Chociaż banki nadmiernie oszczędzających nie rozpieszczają, to jednak oferują coraz wyższe oprocentowanie. W ciągu miesiąca swoje oferty lokat i rachunków oszczędnościowych poprawiła ponad połowa badanych banków.
Finanse
Przed dwucyfrową inflacją nie uchronią nas ani bankowe depozyty, ani detaliczne obligacje skarbowe. Choć oprocentowanie teoretycznie powinno być wyższe niż inflacja, w praktyce nawet popularne obligacje czteroletnie nie pozwolą nam realnie zarobić.
Zakup mieszkania na wynajem na 10 lat daje niemal gwarancję, że na tym biznesie zarobimy – sugerują dane z 15 krajów z lat 1975 – 2021. Co więcej, nie tylko zarobimy, ale zarobimy tak dużo, że pokonamy inflację.
10 miesięcy – tak długo przeciętne oprocentowanie lokat wynosiło poniżej 1%. To już za nami. Najnowsze dane NBP sugerują, że średnie oprocentowanie depozytów zakładanych w styczniu 2022 r. wyniosło 1,02% w skali roku. To jeszcze nie koniec podwyżek.
Gdy z ofert banków zaczęły znikać promile, to do okienek kasowych w bankach zaczęły się ustawiać kolejki. W ostatnim kwartale 2021 roku Polacy założyli lokaty w bankach na dodatkowe 9 miliardów złotych, a to jeszcze nie koniec.
Chińskie portale nieruchomościowe to potężne organizacje operujące na jednym z największych rynków świata. Są one otoczone aurą tajemnicy wynikającą z mniejszej niż na Zachodzie transparentności i rzetelności dostępnych informacji.
Nie od dziś wiadomo, że inwestycje w nieruchomości to jedne z najbardziej opłacalnych metod ulokowania pieniędzy. Nie muszą one jednak polegać jedynie na bezpośrednim zakupie mieszkania. Prezentujemy różne sposoby inwestycji w rynek nieruchomości.
Dobrze oszacowana wycena nieruchomości jest podstawą do udanej transakcji kupna lub sprzedaży. Nie jest to proste zadanie i wymaga dobrej znajomości rynku. We wstępnych szacunkach pomóc mogą narzędzia dostępne online.
Urban.one to serwis internetowy wyceniający nieruchomości w oparciu o rzeczywiste ceny mieszkań. Bazuje na 5,5 mln transakcji - stanowi to ponad 95% wszystkich informacji na rynku. Jak działa i skąd posiada informacje o faktycznych stawkach lokali?
Gdy słyszymy o inwestowaniu w naszych głowach przewijają się giełdy, rynek Forex, waluty, fundusze, obligacje. Prawda jest taka, że nieruchomości są jedną z najlepszych form lokaty kapitału. Sprawdź popularne opcje inwestowania w nieruchomości.
Ostatnie tygodnie przyniosły masę danych, które pokazują potężne zmiany ważne dla budżetów domowych Polaków. Na wyścigi rezygnujemy z lokat, kupujemy obligacje, ziemie i mieszkania, a przy tym wszystkim chcemy się zadłużać najszybciej w historii.
Przy niskim oprocentowaniu lokat na atrakcyjności zyskują obligacje detaliczne. Warto się dowiedzieć, jak się je kupuje, aby zyskać alternatywę dla lokowania pieniędzy w banku
Pierwszy bank zdecydował się na rezygnację z lokat terminowych. Czy w jego ślady pójdą kolejne?
Prawie 2% - tyle stracił posiadacz rocznej lokaty, która skończyła się w październiku. Mało tego, chcąc ją przedłużyć przeciętny oszczędzający dozna dziś szoku, bo banki „kuszą” oprocentowaniem kilkanaście razy niższym niż przed rokiem.
Pod względem wysokości odsetek obligacje skarbowe wygrywają z większością lokat bankowych
Polacy przestali zakładać lokaty. Od początku roku z depozytów odpłynęło już prawie 71 mld zł. Ale te pieniądze nie odpłynęły daleko, bo trafiły na rachunki bieżące
2-3% rocznie – takim zyskiem kuszą dziś najlepsze promocyjne depozyty bankowe. Na drugim biegunie są za to standardowe roczne lokaty oprocentowane na 0,1%. Trudno się dziwić, że Polacy z nich rezygnują. Odpływ z lokat jest najmocniejszy w historii.
Osoby, które we wrześniu 2019 roku ulokowały pieniądze na lokacie bankowej, straciły prawie 2 proc. wartości swoich oszczędności. Ci, którzy teraz chcą wpłacić pieniądze do banku, też stracą, ale mniej.
Posiadacze akcji Allegro mają powody do zadowolenia. Na debiucie zarobili 51 proc., a potem jeszcze trochę
Osoby pamiętające PRL pamiętają hasło „Październik miesiącem oszczędzania”. Okazuje się, że odkładanie pieniędzy w październiku weszło Polakom w nawyk tak mocno, że choć PRL stał się przeszłością, to nadal najwięcej lokat przybywa w październiku.