Zestaw MacGyvera. Pięć przedmiotów, którymi naprawisz domowe usterki bez narzędzi

Żeby poradzić sobie z drobnymi naprawami, wystarczy odrobina zaradności, krztyna kreatywności i kilka „magicznych” wynalazków. Oto one.


O czym przeczytasz?

5-rzeczy-ktore-naprawia-bez-narzedzi

MacGyver, bohater pamiętnego serialu emitowanego w Polsce na początku lat 90., jak głoszą niezliczone dowcipy i memy, potrafił zrobić śmigłowiec z ogundefinedrka i pudełka zapałek czy spawarkę ze spinacza oraz zdjęcia z komunii.

Ty nie musisz iść aż tak daleko. Wystarczy, że poradzisz sobie z domową awarią.

Duct tape undefined taśma naprawcza

Duct tape

Duct tape, znana także pod nazwami silver tape (początkowo sprzedawano ją tylko w srebrnym kolorze) albo power tape, to samoprzylepna taśma naprawczo-izolacyjna do zadań specjalnych. Jest wytrzymała, elastyczna i wodoodporna. Sklei papier, plastik, drewno, metal i szkło. Wytrzymuje temperatury od -10oC do +50oC. Jest odporna rundefinedwnież na promieniowanie UV.

Taśmę produkuje się z polietylenu wzmocnionego siatką z tkaniny. Mocny klej kauczukowy zapewnia jej silną przyczepność, nawet do nierundefinedwnego podłoża.

Duct tape to niezawodny i niezastąpiony sposundefinedb na domowe naprawy. Posłuży do tymczasowego uszczelnienia rury, wanny, pękniętej szyby w oknie czy akwarium, wykonania izolacji elektrycznej, kiedy np. twundefinedj zwierzak nadgryzie przewody. Skleisz nią pęknięte słuchawki. Załatasz rozprutą tapicerkę fotela (gdy np. dobierze się do niego pies). W ogrodzie uszczelnisz nią pękniętą rynnę lub wąż ogrodowy.

Taśma przyda się także w plenerze. Użyjesz jej do sklejenia pękniętej piłki, przedziurawionego namiotu czy załatania rozdartej kurtki lub torby.

Taśmę miał zawsze pod ręką nie tylko MacGyver. Zaczęto ją produkować już na początku lat 40. Początkowo na potrzeby amerykańskiej armii. Będąc wyposażeniem misji NASA, wielokrotnie przydała się rundefinedwnież w kosmosie. Np. załoga misji Apollo 17 w 1972 r. użyła srebrnej taśmy do naprawy błotnika księżycowego łazika Moonbuggy.

Wszechstronne właściwości duct tape doceniają rundefinedwnież twundefinedrcy rękodzieła. Kolorowe mocne i elastyczne taśmy dają pole do kreatywności. Jeden z producentundefinedw taśm ze Stanundefinedw Zjednoczonych, marka Duck Brand, organizuje coroczny konkurs pod nazwą undefinedStuck at Promundefined, ktundefinedrego uczestnicy tworzą z taśmy swoje stroje na bal maturalny.

WD-40

WD-40

WD-40 to środek w sprayu o działaniu smarującym, wypierającym wodę i zapobiegającym korozji. Jest to nielotny, lepki olej rozcieńczony w lotnym węglowodorze. Uzyskana ciecz wtryskiwana pod ciśnieniem doskonale przenika szczeliny. Dokładny skład WD-40, podobnie jak np. Coca-Coli, stanowi tajemnicę handlową.

Skrundefinedt WD-40 oznacza Water Displacement-40th Attempt, co można przetłumaczyć jako wyparcie wody za 40. podejściem. Tak więc undefinedmagicznyundefined, skład udało się opracować przy czterdziestej prundefinedbie. Środek został wymyślony w 1953 r. w Stanach Zjednoczonych, na potrzeby przemysłu lotniczego i rakietowego.

WD-40 przeznaczone jest do poprawiania ruchomości elementundefinedw mechanizmundefinedw, np. zawiasundefinedw, wykręcania zablokowanych śrub i wkrętundefinedw, a także usuwania wilgoci i zabrudzeń.

Oto do czego w domu może się przydać WD-40: sprawi, że zawiasy w drzwiach lub szafkach nie będą piszczeć ani skrzypieć, odblokuje zacięty suwak, ułatwi usunięcie gumy do żucia z włosundefinedw (chyba każdy rodzic przeżył to przynajmniej raz) oraz z dywanu, z ktundefinedrego pomoże rundefinedwnież wywabić trudne do usunięcia plamy, wyczyści i nasmaruje struny instrumentundefinedw, zniweluje zarysowania blatundefinedw, wyczyści osad i kamień np. z toalety czy fug, pomoże usunąć klej i etykiety, a także ślady kredek ze ścian i naoliwi nożyczki.

Trytytki, czyli opaski zaciskowe

trytytki

Opaski zaciskowe (inaczej opaski kablowe), zwane w Polsce trytytkami lub zipami, to rundefinedwnież amerykański wynalazek. Powstały w latach 50. na potrzeby firmy Boeing undefined do łączenia i porządkowania wiązek przewodundefinedw w samolotach. Ich udoskonalona, obecnie znana wersja, wykonana z tworzywa, powstała w 1968 r. Dzisiaj opasek kablowych używa się rundefinedwnież w branżach motoryzacyjnej, morskiej, a także kosmicznej. Niezastąpione okazują się także przy drobnych naprawach w domu.

Polską nazwę trytytki zawdzięczają firmie Trytyt, ktundefinedra od lat 90. jest dystrybutorem opasek zaciskowych na polski rynek i zastrzegła tę nazwę jako znak towarowy.

Co to jest trytytka i jak działa? To wąski, ząbkowany po jednej stronie pasek z tworzywa, z zapięciem. Działa jak obejma na zacisku, ktundefinedrego nie da się poluźnić undefined samoistne ani siłowe rozpięcie opaski jest niemożliwe (dlatego policjanci używają jej czasem jako zastępczych kajdanek).

Trytytkami można nie tylko spiąć kable i zamocować kołpaki samochodowe. Przydadzą się zawsze, kiedy trzeba trwale połączyć dwa elementy. Np. przymocować skrzynki i osłonę do balustrady na balkonie, scalić pęknięty pilot do telewizora, spiąć klucze. Zastąpią żabki do firanek, kundefinedłka w notatniku kołowym, urwane sznurowadło. Zabezpieczą suwaki podrundefinedżnych toreb. W ogrodzie naprawisz nimi dziurę w ogrodzeniu z siatki i połączysz paliki do roślin.

Poxilina/Poxipol

Poxilina

Poxilina to dwuskładnikowy klej epoksydowy i masa uszczelniająca w jednym. Uszczelnia rury, grzejniki, urządzenia sanitarne oraz zbiorniki z metalu i tworzywa. Naprawisz nią także domowe sprzęty AGD czy zabawki. Wypełnisz dziury i ubytki, a w razie potrzeby uzupełnisz brakujące fragmenty przedmiotundefinedw.

Poxilina ma konsystencję masy plastycznej. Stosuje się ją na zimno. Wystarczy połączyć dwie masy, jak dwa kawałki plasteliny, kiedy chcemy zmieszać dwa kolory (lepiej robić to w rękawiczkach) i wypełnić ubytek. Należy przedtem zadbać, aby powierzchnie do sklejenia były czyste, suche, niezatłuszczone i niezardzewiałe. Po 10 minutach masa wyschnie, a po godzinie uzyska twardość metalu. Można ją piłować, szlifować, wiercić w niej otwory i malować. Powierzchnia z Poxiliny jest odporna na działanie kwasundefinedw i rozpuszczalnikundefinedw. Wytrzymuje temperaturę do 80oC. Jest rundefinedwnież dobrym izolatorem elektrycznym.

W kreatywny sposundefinedb Poxiliny używa się w modelarstwie artystycznym. Nie musisz jednak tworzyć scen batalistycznych. Wystarczy naprawiony kran czy rączka od rondla, żeby wygrać domową bitwę z chaosem.

Kuzynem Poxiliny jest Poxipol, czyli dwuskładnikowy klej epoksydowy o podobnym działaniu. Jest rzadszy, po zmieszaniu ma konsystencję pasty. Nadaje się do klejenia metalu, tworzywa, ceramiki, drewna, szkła, kamienia i betonu. Skleisz nim w domu niemal wszystko, od nogi stołu, przez stłuczony wazon czy figurkę z Ćmielowa, po ukruszoną glazurę i pękniętą lampkę nocną.

Scyzoryk/multitool

scyzoryk

W razie każdej awaryjnej naprawy, zawartość skrzynki z narzędziami zastąpi podręczne narzędzie wielofunkcyjne. Może to być szwajcarski scyzoryk albo tzw. multitool.

Oprundefinedcz składanej głowni, scyzoryk powinien być wyposażony w zestaw składanych narzędzi, takich jak śrubokręt, nożyczki, piłka, pilnik, a także otwieracze do konserw i butelek oraz korkociąg.

Z takim pomocnikiem można naprawdę poczuć się jak MacGyver. Bohater serialu przy pomocy scyzoryka szwajcarskiej marki Victorinox zdołał zbudować wiele ze swoich genialnych wynalazkundefinedw.

Scyzoryk warto mieć, jednak jest on bardziej przydatny w czasie biwaku czy wycieczki w plener. Do doraźnych napraw lepiej przyda się tzw. multitool.

multitool

Podstawowa rundefinedżnica między tymi narzędziami polega na tym, że rdzeniem scyzoryka jest nundefinedż płaski, natomiast multitool to zwykle kombinerki obudowane dodatkowymi przyrządami, podobnymi jak w scyzoryku. Kombinerki, czyli uniwersalne szczypce, przydadzą się zawsze, kiedy potrzebujemy dodatkowej siły, żeby coś chwycić, zacisnąć, przyciąć, wygiąć (np. blachę lub drut), a także przykręcić lub odkręcić.

Scyzoryk, w założeniu narzędzie kieszonkowe, jest zwykle lekki i bardziej delikatny niż multitool, ktundefinedry m.in. ze względu na swoją masę jest bardziej solidny i wytrzymały.

Dostępne są rundefinedwnież większe wersje narzędzi typu multitool, ktundefinedre poza wymienionymi mają jeszcze funkcje młotka i toporka. Taki podręczny domowy niezbędnik przyda się do wbicia gwoździ i oprawienia choinki.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!

Advertisement