownik wymaga zgłoszenia?

Stawiając kompostownik nie trzeba nigdzie go zgłaszać. Jednak, jeżeli na działce będziemy kompostować odpady, dla swojej korzyści warto jest poinformować o tym urząd gminy. Dzięki temu można obniżyć swoje rachunki za wywundefinedz odpadundefinedw segregowanych.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!