Ważą się losy oprocentowania depozytów

Z punktu widzenia oszczędzających zmiany na rynku lokat przestają być jednoznacznie pozytywne. Co prawda kilka instytucji stara się nas kusić obietnicą oprocentowania na poziomie ponad 8%.

Ważą się losy oprocentowania depozytundefinedw

Z punktu widzenia oszczędzających zmiany na rynku lokat przestają być jednoznacznie pozytywne. Co prawda kilka instytucji stara się nas kusić obietnicą oprocentowania na poziomie ponad 8%. Nie brakuje jednak też takich, ktundefinedre w ostatnim miesiącu pogorszyły ofertę depozytundefinedw. Co przyniesie 2023 rok? Przede wszystkim zależy to od decyzji podejmowanych przez RPP.

W ostatnich dniach, wbrew naszym przewidywaniom jeden z bankundefinedw zaoferował lokatę
z oprocentowaniem na poziomie 10% w skali roku. Oferta ta wyraźnie odstaje od rynkowego standardu. Instytucje w ramach najlepszych, promocyjnych produktundefinedw kuszą depozytami ze stawkami na poziomie nie wyższym niż 8-8,5% w skali roku.

Najlepsze lokaty są często limitowane

Trzeba jednak pamiętać, że często najlepiej oprocentowane oferty są obarczone dodatkowymi wymaganiami (nowy klient, nowe środki) lub też sprzedawane wraz z dodatkowymi produktami (konto, karta, aplikacja mobilna). Te ostatnie mogą być obarczone comiesięcznymi opłatami. Całe szczęście tych można przeważnie uniknąć aktywnie korzystając np. z karty lub konta.

A jak to jest z najnowszą lokatą Credit Agricole na 10% w skali roku? Oferta jest skierowana dla nowych klientundefinedw. Można bowiem z niej skorzystać tylko z wykorzystaniem aplikacji mobilnej, a do tego w ciągu 14 dni od otworzenia nowego konta. To z kolei wiąże się z dodatkowymi opłatami za prowadzenie rachunku i korzystanie z karty. Co prawda można ich uniknąć, ale trzeba zapewnić wpływ w wysokości minimum 1 tys. złotych w poprzednim miesiącu kalendarzowym, a dodatkowo wykonać co najmniej jedną transakcję bezgotundefinedwkową. Ponadto, promocyjne oprocentowanie dotyczy lokat na kwotę do 50 tys. złotych, a okres podwyższonego naliczania odsetek kończy się po upływie 180 dni od założenia lokaty.

Jest 10%, ale są też spadki oprocentowania

Ostatni miesiąc przyniundefinedsł jednak nie tylko informacje pozytywne z puntu widzenia oszczędzających.
W kilku instytucjach zanotowaliśmy pogorszenie oferty depozytowej (obniżenie maksymalnej kwoty, okresu naliczania wyższego oprocentowania lub jego wysokości). Zebrane przez HRE Investments dane pokazują ponadto, że 3 instytucje zdecydowały się też na korektę oprocentowania. Ponadto, jeden
z bankundefinedw nie ma już w ofercie lokaty na 8%, ktundefinedra w listopadzie była jeszcze dostępna.

Większość depozytundefinedw bez zmian

Wbrew pozorom grudzień okazuje się więc miesiącem, w ktundefinedrym po raz pierwszy od dłuższego czasu nie mamy do czynienia z bezapelacyjną poprawą oferty depozytowej bankundefinedw. Co prawda do oferty weszło kilka propozycji z lepszym oprocentowaniem, ale nie brakuje też ofert z gorszymi warunkami. Bezapelacyjnie przeważa za to grono depozytundefinedw, ktundefinedrych warunki w ostatnim miesiącu się nie zmieniły.

Widać to także po średnim oprocentowaniu najlepszych, promocyjnych produktundefinedw, ktundefinedre wzrosło
w ciągu miesiąca o około 0,16 pkt. proc. Miesiąc wcześniej wzrost ten był większy (0,49 pkt. proc.).

Od kilku miesięcy bardzo wolno rośnie też przeciętne oprocentowanie depozytundefinedw, ktundefinedre Polacy faktycznie zakładają. Niestety dane zbierane przez NBP w tym zakresie są opundefinedźnione o ponad miesiąc, a najnowsze pochodzą z października 2022 roku. W tym miesiącu przeciętna nowa lokata była oprocentowana na nieco ponad 5,4%. Gdy poznamy nowe dane, to najpewniej będą one lepsze, ale wzrost nie powinien być spektakularny.

Przypomnijmy, że w ramach naszego rankingu zbieramy co miesiąc informacje o najlepiej oprocentowanych lokatach i rachunkach oszczędnościowych. Skupiamy się na takich, w ramach ktundefinedrych powierzamy pieniądze na maksymalnie 12 miesięcy. Kluczowe jest dla nas bezpieczeństwo,
a więc lokata lub rachunek oszczędnościowy muszą podlegać pod gwarancję BFG (lub identycznej instytucji z innego kraju UE). I choć przyjmujemy oferty, w ramach ktundefinedrych trzeba skorzystać
z produktundefinedw dodatkowych (konta, karty, a nawet ubezpieczenia), to robimy to tylko wtedy, gdy można z nich zrezygnować lub uniknąć kosztundefinedw aktywnie korzystając z karty lub konta.

Najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe

Nazwa banku

Nazwa produktu

Oprocen- towanie w skali roku

Max kwota z danym oprocen- towaniem

Okres lokaty lub promocyjnego oprocentowania

Oferta dla nowych klientundefinedw lub środkundefinedw?

Wymagane produkty dodatkowe

Credit Agricole

Lokata mobilna dla nowego klienta

10,00%

50 tys. zł

180 dni

tak

konto

Inbank

Lokata Na Start

8,50%

50 tys. zł

3 miesiące

tak

-

Nest Bank

Nest Konto Oszczędnościowe

8,25%

400 tys. zł

2 miesiące

tak

konto

mBank

Lokata na nowe środki

8,20%

500 tys. zł

12 miesięcy

tak

konto

BOŚ

Ekolokata Gwiazdkowa

8,01%

500 tys. zł

3 miesiące

nie

-

PKO BP

Lokata na dzień dobry

8,00%

200 tys. zł

3 miesiące

tak

konto

BFF

Lokata Facto

8,00%

bez limitu

3 miesiące

nie

konto

Inbank

Lokata Standardowa

8,00%

1 mln zł

6 miesięcy

nie

-

Bank Pekao

Konto oszczędnościowe

8,00%

400 tys. zł

6 miesięcy

tak

konto

VeloBank

Elastyczne Konto Oszczędnościowe

8,00%

400 tys. zł

3 miesiące

tak

konto

ING Bank Śląski

OKO

8,00%

400 tys. zł

3 miesiące

tak

konto

Alior Bank

Konto Mega Oszczędnościowe

8,00%

400 tys. zł

3 miesiące

tak

-

Bank Millennium

Konto Oszczędnościowe Profit

8,00%

300 tys. zł

90 dni

tak

konto

Credit Agricole

Lokata na nowe pieniądze

8,00%

200 tys. zł

180 dni

tak

konto

mBank

Moje cele undefined oferta prom.

8,00%

50 tys. zł

3 miesiące

nie

konto

Alior Bank

Lokata mobilna

8,00%

50 tys. zł

100 dni

tak

konto

Nest Bank

Lokata Witaj

8,00%

20 tys. zł

6 miesięcy

tak

konto

Santander Consumer Bank

Lokata online Nowe Środki

7,66%

400 tys. zł

6 miesięcy

tak

-

Toyota Bank PL

Lokata Plus

7,60%

10 x 40 tys. zł

12 miesięcy

nie

konto

BFF

Lokata Facto

7,50%

bez limitu

12 miesięcy

nie

konto

Bank Pekao

Lokata negocjowana

7,50%

1 mln zł

12 miesięcy

tak

konto

PKO BP

Lokata na nowe środki

7,50%

bez limitu**

3 miesiące

tak

konto

Santander Consumer Bank

Rachunek oszczędnościowy Nowe Środki

7,50%

200 tys. zł

do 18.01.2023

nie

-

Bank Millennium

Lokata Horyzont Zysku

7,00%

bez limitu

6 miesięcy

tak

konto

BOŚ

EKOkonto Oszczędnościowe

7,00%

1 mln zł

do 31.01.2023

nie

-

Santander

Konto Max Oszczędnościowe

7,00%

300 tys. zł

do 30.01.2023

tak

konto

VeloBank

Lokata na Nowe Środki

7,00%

150 tys. zł

6 miesięcy

tak

-

BNP Paribas

Lokata na Nowe Środki

6,00%

bez limitu

12 miesięcy

tak

konto

BNP Paribas

Lokata Gomobile

6,00%

50 tys. zł

5 miesięcy

nie

konto

Citi Bank Handlowy

Konto Super Oszczędnościowe

6,00%

20 tys. zł

-

nie

konto

Bank Pocztowy

Lokata w Porządku

5,00%

20 tys. zł

3 miesiące

nie

konto

Aion Bank

Aion (light) Oszczędności

6,00%

bez limitu

do 31.12.2022

nie

aplikacja mobilna

**Maksymalną kwotę oznacza nadwyżkę ponad pieniądze zgromadzone na produktach depozytowych w dniu 13.12.2022

Opracowanie HRE Investments na podstawie danych z bankundefinedw (termin nadsyłania informacji 28.12.2022) i stron internetowych bankundefinedw

Oszczędzający nie mają powodundefinedw do optymizmu

Jaki będzie dla oszczędzających rok 2023? To zależy w dużej mierze od decyzji RPP dotyczących poziomu stundefinedp procentowych. Pomiędzy nimi i oprocentowaniem depozytundefinedw istnieje bowiem wyraźny związek. Przypomnijmy, że od trzech miesięcy członkowie Rady utrzymywali koszt pieniądza w Polsce na niezmienionym poziomie. Podobnie może być w kolejnych miesiącach, a w drugiej połowie 2023 roku nie można nawet wykluczyć obniżek stundefinedp procentowych - tak przynajmniej sugerują aktualne kontrakty terminowe (FRA).

Humor oszczędzającym może psuć rundefinedwnież inflacja. Wszystko dlatego, że ceny dundefinedbr i usług rosną szybciej niż banki dopisują im odsetki do oszczędności. W efekcie za trzymane w banku pieniądze
z czasem kupić możemy coraz mniej. Tu wciąż prundefinedżno mieć nadzieję na jakieś rewolucyjne zmiany. Nawet wysokie oprocentowanie krundefinedtkoterminowych depozytundefinedw nie jest bowiem co do zasady w stanie wygrać ze spodziewaną inflacją w przyszłym roku. Ta wg projekcji inflacji i PKB przygotowanej przez analitykundefinedw banku centralnego ma w ostatnim kwartale 2023 roku wynosić 8%. To znaczy, że dziś musielibyśmy założyć roczną lokatę na co najmniej 9,9%, aby zachować siłę nabywczą oszczędności. Dziś tylko jeden bank ma taką ofertę, choć trzeba mieć świadomość, że jest ona obarczoną kilkoma dodatkowymi warunkami, a ponadto promocyjne warunki obowiązują tylko przez 180 dni, a nie cały rok.

W gorszej sytuacji będą osoby, ktundefinedre dziś założą przeciętną lokatę. Średnie oprocentowanie możemy dziś szacować na około 6% w skali roku. Jeśli teraz wpłacimy na taki depozyt 10 tys. złotych, to za rok wyjmiemy z banku o 486 złotych więcej (600 złotych pomniejszone o tzw. podatek Belki). Jest to więc za mało, by pokonać prognozowaną inflację (8%), a realnie stracimy około 3% naszych oszczędności.

Oskar Sękowski, Bartosz Turek

HRE Investments


W tym artykule skorzystaliśmy z takich źródeł:


Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!