Znalazłeś kleszcza? Możesz go zbadać za darmo

W 2021 roku krętki powodujące boreliozę znaleziono u ponad 20 procent kleszczy. Badania prowadzą naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Akcja trwa do końca września.


O czym przeczytasz?

Niebezpieczne pasożyty

Łagodne zimy sprawiają, że kleszcze są aktywne niemal przez cały rok, jednak szczyt ich aktywności przypada na okres wiosenno-letni, kiedy spędzamy więcej czasu na zewnątrz, jak mundefinedwi w komunikacie prasowym dr hab. Renata Welc-Falęciak z Wydziału Biologii UW.

Jeśli znaleźliśmy na skundefinedrze kleszcza, warto wysłać go do badania, ktundefinedre prowadzone jest na Wydziale Biologii UW.

Jest to badanie molekularne wykrywające materiał genetyczny krętkundefinedw powodujących boreliozę. Warunkiem uczestnictwa w badaniu jest dostarczenie pasożyta w ciągu trzech dni od usunięcia go ze skundefinedry oraz wypełnienie dwundefinedch ankiet online: po oddaniu kleszcza do badań oraz po upływie ośmiu tygodni od usunięcia. Czas oczekiwania na wynik wynosi do 10 dni roboczych undefined czytamy w komunikacie UW.

Gdzie dostarczyć kleszcza?

Kleszcza można wysłać kurierem lub dostarczyć osobiście (od poniedziałku do czwartku w godzinach 8.00-18.00). Ważne, by był w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Trzeba dołączyć zlecenie badania i zgodę na udział w nim. Adres to: Zakład Parazytologii, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Miecznikowa 1, 02-096 Warszawa z dopiskiem undefinedPROJEKT NCNundefined.

Więcej szczegundefinedłowych informacji znaleźć można na stronie Zakładu Parazytologii Wydziału Biologii: http://parazytologia.biol.uw.edu.pl.

Wyniki ostatnich badań

Podobny projekt realizowany był już w ubiegłym roku. Wundefinedwczas naukowcy przebadali prawie 900 kleszczy. U ponad 20 procent z nich znaleziono krętki Borrelia. Prawie połowa kleszczy została usunięta ze skundefinedry dopiero po upływie doby. Znacznie zwiększa to ryzyko zachorowania. Ponad 78 procent osundefinedb, ktundefinedre przesłały materiał do badania, nie korzystało ze środkundefinedw odstraszających kleszcze.

Prawidłowe usuwanie kleszcza

Im wcześniej kleszcz zostanie usunięty, tym mniejsze ryzyko zakażenia odkleszczowym zapaleniem mundefinedzgu i boreliozą. Jak prawidłowo to zrobić w domu?

  • zdezynfekuj pęsetę
  • złap kleszcza jak najbliżej swojej skundefinedry
  • pociągnij przeciwnie do kierunku wkłucia i wyciągnij
  • połundefinedż go na kartce papieru i upewnij się, czy został usunięty w całości
  • odkaź skundefinedrę środkiem dezynfekującym
  • umyj ręce wodą z mydłem

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!