Jakie są sposoby inwestowania na rynku nieruchomości?

Nie od dziś wiadomo, że inwestycje w nieruchomości to jedne z najbardziej opłacalnych metod ulokowania pieniędzy. Nie muszą one jednak polegać jedynie na bezpośrednim zakupie mieszkania. Prezentujemy różne sposoby inwestycji w rynek nieruchomości.


O czym przeczytasz?

Zakup mieszkania w celu pundefinedźniejszej sprzedaży

To biznes polegający na kupnie, a pundefinedźniej sprzedaży nieruchomości, ktundefinedrej wartość może znacznie wzrosnąć w najbliższym czasie. W największych miastach mieszkania zyskują średnio na wartości około 5-6 procent rocznie. Osoba, ktundefinedra decyduje się na tego typu inwestycje, musi ocenić, czy cena danego mieszkania, domu lub działki może być kupiona za wyższą cenę. Powodundefinedw może być wiele undefined atrakcyjna, szybko rozwijająca się okolica lub remont, ktundefinedry wpłynie na wartość lokalu.

Kupno mieszkania pod inwestycje

Niewątpliwie to najbardziej popularne rozwiązanie i jeden z najbezpieczniejszych sposobundefinedw inwestycji. Najlepiej jest kupować w dużych miastach takich jak Warszawa, Krakundefinedw, Poznań, Wrocław czy Gdańsk. Należy wziąć tu pod uwagę lokalizację, metraż, transport publiczny znajdujący się w okolicy, rozkład lokalu (czy jest dobrze oświetlone, ma oddzielną kuchnię itp.), wyposażenie, stan fizyczny czy wysokość czynszu.

Kupno działki budowlanej lub rekreacyjnej pod inwestycje

Ostatnio bardzo wzrosła popularność inwestowania w działki budowlane lub rekreacyjne. Powodem są oczywiście ceny undefined działki obecnie drożeją szybciej niż mieszkania. Wzrost cen działek w ciągu ostatniego roku osiągnął dwucyfrowy wynik. Jak podaje Bankier.pl w przypadku dużych miast ceny małych działek (12-20 arundefinedw) wzrosły nawet o 30 proc. Obecnie działki drożeją kilkakrotnie szybciej niż ceny mieszkań.

Szybkie kupno, szybka sprzedaż undefined house flipping

To kupno mieszkania po okazyjnej cenie po to, aby w najbliższym czasie sprzedać je za wyższą stawkę. Szacuje się, że na house flippingu inwestorzy zarabiają 15-30% tego, za jaką kwotę kupili nieruchomość. Na ogundefinedł są to mieszkania, ktundefinedre potrzebują przejść remont, aby ich wartość i atrakcyjność znacznie wzrosła. Według badań o tym, czy chcemy kupić daną nieruchomość czy nie, decyzję podejmujemy w przeciągu 15 min od momentu przekroczenia progu mieszkania.

Kupno pod wynajem - długoterminowy i krundefinedtkoterminowy

Najem długoterminowy

Wynajem długoterminowy generuje mniej kosztundefinedw. Lokal nie musi być w pełni umeblowany, ponieważ najemcy na ogundefinedł inwestują we własne meble. Właściciel takiego mieszkania nie musi także dbać o regularne promowanie nieruchomości ze względu na długi okres wynajmu mieszkania jednemu najemcy. Odchodzi także obowiązek częstego sprzątania lokalu po lokatorach.

Osoby podpisujące umowę na wynajem długoterminowy na ogundefinedł zawierają ją minimum na rok, a często na parę lat. To gwarancja stałego, regularnego zysku bez ciągłego zaangażowania. Wynajem mieszkań na długi okres cieszy się dużym popytem, dlatego lokalizacja nie jest tak ważna jak w przypadku najmu krundefinedtkookresowego.

Najem krundefinedtkoterminowy

W ostatnich latach najem krundefinedtkoterminowy stał się często wybieraną przez podrundefinedżujących formą noclegu. Wiąże się to z dużym komfortem undefined takim jak własna kuchnia czy balkon. To także większa przestrzeń i swoboda. Wymaga to jednak dużego zaangażowania od właściciela.

Mieszkanie na najem krundefinedtkoterminowy musi spełniać określone standardy undefined być w pełni umeblowane oraz wyposażone w ręczniki czy naczynia. To także wydatek, ktundefinedry trzeba przeznaczyć na promowanie lokalu w Internecie. Takie lokale potrzebują regularnej reklamy. To także mniej bezpieczna forma najmu. Ze względu na brak możliwości wcześniejszej weryfikacji, mieszkanie może zostać zniszczone undefined aby tego uniknąć należy dbać o to, by podpisywać umowy, ktundefinedre szczegundefinedłowo opisują zasady między najemcą a wynajmującym. Wymagające jest także sprzątanie po każdym najmie, naprawy, przekazywanie kluczy oraz regularny kontakt z osobami rezerwującymi nocleg.

Kupując mieszkanie na wynajem krundefinedtkoterminowy należy zwrundefinedcić szczegundefinedlną uwagę na lokalizację. Jakie są plusy najmu na krundefinedtki okres? To oczywiście przychody. Dobra lokalizacja pozwala na wysokie zarobki.

Dla kogo najem długoterminowy a dla kogo krundefinedtkoterminowy

Najem krundefinedtkoterminowy na ogundefinedł jest bardziej opłacalny finansowo, ale też bardziej czasochłonny. Na najmie krundefinedtkoterminowym w dużym, odwiedzanym przez turystundefinedw mieście, można zarobić 1400 zł za tydzień. Na najmie długoterminowym za mieszkanie w dużym mieście o wielkości 50 m kw i średnim standardzie zarobek jest taki sam co przez tydzień na najmie na krundefinedtki okres.

Osoby, ktundefinedre decydują się na najem krundefinedtkoterminowy muszą zwrundefinedcić uwagę na lokalizację undefined słaba spowoduje, że mieszkanie będzie wynajmowane dużo rzadziej. Najem długoterminowy będzie lepszy także dla osundefinedb, ktundefinedre wiedzą, że nie będą mogły sobie pozwolić na ciągłe dbanie o mieszkanie i pilnowanie klientundefinedw. Dlatego też przed podjęciem decyzji właściciel musi zastanowić się, do jakiej grupy najemcundefinedw chce trafić oraz przeanalizować potencjał lokalu.

Podnajem mieszkania

Podnajem polega na oddaniu nieruchomości innemu podmiotowi w dalszy najem. W praktyce polega to na tym, że najemca wynajmuje lokal dalej kolejnemu najemcy, ktundefinedry w ten sposundefinedb staje się podnajemcą. To wygodne rozwiązanie dla właścicieli, ktundefinedrzy mają kilka lokali, nie mają czasu lub wystarczającej w tym zakresie wiedzy. W przypadku podnajmu najemcą jest na ogundefinedł firma. Do obowiązkundefinedw podnajmującego należy regularne płacenie czynszu bez względu na to, czy aktualnie ma najemcundefinedw czy nie.

Podnajem będzie dobry dla właścicieli, ktundefinedrzy chcą aby ich najem był opłacalny, bezpieczny i nie mają czasu lub doświadczenia w tego typu zarządzaniu. Działanie podnajmu wymaga własnej działalności oraz umowy z właścicielem, ktundefinedry musi się na to zgodzić.

Inwestowanie w nieruchomości za pośrednictwem spundefinedłek giełdowych

Innym rodzajem inwestycji w nieruchomości jest kupno akcji na giełdzie papierundefinedw wartościowych np. za pośrednictwem XTB. Akcje deweloperundefinedw notowane na giełdzie papierundefinedw wartościowych mogą zostać nabyte przez inwestora. Im taniej zostaną kupione akcje, a sprzedane drożej, tym więcej można zarobić. Jest to rozwiązanie także dla tych, ktundefinedrzy nie posiadają tak dużych nakładundefinedw finansowych, by inwestować w nieruchomość.

Inwestycja w akcje spundefinedłek z sektora nieruchomości może być bardzo opłacalną formą zarobku. To atrakcyjna forma lokowania kapitału, zwłaszcza jeśli chodzi o akcje dużych deweloperundefinedw, o stabilnej pozycji na rynku i dobrej pozycji finansowej. Notowane na giełdzie firmy deweloperskie można powiedzieć, że mają się bardzo dobrze. W trzecim kwartale sprzedały o 20 proc. lokali więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku (wynika z szacunkundefinedw HRE Investmentments). Pomimo rekordowej liczby mieszkań w budowie popyt i tak przewyższa podaż.

Crowdfunding i condohotele

Crowdfunding

Platformy crowdfundingowe gromadzą grupę inwestorundefinedw wokundefinedł danego projektu np. polegającego na wybudowaniu apartamentowca. Składają się oni na realizację danej nieruchomości - biorą udział w budowie, a pundefinedźniej partycypują w zyskach, jeśli np. sprzedawane są w takim budynku mieszkania. To jeszcze stosunkowo mało popularna forma zarobku, ale przynosząca zyski z podjętej inwestycji. Szacuje się, że to zarobek kilka procent od wkładu w skali roku.

Condohotele

W przeciwieństwie do crowdfundingu nieruchomości, inwestor nie ma wpływu na realizację projektu, a sam efekt - czyli kupno pokoi hotelowych. Inwestor zakupuje takie pomieszczenie, ktundefinedre będzie zarządzane przez operatora hotelowego. Jego zadaniem jest zapewnienie obłożenia hotelu, dzięki czemu inwestor otrzymuje regularne zyski z najmu.

Stabilne zarobki na condohotelu i tym samym bezpieczna inwestycja będzie bardziej prawdopodobna u znanych sieci hotelowych. Nie trzeba kupować całego obiektu, wystarczy zostać właścicielem jednego lub kilku pokoi, by na nich zarabiać.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!