Jakie są sposoby inwestowania na rynku nieruchomości?

Nie od dziś wiadomo, że inwestycje w nieruchomości to jedne z najbardziej opłacalnych metod ulokowania pieniędzy. Nie muszą one jednak polegać jedynie na bezpośrednim zakupie mieszkania. Prezentujemy różne sposoby inwestycji w rynek nieruchomości.


O czym przeczytasz?

Zakup mieszkania w celu późniejszej sprzedaży 

To biznes polegający na kupnie, a później sprzedaży nieruchomości, której wartość może znacznie wzrosnąć w najbliższym czasie. W największych miastach mieszkania zyskują średnio na wartości około 5-6 procent rocznie. Osoba, która decyduje się na tego typu inwestycje, musi ocenić, czy cena danego mieszkania, domu lub działki może być kupiona za wyższą cenę. Powodów może być wiele – atrakcyjna, szybko rozwijająca się okolica lub remont, który wpłynie na wartość lokalu.

Kupno mieszkania pod inwestycje

Niewątpliwie to najbardziej popularne rozwiązanie i jeden z najbezpieczniejszych sposobów inwestycji. Najlepiej jest kupować w dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław czy Gdańsk. Należy wziąć tu pod uwagę lokalizację, metraż, transport publiczny znajdujący się w okolicy, rozkład lokalu (czy jest dobrze oświetlone, ma oddzielną kuchnię itp.), wyposażenie, stan fizyczny czy wysokość czynszu.

Kupno działki budowlanej lub rekreacyjnej pod inwestycje

Ostatnio bardzo wzrosła popularność inwestowania w działki budowlane lub rekreacyjne. Powodem są oczywiście ceny – działki obecnie drożeją szybciej niż mieszkania. Wzrost cen działek w ciągu ostatniego roku osiągnął dwucyfrowy wynik. Jak podaje Bankier.pl w przypadku dużych miast ceny małych działek (12-20 arów) wzrosły nawet o 30 proc. Obecnie działki drożeją kilkakrotnie szybciej niż ceny mieszkań.

Szybkie kupno, szybka sprzedaż – house flipping 

To kupno mieszkania po okazyjnej cenie po to, aby w najbliższym czasie sprzedać je za wyższą stawkę. Szacuje się, że na house flippingu inwestorzy zarabiają 15-30% tego, za jaką kwotę kupili nieruchomość. Na ogół są to mieszkania, które potrzebują przejść remont, aby ich wartość i atrakcyjność znacznie wzrosła. Według badań o tym, czy chcemy kupić daną nieruchomość czy nie, decyzję podejmujemy w przeciągu 15 min od momentu przekroczenia progu mieszkania.

Kupno pod wynajem - długoterminowy i krótkoterminowy

Najem długoterminowy

Wynajem długoterminowy generuje mniej kosztów. Lokal nie musi być w pełni umeblowany, ponieważ najemcy na ogół inwestują we własne meble. Właściciel takiego mieszkania nie musi także dbać o regularne promowanie nieruchomości ze względu na długi okres wynajmu mieszkania jednemu najemcy. Odchodzi także obowiązek częstego sprzątania lokalu po lokatorach.

Osoby podpisujące umowę na wynajem długoterminowy na ogół zawierają ją minimum na rok, a często na parę lat. To gwarancja stałego, regularnego zysku bez ciągłego zaangażowania. Wynajem mieszkań na długi okres cieszy się dużym popytem, dlatego lokalizacja nie jest tak ważna jak w przypadku najmu krótkookresowego.

Najem krótkoterminowy

W ostatnich latach najem krótkoterminowy stał się często wybieraną przez podróżujących formą noclegu. Wiąże się to z dużym komfortem – takim jak własna kuchnia czy balkon. To także większa przestrzeń i swoboda. Wymaga to jednak dużego zaangażowania od właściciela.

Mieszkanie na najem krótkoterminowy musi spełniać określone standardy – być w pełni umeblowane oraz wyposażone w ręczniki czy naczynia. To także wydatek, który trzeba przeznaczyć na promowanie lokalu w Internecie. Takie lokale potrzebują regularnej reklamy. To także mniej bezpieczna forma najmu. Ze względu na brak możliwości wcześniejszej weryfikacji, mieszkanie może zostać zniszczone – aby tego uniknąć należy dbać o to, by podpisywać umowy, które szczegółowo opisują zasady między najemcą a wynajmującym. Wymagające jest także sprzątanie po każdym najmie, naprawy, przekazywanie kluczy oraz regularny kontakt z osobami rezerwującymi nocleg.

Kupując mieszkanie na wynajem krótkoterminowy należy zwrócić szczególną uwagę na lokalizację. Jakie są plusy najmu na krótki okres? To oczywiście przychody. Dobra lokalizacja pozwala na wysokie zarobki.

Dla kogo najem długoterminowy a dla kogo krótkoterminowy

Najem krótkoterminowy na ogół jest bardziej opłacalny finansowo, ale też bardziej czasochłonny. Na najmie krótkoterminowym w dużym, odwiedzanym przez turystów mieście, można zarobić 1400 zł za tydzień. Na najmie długoterminowym za mieszkanie w dużym mieście o wielkości 50 m kw i średnim standardzie zarobek jest taki sam co przez tydzień na najmie na krótki okres.

Osoby, które decydują się na najem krótkoterminowy muszą zwrócić uwagę na lokalizację – słaba spowoduje, że mieszkanie będzie wynajmowane dużo rzadziej. Najem długoterminowy będzie lepszy także dla osób, które wiedzą, że nie będą mogły sobie pozwolić na ciągłe dbanie o mieszkanie i pilnowanie klientów. Dlatego też przed podjęciem decyzji właściciel musi zastanowić się, do jakiej grupy najemców chce trafić oraz przeanalizować potencjał lokalu.

Podnajem mieszkania

Podnajem polega na oddaniu nieruchomości innemu podmiotowi w dalszy najem. W praktyce polega to na tym, że najemca wynajmuje lokal dalej kolejnemu najemcy, który w ten sposób staje się podnajemcą.  To wygodne rozwiązanie dla właścicieli, którzy mają kilka lokali, nie mają czasu lub wystarczającej w tym zakresie wiedzy. W przypadku podnajmu najemcą jest na ogół firma. Do obowiązków podnajmującego należy regularne płacenie czynszu bez względu na to, czy aktualnie ma najemców czy nie. 

Podnajem będzie dobry dla właścicieli, którzy chcą aby ich najem był opłacalny, bezpieczny i nie mają czasu lub doświadczenia w tego typu zarządzaniu. Działanie podnajmu wymaga własnej działalności oraz umowy z właścicielem, który musi się na to zgodzić.

Inwestowanie w nieruchomości za pośrednictwem spółek giełdowych

Innym rodzajem inwestycji w nieruchomości jest kupno akcji na giełdzie papierów wartościowych np. za pośrednictwem XTB. Akcje deweloperów notowane na giełdzie papierów wartościowych mogą zostać nabyte przez inwestora. Im taniej zostaną kupione akcje, a sprzedane drożej, tym więcej można zarobić. Jest to rozwiązanie także dla tych, którzy nie posiadają tak dużych nakładów finansowych, by inwestować w nieruchomość.

Inwestycja w akcje spółek z sektora nieruchomości może być bardzo opłacalną formą zarobku. To atrakcyjna forma lokowania kapitału, zwłaszcza jeśli chodzi o akcje dużych deweloperów, o stabilnej pozycji na rynku i dobrej pozycji finansowej. Notowane na giełdzie firmy deweloperskie można powiedzieć, że mają się bardzo dobrze. W trzecim kwartale sprzedały o 20 proc. lokali więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku (wynika z szacunków HRE Investmentments). Pomimo rekordowej liczby mieszkań w budowie popyt i tak przewyższa podaż.

Crowdfunding i condohotele

Crowdfunding

Platformy crowdfundingowe gromadzą grupę inwestorów wokół danego projektu np. polegającego na wybudowaniu apartamentowca. Składają się oni na realizację danej nieruchomości - biorą udział w budowie, a później partycypują w zyskach, jeśli np. sprzedawane są w takim budynku mieszkania. To jeszcze stosunkowo mało popularna forma zarobku, ale przynosząca zyski z podjętej inwestycji. Szacuje się, że to zarobek kilka procent od wkładu w skali roku.

Condohotele

W przeciwieństwie do crowdfundingu nieruchomości, inwestor nie ma wpływu na realizację projektu, a sam efekt - czyli kupno pokoi hotelowych. Inwestor zakupuje takie pomieszczenie, które będzie zarządzane przez operatora hotelowego. Jego zadaniem jest zapewnienie obłożenia hotelu, dzięki czemu inwestor otrzymuje regularne zyski z najmu.

Stabilne zarobki na condohotelu i tym samym bezpieczna inwestycja będzie bardziej prawdopodobna u znanych sieci hotelowych. Nie trzeba kupować całego obiektu, wystarczy zostać właścicielem jednego lub kilku pokoi, by na nich zarabiać.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement