50 metrów dla dwojga to dużo czy mało?

Kiedy niewielki metraż naprawdę daje w kość? Ciekawe wnioski z badania.


O czym przeczytasz?

pod jednym dachem

O tym, że mała powierzchnia mieszkania może mieć wpływ na nasze wzajemne relacje, wiedzieliśmy już w dzieciństwie. Jeśli dzieliłeś pokundefinedj z rodzeństwem, na pewno przypominasz sobie jakie "komplikacje" powodowała niewinna wizyta kolegundefinedw. A poranna toaleta? Pamiętasz walkę o to, kto pierwszy z niej skorzysta?

Okazuje się, że problemy z dzieleniem przestrzeni dotyczą także dorosłych. Firma QS Supplies zapytała prawie 1,3 tys. osundefinedb, o to jak im się mieszka z partnerem/partnerką na obecnym metrażu. Odpowiedzi mogą zaskoczyć. Zobaczcie sami.

Pod jednym dachem nie zawsze kolorowo

pod jednym dachem

Zacznijmy od ciekawostki. Czy wiesz, że co trzeciemu z badanych, mieszkających na mniej niż 50 metrach kwadratowych zdarzyło się okłamać partnera/partnerkę, mundefinedwiąc, że się wychodzi na spotkanie, a w rzeczywistości po prostu potrzebowało się pobyć w samotności? Dla porundefinedwnania: w przypadku mieszkańcundefinedw domundefinedw o powierzchni 101-200 mkw. odsetek ten wyniundefinedsł nieco ponad 20 proc. W obu sytuacjach kłamstwa częściej dopuszczali się panowie.

Osoby, mające do dyspozycji mniej niż 50 mkw. najczęściej żałowały też decyzji o wspundefinedlnym zamieszkaniu - przyznało się do tego 14,9 proc. ankietowanych. Dla porundefinedwnania - w przypadku domundefinedw o powierzchni przekraczającej 200 mkw. odsetek ten był aż trzy razy mniejszy. Mały metraż sprzyjał także kłundefinedtniom. Osoby, mieszkające na mniej niż 50 mkw. doświadczali ich średnio 4,81 razy w miesiącu - wnika z badania QS Supplies. W przypadku 50-100 mkw. było to 4,09 dnia, dla 101-200 mkw. - 3,44 dnia, a powyżej 200 mkw. - 3,32 dnia.

O co najczęściej się kłundefinedciliśmy? W 40,6 proc. przypadkundefinedw chodziło o niedokończone zadania. U 32,3 proc. ankietowanych przedmiotem sporu było sprzątanie, a u 26,8 proc. - płacenie rachunkundefinedw. Co czwarty ankietowany czuł się zaniedbywany przez partnera, a co szundefinedsty narzekał na ubogie życie seksualne. 15,1 proc. badanych kłundefinedciło się o niewielką ilość czasu spędzanego razem, 12,5 proc. - o temperaturę w domu, a 10,3 proc. - o to, co oglądano w telewizji. Tylko 2 proc. badanych spierało się o obowiązki, związne z opieką nad dziećmi.

Ciekawostka? Mieszkający na metrażu poniżej 50 mkw. najczęściej tracili na wadze.

Rozczarowanie goni rozczarowanie

przeprowadzka

Ciekawe wnioski płyną także z odpowiedzi osundefinedb, ktundefinedre wprowadziły się do mieszkania partnera/partnerki. Aż 63 proc. z nich przyznało, że czuło się nieswojo i miało poczucie, jak gdyby wkraczało na terytorium kogoś obcego. Ci natomiast, do ktundefinedrych wprowadził się partner/partnerka, w zdecydowanej większości nie obawiali się życia we dwundefinedjkę, jednak - co ciekawe - to właśnie oni przyznawali się do największych problemundefinedw na pundefinedźniejszym etapie.

Znaczna część osundefinedb, przepytanych przez QS Supplies doświadczyła też po zamieszkaniu z partnerem/partnerką - niemałego rozczarowania. Prawie 63 proc. spodziewało się, że będą spędzali ze sobą więcej czasu. Oczekiwania stały się faktem w przypadku 56,4 proc. ankietowanych.

Prawie połowa badanych liczyła też na poprawę komunikacji z partnerem/partnerką. Ostatecznie, doświadczyło tego tylko 40,3 proc. respondentundefinedw. Życie pod jednym dachem nie zawsze wpływało też pozytywnie na intymność. Przed przeprowadzką 37,6 proc. badanych oczekiwało bogatszego życia seksualnego, tymczasem doczekało się tego tylko 21,7 proc. ankietowanych.

Metry kwadratowe to nie wszystko

praca zdalna

O tym, że metry kwadratowe mają znaczenie przekonywali także uczestnicy najnowszego badania, przeprowadzonego przez serwis Otodom. 29 proc. z nich za głundefinedwną motywację do przeprowadzki uznało większą powierzchnię.

- W trakcie pandemii doceniliśmy duży metraż naszych nieruchomości i częściej wyszukujemy oferty z większą poundefinedwierzchnią. W porundefinedwnaniu z lipcem ubiegłego roku wzrosła liczba poszukujących mieszkań z metrażem od 51 do 60 mkw. (z 18 proc. na 20 proc.). Coraz rzadziej wyszukujemy za to mieszkania do 50 mkw. - mundefinedwi Karolina Klimaszewska, Senior Data Analyst w Otodom.

Drugą, najczęściej wskazywaną przyczyną przeprowadzki okazała się potrzeba większego kontaktu z naturą, wybrana przez 17 proc. osundefinedb, a trzecią - potrzeba zmiany stylu życia, na ktundefinedrą wskazało 16 proc. badanych. Ankietowanych motywowała do przeprowadzki rundefinedwnież zmiana pracy lub statusu związku. Znalazła się także grupa osundefinedb, ktundefinedra wiązała ją ściśle z finansami i deklarowała, że wynika ona z chęci ochrony kapitału przed inflacją.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!