Finanse

mężczyzna stoi w okienku
Ponad połowa banków poprawiła swoje oferty

Chociaż banki nadmiernie oszczędzających nie rozpieszczają, to jednak oferują coraz wyższe oprocentowanie. W ciągu miesiąca swoje oferty lokat i rachunków oszczędnościowych poprawiła ponad połowa badanych banków.

Bartosz Turek, 31 mar 2022
Stos pieniędzy monet
Większość obligacji skarbowych nie pokona inflacji

Przed dwucyfrową inflacją nie uchronią nas ani bankowe depozyty, ani detaliczne obligacje skarbowe. Choć oprocentowanie teoretycznie powinno być wyższe niż inflacja, w praktyce nawet popularne obligacje czteroletnie nie pozwolą nam realnie zarobić.

Bartosz Turek, 17 mar 2022
nowoczesny, luksusowy apartamentowiec
Wynajem mieszkań to inwestycja długodystansowa

Zakup mieszkania na wynajem na 10 lat daje niemal gwarancję, że na tym biznesie zarobimy – sugerują dane z 15 krajów z lat 1975 – 2021. Co więcej, nie tylko zarobimy, ale zarobimy tak dużo, że pokonamy inflację.

Bartosz Turek, 15 mar 2022
Oszczędności pieniądze w słoiku
Czwarty miesiąc z rzędu banki poprawiają ofertę lokat

10 miesięcy – tak długo przeciętne oprocentowanie lokat wynosiło poniżej 1%. To już za nami. Najnowsze dane NBP sugerują, że średnie oprocentowanie depozytów zakładanych w styczniu 2022 r. wyniosło 1,02% w skali roku. To jeszcze nie koniec podwyżek.

Oskar Sękowski, 04 mar 2022
słoik wypelniony monetami oszczędności
Oszczędności płyną do banków

Gdy z ofert banków zaczęły znikać promile, to do okienek kasowych w bankach zaczęły się ustawiać kolejki. W ostatnim kwartale 2021 roku Polacy założyli lokaty w bankach na dodatkowe 9 miliardów złotych, a to jeszcze nie koniec.

Oskar Sękowski, 18 lut 2022
KE Holdings, czyli rewolucja w Państwie Środka

Chińskie portale nieruchomościowe to potężne organizacje operujące na jednym z największych rynków świata. Są one otoczone aurą tajemnicy wynikającą z mniejszej niż na Zachodzie transparentności i rzetelności dostępnych informacji.

Jakub Banaszewski, 07 gru 2021
Inwestycje w nieruchomość
Jakie są sposoby inwestowania na rynku nieruchomości?

Nie od dziś wiadomo, że inwestycje w nieruchomości to jedne z najbardziej opłacalnych metod ulokowania pieniędzy. Nie muszą one jednak polegać jedynie na bezpośrednim zakupie mieszkania. Prezentujemy różne sposoby inwestycji w rynek nieruchomości.

Anna Lapwing, 05 lis 2021
Portfel
10 rekordów ważnych dla naszych portfeli

Ostatnie tygodnie przyniosły masę danych, które pokazują potężne zmiany ważne dla budżetów domowych Polaków. Na wyścigi rezygnujemy z lokat, kupujemy obligacje, ziemie i mieszkania, a przy tym wszystkim chcemy się zadłużać najszybciej w historii.

Bartosz Turek, 04 maj 2021
Obligacje są alternatywą dla lokat
Jak kupić obligacje skarbowe krok po kroku

Przy niskim oprocentowaniu lokat na atrakcyjności zyskują obligacje detaliczne. Warto się dowiedzieć, jak się je kupuje, aby zyskać alternatywę dla lokowania pieniędzy w banku

Marek Siudaj, 21 sty 2021
Inflacja 30 razy wyższa niż oprocentowanie rocznej lokaty

Prawie 2% - tyle stracił posiadacz rocznej lokaty, która skończyła się w październiku. Mało tego, chcąc ją przedłużyć przeciętny oszczędzający dozna dziś szoku, bo banki „kuszą” oprocentowaniem kilkanaście razy niższym niż przed rokiem.

Bartosz Turek, 02 lis 2020
Depozyty bankowe topnieją
Pieniądze z lokat odpływają szerokim strumieniem

Polacy przestali zakładać lokaty. Od początku roku z depozytów odpłynęło już prawie 71 mld zł. Ale te pieniądze nie odpłynęły daleko, bo trafiły na rachunki bieżące

Marek Siudaj, 23 paź 2020
Z lokat odpłynęła niemal co czwarta złotówka

2-3% rocznie – takim zyskiem kuszą dziś najlepsze promocyjne depozyty bankowe. Na drugim biegunie są za to standardowe roczne lokaty oprocentowane na 0,1%. Trudno się dziwić, że Polacy z nich rezygnują. Odpływ z lokat jest najmocniejszy w historii.

Bartosz Turek, 23 paź 2020