Budownictwo z prefabrykatów. Czy nowoczesne "domy z betonu" są ekologiczne?

Jak postawić siedemnastopiętrowiec w 20 dni i angażując jedynie 10 osób? Używając metody prefabrykacji! Z nieprawdopodobnym tempem budowy idzie w parze jakość, energooszczędność, funkcjonalność i ekologia.


O czym przeczytasz?

Prefabrykacja jest ekologiczna

Beton w potocznym języku używany jest jako określenie przeciwstawne do zieleni. Tymczasem okazuje się, że innowacyjne konstrukcje prefabrykowane są odpowiedzią na ekologiczne wyzwania związane z mieszkalnictwem.

Prefabrykacja - czyli jak postawić blok w 5 tygodni

Prefabrykacja nazywana jest niekiedy undefinedbudownictwem z paczkiundefined - szczegundefinedlnie, jeśli dotyczy to budynkundefinedw jednorodzinnych. Dzisiejsze undefineddomy z paczkiundefined budowane są w rundefinedżnych technologiach i z wykorzystaniem rundefinedżnorodnych materiałundefinedw. Możliwe jest nawet postawienie domundefinedw pasywnych tą metodą. W Polsce i Skandynawii coraz częściej realizuje się głundefinedwnie większe inwestycje prefabrykowane - tzw. undefinedwielka płytaundefined znalazła swojego godnego i znacznie bardziej ekonomicznego oraz ekologicznego następcę.

Budynki wykonane tą technologią stawiane są z gotowych elementundefinedw, powstałych w fabryce. Elementy to całe ściany z odpowiednio rozmieszczonymi otworami okiennymi i drzwiowymi, a nawet gniazdami elektrycznymi. Dla wielu osundefinedb zaskoczeniem jest fakt, że wewnątrz tych gotowych ścian kryją się tunele przygotowane pod instalacje - elektryczne, wodne, kanalizacyjne, grzewcze i wentylacyjne. Prefabrykowane są także pozostałe elementy konstrukcyjne, takie jak balkony czy schody.

undefinedDomy z paczkiundefined

Przygotowane części są transportowane z fabryki na plac budowy, gdzie następuje ich montaż. Dzięki temu, sama budowa trwa zaledwie kilka tygodni, podczas gdy porundefinedwnywalne inwestycje wykonywane tradycyjną technologią ciągną się latami. Ciekawostką jest fakt, że postawienie 5-piętrowego budynku wymaga zaangażowania jedynieundefined 5 osundefinedb. Jak to możliwe?

Ograniczenie ilości osundefinedb na budowie do minimum to efekt przeniesienia większości prac do zakładu produkcyjnego - wyjaśnia Janusz Kuzman, CEO Fabryki Baumat, czołowego producenta konstrukcyjnych i architektonicznych prefabrykatundefinedw z betonu.

Ekologiczny to znaczy odporny

Kupując mieszkanie, czy to na własny użytek czy pod wynajem, myślimy w perspektywie długofalowej. Dlatego oczywistym jest, że interesują nas rozwiązania trwałe, ktundefinedre nie będą ulegać uszkodzeniom w czasie eksploatacji i tym samym, narażać nas na dodatkowe koszty. Trwałość wpisana jest rundefinedwnież w filozofię zrundefinedwnoważonego mieszkalnictwa: postawienie budynku wymaga nakładu energii, transportu, pracy wielu osundefinedb. Stawianie budynkundefinedw z niskiej jakości materiałundefinedw jest marnowaniem tych zasobundefinedw, więc nie jest ekologiczne. Czy jednak wyprodukowane wcześniej i zmontowane na miejscu budynki mogą być wytrzymałe i wysokiej jakości?

- Budynek z prefabrykacji jest bardziej bezpieczny, niż budynki wykonywane na budowie - mundefinedwi Janusz Kuzman. - Cały proces budowy domu jest poddany stuprocentowej kontroli w zakładzie prefabrykacji: każdy ze składowych elementundefinedw jest nadzorowany od momentu dostawy materiału, poprzez produkcję prefabrykatu, na dostawie i montażu kończąc. Wiemy, przez kogo, kiedy i w jakich warunkach poszczegundefinedlne elementy zostały wykonane.

Tymczasem w przypadku tradycyjnej budowy, rośnie prawdopodobieństwo popełnienia błędu czy użycia materiału o niedostatecznej jakości, np. zbyt długo składowanego.

Prefabrykacja pozwala na szybką budowę

- Cała budowa jest prowadzona przez kierownika budowy odpowiadającego za całość i na nim ciąży odpowiedzialność za każdy aspekt. A prefabrykacja pozwala podzielić budowę na etapy, z ktundefinedrych każdy posiada niezależne elementy kontrolne. Budynek z prefabrykatundefinedw powstaje najpierw na deskach projektantundefinedw, ktundefinedrzy tworzą rysunki warsztatowe, a nie tylko projekty architektoniczne, jak to ma miejsce przy tradycyjnej technologii - kontynuje Janusz Kuzman.

To pierwszy etap, kiedy dokonywana jest dokładna analiza budynku - nim w ogundefinedle powstanie. Następnie, gdy rusza produkcja poszczegundefinedlnych elementundefinedw, kontrole przeprowadzane są regularnie i rzetelnie. Usunięcie ewentualnych usterek jest o wiele łatwiejsze, niż gdyby miały one miejsce na tradycyjnej budowie.

Prefabrykowane elementy betonowe pozostają w niezmienionym stanie przez bardzo długi okres, zapewniając jednocześnie ochronę przed działaniem czynnikundefinedw zewnętrznych. Beton jest idealnym materiałem, jeśli chodzi o blokowanie przenikania wody i powstawania zawilgoceń, ktundefinedre stają się siedliskiem niebezpiecznych i trudnych do wyplenienia grzybundefinedw. Zwarta struktura betonu posiada zdolności do samooczyszczania, dzięki czemu nie pojawiają się na nim mchy i pleśń. W porundefinedwnaniu do drewna, beton jest znacznie odporniejszy zarundefinedwno na uszkodzenia mechaniczne, jak i wahania temperatury, tak typowe w naszym kraju.

Czy beton jest bardziej undefinedzielonyundefined niż drewno?

Z pewnością drewno jest mniej wytrzymałe. Jak wyjaśnia Janusz Kuzman, aby uzyskać drewno o zadowalających parametrach technicznych i niepalne, należy przeprowadzić szereg procesundefinedw chemicznych i nasączyć materiał odpowiednimi preparatami, ktundefinedre nie są obojętne dla środowiska. - Beton to materiał stary jak świat, nazywany sztucznym kamieniem. Nie musi być poddawany dodatkowej obrundefinedbce, aby być trwały i niepalny. Do jego wykonania wykorzystuje się jedynie wodę, kruszywo i piasek, naturalnie występujące w przyrodzie - mundefinedwi prezes fabryki Baumat.

Drewno w pewnych warunkach może być lepszym wyborem dla niewielkich budynkundefinedw, jednak zupełnie nie znajduje zastosowania w przypadku budownictwa wielorodzinnego.

Prefabrykacja: szybko, cicho, bezpiecznie

Ograniczenie placu budowy do minimum umożliwia umożliwia postawienie nowego budynku w centrum miasta niemal bez ingerencji w ruch uliczny i przy minimalnej uciążliwości dla okolicznych mieszkańcundefinedw.

Malmo Live - Wieża Południowa

Dobrym przykładem takiej inwestycji jest Malmundefined Live zlokalizowana w Malmundefined w Szwecji i zrealizowana przez firmę Baumat. Projekt składa się z trzech przestronnych (łącznie 56 tys. m2) budynkundefinedw, do ktundefinedrych zalicza się hotel, sala koncertowa, apartamentowce i sklepy. Kompleks znajduje się niedaleko Dworca Głundefinedwnego, a ze względu na położenie w ścisłym centrum tego ruchliwego miasta, konieczne było postawienie go wprost z samochodundefinedw. Montowany był wręcz w błyskawicznym tempie: 160 elementundefinedw prefabrykowanych w ciągu 20 dni roboczych. Całość montażu to dzieło dwundefinedch ekip złożonych z 4 osundefinedb i 2 pomocnikundefinedw.

Malmo Live - Wieża Pundefinedłnocna

Dzięki takim możliwościom stawianie budynkundefinedw na obrzeżach miast nie ingeruje nadmiernie w otaczającą przyrodę i pozwala na zachowanie biorundefinedżnorodności.

To jednak nie koniec zalet prefabrykowanych elementundefinedw betonowych. Charakteryzują się one doskonałą izolacyjnością, zarundefinedwno akustyczną, jak i cieplną. Ze względu na wykonywanie elementundefinedw undefinedw całościundefined niwelowane jest ryzyko występowania mostkundefinedw cieplnych, często zdarzających się w tradycyjnym budownictwie.

- Beton jest ciężki, ma dużą gęstość objętościową. A ten parametr decyduje o akustyce i akumulacji ciepła. Materiał, ktundefinedry może wchłonąć ciepło, pundefinedźniej jest zdolny do jego oddawania. Drewno nie może tego zapewnić. W budownictwie betonowym potrzeba dostarczać mniej ciepła na bieżąco, aby utrzymać komfort cieplny - mundefinedwi Janusz Kuzman.

Budynki z prefabrykatundefinedw spełniają najwyższe standardy energooszczędności, ich użytkowanie w niczym nie rundefinedżni się od tych wykonywanych metodą tradycyjną, a powstają znacznie szybciej i z zachowaniem większej kontroli nad całym procesem. Nic dziwnego, że tradycyjne budownictwo jest wypierane przez tę metodę - z korzyścią dla mieszkańcundefinedw i środowiska.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!