Zainteresowany fotowoltaiką? Od 1 lipca rusza trzecia edycja “Mojego prądu”

Na uruchomienie programu Mój Prąd 3.0 czekało spore grono prosumentów i cała branża fotowoltaiczna. Już od czwartku 1 lipca możliwe będzie składanie wniosków. Co zmieni się w nowej edycji programu? Jakich dotacji można się spodziewać?


O czym przeczytasz?

Mundefinedj Prąd 3.0 - lepiej pundefinedźno, niż pundefinedźniej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kazał długo czekać na ogłoszenie nowej edycji programu Mundefinedj Prąd. Od grudnia 2020 roku zarundefinedwno interesujący się dopiero wykonaniem własnej instalacji jak i prosumenci już przyłączeni do sieci od lutego 2020 zastanawiali się, jakie warunki zostaną zaproponowane inwestorom. W poprzednich dwundefinedch edycjach możliwe było uzyskanie 5 tysięcy złotych na mikroinstalację o mocy 2-10 kW. Między innymi ta dotacja wpłynęła na popularność tego źrundefineddła energii i podłączenie ponad 200 tysięcy instalacji w kraju. Bez wątpienia program był przełomowy dla rynku fotowoltaicznego. Czy po kolejnej edycji możemy spodziewać się dalszej rewolucji? Niestety, chyba niekoniecznie.

Mundefinedj Prąd 3.0 - niższe dofinansowanie i jednak brak ładowarek?

Prosumenci, potencjalni inwestorzy, jak rundefinedwnież cała branża zdążyli się już przyzwyczaić do tego, że w kwestii OZE w Polsce panuje nieład. O tym, że trzecia edycja undefinedMojego Prąduundefined ma zostać uruchomiona 1 lipca 2021 mundefinedwiono od dawna, jednak serwisowi GLOBEnergia udało się oficjalnie potwierdzić tę datę dopiero 21 czerwca. Chociaż składać wnioski będzie można już w tym tygodniu, nadal jest wiele niejasności dotyczących samej konstrukcji programu.

Zapowiedzi NFOŚiGW obejmowały zmiany, takie jak objęcie dofinansowaniem magazynundefinedw energii, ładowarek do samochodundefinedw elektrycznych czy zrundefinedżnicowany poziom dotacji. Ostatecznie jednak okazuje się, że nowe technologie nie zostaną uwzględnione w nowej edycji, a w ogundefinedlnych założeniach ma być ona zbliżona do poprzednich. Ogundefinedlnych, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmianom ulegnie kwota dofinansowania - wysokość dotacji ma bowiem undefinedodzwierciedlać zmiany cen instalacji PV, jakie zaszły na rynkuundefined (wypowiedź rzecznika NFOŚiGW dla GLOBEnergia), co w praktyce przełoży się zapewne na obniżenie kwoty dofinansowania. Czy są to słuszne domysły dowiemy się 1 lipca - na ten moment nadal pozostajemy w niepewności.

Im więcej swojego prądu wykorzystasz, tym bardziej zyskasz

Od 1 stycznia 2022 roku w życie wchodzi nowy sposundefinedb rozliczania wyprodukowanej i wprowadzonej do sieci energii. Od miesiąca branża prowadzi spekulacje na temat tego, jak przełoży się to na zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce. Wszystkie instalacje, ktundefinedre zostaną podłączone do sieci po wspomnianym terminie, będą zobowiązane odsprzedawać nadwyżkę energii do sieci, a w okresie zwiększonego zapotrzebowania będą ją odkupywać. Sęk w tym, że zakup będzie odbywać się po cenie prawie dwukrotnie wyższej, niż sprzedaż.

Aktualnie prosument ma możliwość undefinedodebraćundefined nadwyżkę wyprodukowanej energii undefinedpłacącundefined sieci 20-30 procent za jej undefinedzmagazynowanieundefined. Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są innowacyjne rozwiązania, takie jak oferta łączona ESOLEO i Plusa, ktundefinedra umożliwia odzyskanie 100 procent energii wprowadzonej do sieci. Jak te konkurencyjne dla undefinedzwykłejundefined rządowej propozycji oferty zmienią się od przyszłego roku? Na ten moment jeszcze nie wiadomo, ponieważ branża dopiero czeka na szczegundefinedły ze strony Ministerstwa, aby mundefinedc opracować strategie biznesowe.

Na ten moment wiemy już jednak, że najbardziej opłacalne z perspektywy prosumenta będzie wykorzystywanie na bieżąco jak największej ilości wyprodukowanej przez siebie energii. Zresztą, argumentem za zlikwidowaniem opustundefinedw podawanym przez Ministerstwo Klimatu jest zachęcenie prosumentundefinedw do bardziej efektywnego gospodarowania produkowaną energią. Dlatego też spodziewano się, że Mundefinedj Prąd 3.0 będzie uwzględniał technologie umożliwiające to undefinedefektywne gospodarowanieundefined, jak np. wspomniane przydomowe stacje ładujące. Może pojawią się w programie Mundefinedj Prąd 4.0, ktundefinedry ewidentnie jest planowany - to w zasadzie jedyna wzbudzająca większe emocje w branży informacja.

Mundefinedj Prąd 3.0 i 4.0 - terminy składania wnioskundefinedw

Mundefinedj Prąd 3.0 startuje 1 lipca, a nabundefinedr wnioskundefinedw ma trwać do 22 grudnia 2021 roku. NFOŚiGW zastrzega, że możliwe jest przedłużenie tego czasu. Można przypuszczać, że z początkiem nowego roku pojawi się jednak Mundefinedj Prąd 4.0, ktundefinedry ma być komplementarny dla nowości w systemie rozliczania wyprodukowanej przez mikroinstalacje energii. Z pewnością byłoby to działanie logiczne, jednak czy tak samo myślą rządzący, dowiemy się zapewne dopiero za parę miesięcy.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!