Wykończenie mieszkania - co możesz zrobisz samodzielnie, a do czego powinieneś zaangażować fachowców?

Są prace, które nie wymagają specjalistycznych umiejętności. Które?


O czym przeczytasz?

wykończenie mieszkania - co zrobisz samodzielnie?

Kupiłeś mieszkanie w stanie deweloperskim i już nie możesz się doczekać przeprowadzki? Musisz uzbroić się w cierpliwość - przygotowanie lokalu do użytku trochę potrwa.

Ktundefinedre prace możesz wykonać samodzielnie, a do ktundefinedrych bezpieczniej wynająć ekipę? Odpowiadamy.

Stan deweloperski - co to właściwie znaczy?

wykończenie mieszkania - co zrobisz samodzielnie?

Pojęcie undefinedstan deweloperskiundefined bywa rundefinedżnie interpretowane, najczęściej dotyczy jednak mieszkań z już otynkowanymi ścianami, wykończoną cementem podłogą, zewnętrzną stolarką okienną i drzwiową oraz przyłączami do instalacji wodno-kanalizacyjnych, gazowych i grzewczych.

Jeśli chcesz się upewnić, że tego typu prace zostaną wykonane w lokalu przed odbiorem kluczy, przeczytaj dokładnie umowę deweloperską, w ktundefinedrej znajdziesz komplet informacji, na temat zobowiązań dewelopera.

W tym momencie powinieneś też zdecydować, czy będziesz korzystał ze wsparcia architekta, czy raczej zaplanujesz całą przestrzeń samodzielnie.

Pierwsza z opcji jest zdecydowanie bezpieczniejsza, jednak musisz liczyć się z niemałym wydatkiem. Przygotowanie - przez renomowaną pracownię - projektu wraz z wizualizacją kosztuje od 100 zł nawet do 350 zł za 1 mkw.

Nierzadko dobrym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z usług niezależnego, a przede wszystkim mało znanego architekta. W sieci znajdziesz oferty m.in. osundefinedb tuż po studiach, ktundefinedre nie wyrobiły sobie jeszcze marki, ale już teraz zaskakują kreatywnością i mają znacznie niższe oczekiwania finansowe.

Pamiętaj, że niektundefinedrzy architekci wspundefinedłpracują z marketami budowlanych i sklepami z wyposażeniem wnętrz, dzięki czemu mogą Ci zaoferować zniżki na zakup potrzebnych materiałundefinedw, mebli i dodatkundefinedw.

Samodzielna aranżacja daje większą satysfakcję

Choć zatrudnienie architekta wiąże się z dużą wygodą, nic nie daje takiej satysfakcji jak samodzielna aranżacja. To Ty decydujesz o wyborze materiałundefinedw wykończeniowych, mebli i dekoracji. Urządzasz wnętrze wedle własnego gustu.

Jest jednak druga strona medalu, musisz liczyć się z tym, że takie przedsięwzięcie pochłonie wiele Twojego czasu i nerwundefinedw.

Nie ma też co czarować - lata praktyki profesjonalistundefinedw ograniczają ryzyko błędundefinedw, ktundefinedre bywają naprawdę kosztowne. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza, że sam zakup materiałundefinedw wykończeniowych i mebli to już duży wydatek.

Castorama przygotowała analizę, w ktundefinedrej oszacowała koszt wykończenia i umeblowania poszczegundefinedlnych pomieszczeń w 40-metrowym mieszkaniu. Z publikacji wynika, że na łazienkę o powierzchni 5 mkw. wydasz kilkanaście tysięcy złotych, a na kuchnę - około 20 tys. zł.

Na salon trzeba przeznaczyć minimum 7 tys. zł, a na sypialnię - około 3,5 tys. zł.

Bez względu na to, czy skorzystasz z pomocy architekta, czy zdecydujesz się działać na własną rękę, sprawdź czy deweloper nie oferuje bonundefinedw i zniżek do marketundefinedw budowlanych. Podobnie jak część architektundefinedw, wiele firm deweloperskich proponuje takie benefity klientom, np. w ramach sezonowych promocji.

Malowanie i układanie podłogi, czyli co możesz zrobić samodzielnie?

wykończenie mieszkania - co zrobisz samodzielnie?

Choć mundefinedwi się, że to do odważnych świat należy, my jednak stawiamy na ostrożność. Osobom bez doświadczenia i fachu w ręku, samodzielną pracę polecamy wyłącznie przy malowaniu i układaniu podłogi, pod warunkiem, że będzie to tzw. undefinedpodłoga pływającaundefined.

Zanim zdecydujesz się na malowanie, wyprundefinedbuj jeden z dostępnych w sieci kreatorundefinedw koloru, ktundefinedry pozwoli Ci stworzyć wizualizację wnętrza. Takie rozwiązania oferują m.in. producenci farb. Możesz dzięki nim sprawdzić, czy dana barwa rzeczywiście pasuje do danego pomieszczenia.

Pamiętaj, że malowanie to proces, do ktundefinedrego nie wystarczą farby i pędzel. Przygotuj także: grunt, podkład, szlifierkę, folię malarską i wałki.

Pamiętaj rundefinedwnież o pięciu podstawowych zasadach:

1. Przed pracą bardzo dokładnie umyj wszystkie pędzle i wałki.

2. Farbę nakładaj dopiero po wyschnięciu gruntu, nigdy wcześniej!

3. Najpierw maluj sufit, a dopiero potem ściany.

4. Nie nakładaj farby na mokrą powierzchnię (jeśli np. ściana była myta).

5. Dopiero gdy farba wyschnie, możesz montować dekoracje ścienne. Nigdy nie rundefinedb tego wcześniej!

Układanie podłogi - jak to zrobić samemu?

wykończenie mieszkania - co zrobisz samodzielnie?

Swoich sił możesz sprundefinedbować rundefinedwnież przy układaniu podłogi. Oczywiście, pod warunkiem, że będzie tzw. podłoga pływająca, ktundefinedra nie ma stałego mocowania do podłoża i ścian. Do jej ułożenia wykorzystuje się panele laminowane albo drewniane.

Przed przystąpieniem do pracy, należy przede wszystkim sprawdzić, czy posadzka jest rundefinedwna.

Jeśli będą na niej np. pęknięcia, najpierw będziesz musiał je "załatać". W przeciwnym wypadku, musisz się liczyć z ryzykiem wystąpienia poważnych komplikacji - panele mogą podskakiwać, rozchodzić się albo skrzypieć.

Do ułożenia podłogi będziesz potrzebował: poziomicy, gumowego młotka, piły do drewna albo wyrzynarki, ołundefinedwka stolarskiego, izlolacji, dwundefinedch krzeseł i oczywiście paneli albo desek.

Panele układasz jak puzzle. Choć wydaje się to banalnie proste, powinieneś robić to bardzo ostrożenie. Za każdym razem zwracaj uwagę czy panele zaczepiły się na łączeniach, aby mocniej "osiadły", wykorzystaj gumowy młotek.

Możesz wykorzystać kliny, ktundefinedre zapewnią odpowiedni odstęp od ściany.

Podłoga pływająca charakteryzuje się tym, że nie znosi ścisku. To ważne, zwłaszcza, że panele reagują na zmiany temperatury. Wraz z jej wzrostem undefined rozszerzają się, a spadkiem undefined zwężają.

Kosmetyka, czyli mocowanie listew

wykończenie mieszkania - co zrobisz samodzielnie?

Po około 24 godzinach od ułożenia podłogi, możesz usunąć kliny i zamontować listwy - klejone albo przykręcane. Pamiętaj, że w przypadku tych drugich, możesz sobie pozwolić na łatwe umycie/odkurzenie powierzchni pod listwami - bez problemu je bowiem odkręcisz, a następnie przykręcisz.

W zależności od typu listew, będziesz potrzebował do ich montażu undefined kleju, albo metalowych zaczepundefinedw, a wraz z nimi kołkundefinedw i wkrętarki.

Zaangażowanie ekipy remontowej - zalety

wykończenie mieszkania

Do wszystkich pozostałych prac, związanych z wykończeniem (układanie glazury, stawianie ścianek działowych, prace przy instalacjach elektrycznych i hydraulice), rekomendujemy zaangażowanie ekipy remontowej.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wybundefinedr fachowcundefinedw z polecenia. Wystarczy przejrzeć fora internetowe, by dowiedzieć się, jak trudno znaleźć zaufanych budowlańcundefinedw.

Jeśli masz już sprawdzoną ekipę, zyskasz także na tym, że nie będziesz musiał kupować potrzebnych narzędzi..

Pamiętaj jednak koniecznie, by przed rozpoczęciem remontu sporządzić dokładną umowę, w ktundefinedrej spiszesz zobowiązania stron i terminy realizacji poszczegundefinedlnych prac.

Skok na głęboką wodę może Cię słono kosztować

Jeśli chcesz kompleksowo wykończyć mieszkanie, ale nie masz w tym żadnego doświadczenia, oddaj sprawę w ręce fachowcundefinedw. To wcale nie oznacza, że Twoja praca się nie przyda - swoją energię możesz spożytkować na udekorowanie wnętrz, wybundefinedr mebli, malowanie ścian, czy ewentualne położenie podłogi. Nie martw się - na pewno nie zabraknie dla Ciebie zajęcia.

Jeśli natomiast do samodzielnego wykończenienia zakupionych czterech kątundefinedw motywuje Cię możliwość zaoszczędzenia, pamiętaj - to tylko możliwość. W niektundefinedrych przypadkach błędy, popełniane przez samozwańczych "inżynierundefinedw-budowlańcundefinedw" wymagają napraw, ktundefinedre mogą naprawdę słono kosztować.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!