Magia sprzątania z guru. Na czym polega fenomen Marie Kondo?

Japońska specjalistka od porządków, autorka bestsellerów o mocy sprzątania metodą KonMari zyskała szerokie grono zwolenników i porwała za sobą miliony osób na całym świecie. Co jest tak niezwykłego w jej poradach? Czas się przekonać.

Marie Kondo 2020

Marie Kondo jest światowej sławy ekspertką w dziedzinie porządkowania i autorką bestsellerundefinedw na ten temat. Jej pierwsza książka undefinedMagia Sprzątania. Japońska sztuka porządkowania i organizacjiundefined sprzedała się do tej pory w 12 milionach egzemplarzy w ponad 40 krajach. W 2015 roku Marie Kondo trafiła do grona 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu Time. Platforma Netflix w zeszłym roku zrealizowała reality show, w ktundefinedrym specjalistka odwiedza amerykańskie rodziny, ktundefinedre z jej asystą przeprowadzają w swoich domach generalne porządki. Program został entuzjastycznie przyjęty, stał się hitem i otrzymał dwie nominacje do nagrody Emmy.

Marie Pochodzi z Japonii, gdzie w wieku 19 lat założyła firmę, w ktundefinedrej jako konsultantka pomagała klientom w porządkowaniu ich mieszkań i biur. Temat organizacji przestrzeni interesował ją jednak już od dziecka. Na podstawie osobistych obserwacji i doświadczenia stworzyła metodę, ktundefinedrą, od własnego przezwiska, nazwała KonMari. Obecnie Marie Kondo przeprowadziła się z rodziną do Stanundefinedw Zjednoczonych, gdzie prowadzi szkolenia dla konsultantundefinedw z całego świata, ktundefinedrzy udzielają porad klientom zgodnie z jej metodą. Popularnością cieszy się rundefinedwnież sklep internetowy KonMari.

Nie wrundefinedcisz do bałaganu i zaczniesz nowe życie!

Metoda KonMari to więcej niż porządki. Zastosowanie jej prowadzi do pozytywnych zmian także w innych aspektach życia. Radykalne uwolnienie się od bałaganu uwalnia od spraw trzymających nas w miejscu. Pozwala ruszyć naprzundefinedd i zacząć życie od nowa. Wielu osobom, jak przekonuje autorka, jej metoda już odmieniła los: poprawiła relacje pomiędzy domownikami, pozwoliła otworzyć się na nowe możliwości, znaleźć wymarzoną pracę lub schudnąć. Ten efekt Marie Kondo nazywa magią sprzątania.

Porządkując swundefinedj dom i zmniejszając stan posiadania, zobaczysz, jakie są twoje rzeczywiste wartości i co się dla ciebie liczy w życiu. [...] Skoncentruj się na dokonaniu wyboru rzeczy, ktundefinedre przynoszą ci radość i zbliżają do wymarzonego stylu życia.

Zasady metody Marie Kondo są niezwykle proste. Te sposoby każdy może sam wprowadzić w życie we własnym domu, mieszkaniu, biurze czy pokoju. Przyjrzyjmy się im:

1. Podjęcie decyzji i wizualizacja celu. Wyobraź sobie swundefinedj wymarzony styl życia i dom, ktundefinedry służy Ci do jego realizacji. Jak chcesz się czuć i w jaki sposundefinedb spędzać czas w swoim wnętrzu. Masz to? No to do dzieła!

2. Zapomnij o metodzie małych kroczkundefinedw. Całą operację należy przeprowadzić za jednym razem. Tylko wtedy bałagan nie wrundefinedci. Sprzątając po trochu nigdy nie osiągniemy celu.

3. Sprzątanie rzeczy należy przeprowadzać kategoriami. Sprzątając poszczegundefinedlne szafki lub pomieszczenia, popełniamy błąd. Przede wszystkim dlatego, że najczęściej przedmioty o tym samym przeznaczeniu trzymamy w rundefinedżnych miejscach w domu. Konwencjonalne sprzątanie nie daje nam obrazu naszego stanu posiadania. Należy więc najpierw wyjąć i zebrać na jednej stercie rzeczy z jednej kategorii, potem zdecydować, ktundefinedre z nich chcemy zachować i znaleźć dla nich odpowiednie miejsce, ale po kolei...

4. Ważna jest kolejność porządkowania. Marie zaleca, by na początek zająć się ubraniami, następnie książkami, pundefinedźniej papierami, potem przedmiotami z kategorii undefinedrundefinedżneundefined (czyli m.in. sprzętem elektronicznym i gospodarstwa domowego, kosmatykami itd.). Na koniec zostawiamy przedmioty o wartości sentymentalnej. Ich selekcja będzie najtrudniejsza, a pod koniec sprzątania zdążymy nabrać wprawy. Żeby ułatwić sobie segregowanie, każdą kategorię możemy podzielić na podkategorie.

Czytaj także: Jak pozbyć się nadmiaru ubrań nie wychodząc z domu? Przydatne aplikacje w duchu less waste

5. Zrundefinedb uważną selekcję: w momencie decyzji weź każdy przedmiot w ręce i zadaj sobie pytanie: Czy ta rzecz daje mi radość? Wybundefinedr dotyczy tego, co chcemy zatrzymać. Nie koncentrujemy się na przedmiotach, ktundefinedrych chcemy się pozbyć. Okazujemy im jednak szacunek i dziękujemy, za to, że nam służyły. Oczywiście część przedmiotundefinedw (jak ważne dokumenty czy niezbędne sprzęty) pozostanie z nami ze względu na oczywistą konieczność, a nie wyjątkową sympatię, jaką do nich odczuwamy. Chodzi o to, by w miarę możliwości otaczać się przedmiotami, ktundefinedre kochamy.

6. Przy wyborze rzeczy, ktundefinedre chcesz zachować, kieruj się uczuciami. Sam zdrowy rozsądek nie pomoże nam podjąć odpowiednich decyzji. Spowoduje, że wybierzemy to, co praktyczne, lub undefinedmoże się przydaćundefined zamiast tego, co kochamy i co nas cieszy. Wg Marie Kondo nie sprawdza się także żadna zasada typu undefinedwyrzuć to, czego nie używałeś od rokuundefined. Pamiętajmy, tylko by emocje, na ktundefinedrych opieramy decyzje, były wyłącznie pozytywne. Kierujmy się poczuciem szczęścia, przyjemnością, jaką dają nam przedmioty, a nie np. poczuciem winy.

7. Wyrzuć wszystko, co nie daje Ci zadowolenia. Eliminacja niepotrzebnych przedmiotundefinedw i radykalne uwolnienie się od nadmiaru rzeczy jest punktem wyjścia metody KonMari. Nie jest celem samym w sobie, ale środkiem do osiągnięcia wymarzonego stylu życia. Wyrzucanie sprawnych rzeczy w dzisiejszych czasach brzmi kontrowersyjnie, a autorka niestety nie pochyla się nad tym tematem. Jednak nasze rzeczy nie muszą wylądować na śmietniku. Możemy je oddać lub sprzedać. Ważne, by zrobić to sprawnie i konsekwentnie.

8. Niech wszystkie przedmioty mają swoje miejsce. To wydaje się oczywiste, ale czy każda rzecz w Twoim domu ma swoje, przeznaczone konkretnie dla niej, odpowiednie miejsce, w ktundefinedre zawsze możesz ją odłożyć? Przyczyną bałaganienia jest to, że nie wiemy, gdzie daną rzecz trzymać, lub odłożenie jej na miejsce jest kłopotliwe, sprawia trudność. Ukochane przedmioty (a tylko takie z nami zostaną) nie mogą być bezdomne. Znajdź im stały dom w swoim domu.

9. Grupuj rzeczy w odpowiedni sposundefinedb i układaj je pionowo. Marie Kondo poleca nam swoje sprawdzone techniki składania i przechowywania ubrań oraz wszelkich przedmiotundefinedw w domu. Rzeczy powinny być pochowane według kategorii i najlepiej na zasadzie podobieństwa, czyli uszeregowane wielkością, kolorem itp. Odpowiednie składanie i układanie rzeczy pionowo pozwala oszczędzić miejsce i optymalnie wykorzystać przestrzeń. Co więcej, tak przechowywane ubrania mniej się gniotą, a szuflady czy pojemniki od razu ukazują nam całą swoją zawartość, co ułatwia szybkie znalezienie tego, czego szukamy. Drugi z poradnikundefinedw undefinedTokimeki. Magia sprzątania w praktyceundefined oraz obrazkowy przewodnik undefinedManga sprzątaniaundefined Marie Kondo poświęca takim konkretnym wskazundefinedwkom. Filmiki z tutorialami znajdziemy rundefinedwnież na kanale Marie Kondo na YouTube.

10. Traktuj swundefinedj dom i rzeczy tak, jakby miały uczucia. Żyjąc w rozwiniętych krajach cywilizacji zachodu, mając łatwy i szybki dostęp do nieograniczonej ilości dundefinedbr, zapominamy o odczuwaniu wdzięczności wobec tego, co mamy, oraz o traktowaniu przedmiotundefinedw z szacunkiem. Niektundefinedre ze stwierdzeń Marie Kondo mogą wywołać zdumienie lub wydać się trochę dziwne. W jednym z rozdziałundefinedw każe nam np. traktować skarpetki z szacunkiem, a przechowywanie ich zwiniętych w kulki, z rozciągniętymi ściągaczami, porundefinedwnuje do okrucieństwa. Myślę jednak, że te daleko idące metafory świetnie spełniają swoje zadanie. Jeżeli porundefinedwnamy, za autorką, przedmioty użytkowe do oddanych pracownikundefinedw, ktundefinedrzy codziennie, bez cienia skargi, wiernie i z poświęceniem dla nas pracują, łatwiej będzie nieco się wysilić, aby o nie dbać i dawać im wypocząć (undefinedskarpetki i rajstopy leżące w szufladzie są na urlopieundefined).

Mimo wszelkich, z punktu widzenia naszej kultury, dziwactw Mari Kondo, jak zwyczaj witania się z domem, budzenie ze snu książek zdjętych z pundefinedłek, dziękowania rzeczom przed ich wyrzuceniem, czy oprundefinedżniania codziennie torebki, by nie kazać jej undefinedspać z pełnym brzuchemundefined, jej metody przetestowało wiele tysięcy, jeśli nie milionundefinedw osundefinedb na całym świecie. Efektem tego są nie tylko wysprzątane domy, ale pozytywne zmiany w życiu ich właścicieli.

Dar przekonywania, umiejętność motywowania innych, proponowanie kompletnego zestawu niezwykle konkretnych i praktycznych wskazundefinedwek oraz ich psychologiczna trafność, to wszystko składa się na magiczną skuteczność metody KonMari, ktundefinedra zapewniła sukces Marie Kondo. Chyba mam już plan na długi listopadowy weekend... sprzątanie z guru!

Marie Kondo

Zdjęcia pochodzą ze strony konmari.com

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!